Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=502
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Salı, 03 Eylül 2013 - (00:24)

Karazoroğluları Dinlenme tesislerinde Alabalık Keyfi

Gazete refikim Ahmet Yıldız Bey yazılarında zaman zaman gezdiği gördüğü yerlerden bahseder, yedikleri ve içtiklerini anlatır. Bugün ben de Ahmet Ağabeyin yaptığı gibi yediğimizden, içtiğimizden, gezip gördüğümüz yerlerden bahsedeyim dedim.

Evet, sevdiğim bir ağabeyim Mustafa Gederet ile Koçaş ve Sarıoğlan kasabasına kadar gittik. Sarıoğlan kasabası aynı zamanda benim babaannemin köyü. Sarıoğlan kasabasında hem baba, hem anne tarafından çok akrabam var. Hadim- Bozkır kavşağında bulunan Karazoroğulları dinleme tesislerinin sahibi Rahmetli Mehmet Amca ve oğulları da yakın akrabalarımdandır.

Karazoroğulları dinlenme tesisinde kiremitte alabalık kızartması yedik. Önünden içtiğimiz arabaşı çorbası ve arkasından yudumladığımız tavşankanı çayıyla farklı bir sofra keyfi yaşadık. Mekanın güzelliği ve restoran sahiplerinin sıcaklığı farklı bir keyif yaşatıyor. İnsan zaman zaman tebdili mekan yapıp farklı yörelerde farklı bir gün geçirmeli, farklı lezzetler tatmalı, şehrin monotonluğunda kurtulmalı diyorum.

Konya- Taşkent yolu üzerinde bulunan Karazoroğulları dinlenme tesisi Konya’ya 90, Çumra’ya 50 km mesafededir. Serin havasıyla, soğuk suyuyla ve nostaljik mekanıyla güzide bir tesistir. Ermenek, Hadim veya Taşkent’ten Konya’ya gelen bir insan köyümden şu hediyeyi almayı unuttum demesin, o bölgelerin yetiştirdiği her türlü organik ürün Karazoroğulları dinlenme tesislerinde mevcut. Yine Konya’dan memleketine seyahate çıkan bir vatandaş, birçok hediyelik eşyayı veya yiyecek maddeyi Konya’dan almasına gerek yok, Karazoroğulları dinlenme tesisinden temin edebilir. Hadim’in, Taşkent’in ve Bozkır yöresinin, özellikle Aladağ bölgesinin her tülü organik meyve ve sebzesi, bitkisel ürünleri, kekiğinden kimyonuna varıncaya kadar her türlü baharatı Karazoroğulları’nda var. Restoran zengin yemek çeşitleriyle hizmet vermekte, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Yörenin organik etlerinden yapılan saç kavurması ve kiremitte alabalık kızartmasının ayrı bir keyfi ve lezzeti var.

Evet Karazoroğulları dinlenme tesisi, Taşkent, Hadim ve Ermenek arabalarının uğrak yeri, o bölgenin insanları mutlaka orada mola verir, ve soğuk suyundan içer. Tesisin Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden çizgiler taşıması, garsonların bile kıyafetleriyle eskiyi hatırlatması insanın gönlünü okşuyor, gözünü doyuruyor.

Şahsen misafirinizi alıp Karazoroğulları tesisinde ağırlamanızı, yılda birkaç defa mutlaka uğrak vermenizi tavsiye ederim. Orada hem gözünüzü, hem gönlünüzü, hem de midenizi doyuracak çok şey göreceksiniz ve doyulmaz bir keyif yaşayacaksınız.