Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=71
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazartesi, 16 Kasım 2009 - (09:32)

Anadolu Kadını Fedakârdır

Kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi kazanmanın bir yolu da, geçmişten örnekler vermekten ve gelecek nesillere, model olarak sunmaktan geçer. Onun için zaman zaman yeni anne adaylarımıza örnek olması açısından, Anadolu kadınlarının özelliklerini, fedakârlıklarını ve vefarklılıklarını anlatmak ve yazılarıma konu yapmak isterim. Çünkü milletin temel taşı ailedir, ailenin de omurgası annedir.

Aileleri, anneler ayakta tutar, zor zamanlarda anneler fedakârlık yapar. Aile zor duruma düşünce, ceketini alıp evi terk eden, nice sorumsuz erkekler bilirim. Ama Anadolu kadının, böyle bir huyu da yoktur, böyle bir şansı da yoktur. Anadolu kadınının varlığı, geleceği, sigortası, her şeyi çocuğudur. Onlar çocukları içi yaşar, çocukları için ağlar, çocukları için aç kalır ve çocukları için ölür, çocukları için en hayati organlarını bağışlar.

Evet, Anadolu kadını fedakârdır diyoruz. Nice kocası ölmüş kadınlar biliyoruz, birkaç tane yetimiyle ortada kalmıştır, ama evlenmek ve çocuklarını üvey babaya ezdirmek istemiyorlar. Çamaşır yıkayarak, ev temizliklerine giderek, iş bulup çalışarak, o yetim çocukları dizlerinin dibinde büyütmek; namuslarıyla evlendirip, mürüvvetlerini görmek ve son demlerinde de, onların köşesinde ölmek isteler. Nitekim bu şekilde yetimlerini büyütüp evlendirinceye kadar, kendileri evlenmeyen kadınları; Peygamber Efendimiz, cennetlik olarak müjdeliyor.

Fedakâr olan, sadece kocası ölen kadınlar mı? Kocasından boşanmak zorunda kalan, kocası evi terk eden, kocası evine bakmayan, kocasının kötü alışkanlılarına sabredip, evin geçimini üstlenen nice kadınlar bilirim ki, çocuklarından kopmak istemiyorlar. Bu kadınlar çocuklarından kopmamak için, kötü kocalarına sabrediyorlar, yuvalarını yıkmıyorlar veya çocuklarını yanlarına almak için, mahkeme yollarında ömür tüketiyorlar. Bir göz evim olsa, asla evlenmem diyen, çocuklarımı kimselere bırakmam bakarım diyen, nice cefakâr anneleri televizyon ekranlarında sık sık görürüz.

Çocuk, Anadolu kadının yaşama sebebidir. Çocuklar annelerin parçasıdır, eli- ayağı, gözü- kulağıdır. Onlar çocukları için yaşarlar, çocuklarını kurtarmak için, kendi canlarını feda etmekten çekinmezler, kendilerini tehlikelere ve yangınlara atarlar, böbreklerini verirler.

Evet, çocuklar Anadolu kadının sigortasıdır, o sigorta sayesinde, kendilerini güvende hissederler.

Gel gör ki, Anadolu kadınının bin bir fedakarlıkla büyüttüğü, yemeyip yedirdiği, giymeyip giydirdiği, yıllarca kocaya varmayıp gençliğini feda ettiği çocuklar; annelerine aynı hassasiyeti göstermiyorlar, aynı ilgi ve saygıyı duymuyorlar.

Nice Anadolu kadını vardır, ihtiyarlayınca çocukları tarafından yalnız bırakılmış, bir köşede unutulmuşlardır.

Ama onlar yine acınmazlar, beddua etmezler, çocuklarının bir zarar görmesini istemezler. Çünkü annelik makamı, annelik şefkati onu gerektirir, her çileyi unutturur