Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=524
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Cumartesi, 02 Kasım 2013 - (11:55)

İftirasız Bir Seçim Süreci Diliyorum

Bilindiği gibi adaylık süreci başkan adayları açısından bazı partilerde sona erdi. Bazı partilerde aday adayları arasında seçim yapmak için temayül yoklamaları yapılıyor, bazı partilerde merkezden atama tercih ediliyor. Hasılı tüm partilerde adayları belirleme çalışması hızla sürüyor.

Bir seçim atmosferine giriyoruz, artık mahfillerde adaylar veya aday adayları konuşuluyor. Bundan böyle dedikodular, iftiralar, aleyhten atmalar, gerçekleri örtme gayretleri olacak. İşe burada durmak istiyorum. Kimleri duygularının ve önyargılarının esiri olacak, kendi partisi dışındaki adayı kıyasıya eleştirecek, kimleri benim partiden olsun çamurdan olsun diyerek önüne geçene oy verecek. Kimleri adayın kimliğine, kişiliğine, geçmişteki duruşuna ve varsa hizmetlerine bakacak. Kimileri de adayın hemşeriliğine ve bölgesine bakarak oyunu verecek. Her tercihi saygıyla karşılıyoruz ama siyasi saiklerle iftira edilmesin, gerçekler örtülmesin, olmayanlar olmuş gibi gösterilmesin, yarın yüz yüze bakacağımız insanlar yıpratılmasın, karalanmasın.

Evet, bir hoca olarak bu adaylık ve seçim sürecinde insanımızı sağduyuya davet ediyorum, vicdanımızın sesine kulak verelim diyorum. Yanılmayan tek yanımız vicdanımızdır. Adaylarımıza iftira atılmasın, önyargılarla hareket edilmesin, yapılan ve yapılacak hizmetler öne çıkarılsın, adayların kimlikleri ve projeleri dikkate alınsın diyorum. Ben inanıyor ki, her aday kıymetli ve kendince hayalleri var, heyecanları var. Çumra gibi potansiyeli olan, tarımın ve tarıma dayalı sanayinin merkezi olan, coğrafi konumuyla gelecek vadeden bir ilçeye hizmet etmek bir şereftir. Bu şerefi kazanarak hizmet etmek imkânı bulanlar her zaman hayırla anılacaktır.

Bir de aday adayı olup da aday olamayanlar olacaktır, Bu arkadaşlarımızı önce bu cesaretlerinden ve heyecanlarından ötürü kutluyorum. Bir küskünlüğün ve kırgınlığın yaşanmamasını, arkadaşlarımızın vefalı olmasını temenni ediyorum.

Bugün olmaz da yarın başka hizmet alanları ortaya çıkar. Nasip ve kader mefhumuna inanan insanlarız. Bizim kültürümüzde görev istenmez, görev verilir. Adayları belirleme sürecinde elbette yanlışlar yapılabilir. Çünkü bunun bir terazisi yok ki adaylarımız adil olarak tartılabilsin.

AK Partinin aday adaylarının çoğunu tanıyorum. Hepsi birikimli, deneyimli, birbirinden dürüst insanlar. Ne var ki bir kişi seçilecek, diğerleri de ya eski görevlerine dönecek, ya da siyasete devam edecek.

Bildiğim kadarıyla, mevcut Başkanımız Yusuf Bey yeniden aday. Kendisine başarılar diliyorum. Centilmen bir yarış yapılmasını bekliyorum. Şunu biliyorum ki, Yusuf Bey de yaptığı güzel hizmetleriyle anılacak; Çumra tarihinde, unutulmazlar arasında olacaktır.