Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?news_id=4382
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Cuma, 27 Aralık 2019 - (15:38)

Sağlık Sıfırların Başındaki 1 Gibidir

Konya Aydınlar Ocağı’nda sağlıklı yaşamanın sırlarını anlatan Kişisel Sağlık Gelişimi Uzmanı Asım Yekeler, “Sağlık âdeta sıfırların başındaki bir (1) gibidir.” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki sohbet programında, “Kişisel Sağlık Gelişimi” gündeme geldi. İki bin senesinden bu tarafa aile, doğru eş seçimi, mutlu olmanın sırları, gençler hayata nasıl hazırlanmalı, insan ilişkileri, zaman yönetimi, gençlerle iletişim gibi konular üzerine 2000’i aşkın konferans verdiğini belirterek konuşmasına başlayan Kişisel Sağlık Gelişimi Uzmanı Asım Yekeler, bilinçli insan olmak gerektiğini ifade ederek “hastalanmamak için neler yapmak lazım, bilinçli tüketici olmak için neler yapmak lazım” konuları üzerinde durdu.

SABANCI’NIN İKİZ KULELERİ

Kendi bedenimizin bize Allah’ın bir emaneti olduğunu ve sonuna kadar korumakla mükellef olduğumuzu hatırlatan Asım Yekeler, insan yaşamında kalitenin son derece önemli olduğunu belirterek Sakıp Sabancı’dan bir misal verdi. Hastalanan Sabancı, ameliyata girmeden önce zafer işareti yapmış. Asistanı, efendim merak ettiler o işareti neden yaptınız diye sormuş. Sakıp Sabancı’nın cevabı; doktoruma söyleyin, beni iyileştirsin ikiz kuleler onun. Değil ikiz kuleleriniz dünya sizin olsa Allah’ın takdirini değiştiremiyorsunuz.”

SAĞLIK, SIFIRLARIN BAŞINDAKİ BİR GİBİDİR

Fırtına öncesi tedbir almanın faydalarını sıralayan Yekeler, baypas olduktan sonra yürüme sporunu gerçekleştirenlere “Geçmiş ola. Baybas olmadan önce niye yürümedin? Fırtına öncesi tedbir almak lâzım” dedikten sonra “Sağlık adetâ sıfırların başındaki 1 (bir) gibidir. İsterse dokuz tane sıfır olsun o sıfırar ancak başına bir gelirse bir anlam ifade ediyor. Sağlık son derece önemlidir ve organlarımızın yedek parçası yoktur. Pırlantaların bile benzeri var. Ama insanın benzeri yok. Allah o kadar güzel yaratmış ki, insanın eşi benzeri yoktur” diye konuştu.

ERKEN KALKAN YOL ALIR VE SAĞLIKLI OLUR

Genel sağlık kuralları ve bilinçli tüketici konuları üzerinde de duran Yekeler, gece uykusunun önemine dikkat çekerek “Yatsı namazından sonra veya 24-05 arası uyku her zaman iyidir. Çocuklarınıza erken kalkma alışkanlığı kazandırmak lâzım. Uzmanlar ozon gazının en yoğun olduğu anın tan vakti olduğunu söylüyor. Sabah namazında o gazdan faydalanıyorsun ve o gazın hafızayı kuvvetlendirdiği de biliniyor. Namazdan sonra yürüme sporu yapabilirsiniz. Yürümekle 110 kasın tamamı çalışıyor.” dedi.

SUSUZ HAYAT OLMAZ VE KUL HAKKI YEMEYİN

Kaliteli bir hayat yaşamak için bilinçli tüketici olmak gerektiğini ve içinde katkı maddeleri bulunan hazır gıdaların alınmaması gerektiğine işaret eden Yekeler, şu tavsiyelerde bulundu: “Mide bütün organların erzak deposudur. Ağız ve dişler her zaman önemlidir. Çorbayı dahi yiyerek için. Yemekleri günlük tüketin. Kelle paça dizlerin gres yağıdır. Günde 2 litre su tüketin. Susuz hayat olmaz. Sabah kalktıktan ve akşam yatmadan önce birer bardak ılık su için. Çayı yemekten bir saat sonra için. Meyveyi ise yemekten iki saat sonra yiyin. Sakın kul hakkı yemeyin. İnsanların bedduasından kaçının. Ağlama duvarı gibi negatif insanlardan uzak durun. Güler yüzlü ve pozitif dostlar edinin. Sohbet meclislerinde bulunun.”

Sigaranın zararları üzerinde de duran Yekeler, kadınların içtiği 1 sigaranın, erkeklerin içtiği 3 sigaraya bedel olduğunu belirterek kadınların göğüs kafesinin erkeklere göre daha zarif ve ince yaratıldığına dikkati çekti. Yekeler ayrıca, sevginin önemine şu sözle vurgu yaptı: “Kalbi besleyen aile sevgisidir.”

İl Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbetten sonra Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, yazar Asım Yekeler’e “100. Yılında Çanakkale” adlı kitabı hediye etti.