Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?news_id=4394
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazar, 23 Şubat 2020 - (19:09)

TEYAD'da 'Şehitlere Vefa' Konferansı

Tüm Eğitim Yardımlaşma Araştırma Derneği (TEYAD)’nin Cuma sohbetlerinde, bu hafta Gazeteci Yazar Mehmet Ali Tekin “Şehitlere Vefa” konulu, bir konferans verdi.

Eğitimci Sanatçı Mehmet Emin Karataş’ın Kur’ân tilavetiyle başlayan program Ömer Lütfi Ersöz'ün, Cengiz Numanoğlu'ndan iki şiir okumasının ardından; Gazeteci Yazar Mehmet Ali Tekin, Şubat ayının şehitler ayı olduğuna vurgu yaparak, Hacıveyiszâde Mustafa Efendi’nin, Necmettin Erbakan’ın, Esat Erdemi’nin, İskilipli Âtıf Hoca’nın, Hasan el Benna’nın, Mâlik el Şahbaz(Malcom X)’ın ve Metin Yüksel olmak üzere birçok değerli insanın bu ayda Rahmet-i Rahman’a kavuştuklarını söyledi.

İlk Şehitleri Anma gecesini 1988’de o günün zor şartları altında İstanbul’da gerçekleştirdiklerini, amaçlarının Şehit Metin Yüksel’in kan davasını gütmek olmadığını, onun cihanşümûl dâvâsını gelecek nesillere aktarmak istediklerinin altını çizen Tekin, “Biz kan davası gütmüyoruz. Biz Metin Yüksel’in davasını devam ettirmek istiyoruz ve yeni nesile örneklik teşkil edecek bir kişilik olduğunu anlatmak istiyoruz. Hiçbir gurup ya da partiyle bir hesabımız yoktur. Metin Yüksel çok vefakâr, yardımsever bir insandı. Gariban insanların dertlerini kendisine şiar edinmiş bir insandı. 1977 yılında o günün şartlarında fakir insanların yararlanması için Fatih’te bir sağlık dispanseri açmayı amaçlamıştı. Siz Allah(cc)’ın dinine yardım ederseniz, Allah(cc) da size yardım eder.

1978’de Konya’da gerçekleştirilen Fe​​​​​​​​​​​​​​tih Mitingi’nde Metin Yüksel ile beraber olduklarını hatırlatan Tekin, mitingte çekilen fotoğraflarını gösterdi ve şöyle dedi: “Benim şahsi kanaatim o dur ki; Türkiye Müslümanlarına ümmet bilincini aşılayan iki insandan biri Necmettin Erbakan Hoca diğeri ise gençlik üzerinde yoğun çalışmasıyla Metin Yüksel’dir. Ruhları şâd olsun.”

Program sonunda Mehmet Emin Kar​​​​​​​ataş’ın okuduğu ilâhî ve Kur’ân tilaveti’nin ardından Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu şehitler için okunan Hatmi Şeriflerin duâsını yaptı.

TEYAD Başkanı Hasan Oğuz, Nevzat Arabacı ve Konya Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, günün anısına konuşmacı Gazeteci Yazar Mehmet ​​​​​​​​​​​​​​Ali Tekin’e plâket takdim etti.