Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?news_id=4370
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Perşembe, 07 Mart 2019 - (13:25)

İlk Silah Fabrikası’nı Nuri Killigil Kurdu

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Azerbaycan’da “Bakü Fatihi” olarak bilinen, Nuri Paşa’yı anlattı. Güçlü, Türkiye’de milli ve yerli ilk silah fabrikasını da, Haliç’te Nuri Killigil’in kurduğunu söyledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Azerbaycan – Bakü Fatihi Nuri Paşa ve 100. Yılında Kars Millî İslâm Şûrası” gündeme geldi.

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Enver Paşa’nın kardeşi ve Hacı Ahmed Paşa’nın oğlu olan Mustafa Nuri Killiğil (Nuri Paşa)’nın 5 Mayıs 1890’da İstanbul’da doğduğunu, ilkokula Manastır’da başlayıp Selanik’te bitirdiğini, daha sonra ailesinin İstanbul’a dönmesiyle, Harbiye’de okumaya başladığını ve 1905’de Harbiye’nin lise kısmını bitirdiğini söyledi.

1907 tarihinde de Mustafa Kemal ile Enver’in Harbiye’den mezun olarak Türk ordusunda görevlendirildiklerini belirten Dr. Mustafa Güçlü, Abdülhamid’in de II. Meşrutiyet’le birlikte 24 Temmuz 1908’de yeni anayasa olan Kanuni Esasiyi ilan ettiğini ve gazeteciler tarafından bu tarihin, “Sansürün Kaldırılışı” olarak baz alınarak kutlanmaya başladığını ifade etti.

Türkiye’yi Parçalamak İçin 100 Plan

İttihat Terakki mensubu ordu subaylarının, Abdülhamid’i hâl etmek için bir isyan çıkartarak (31 Mart Vak’ası), Selanik’teki Hareket Ordusu’nu harekete geçirmek suretiyle kontrollü darbe yaparak, Abdülhamid’i tahtan indirdiklerini ifade eden Dr. Güçlü, Nuri Killiğil’in de bu dönemde Harbiye’yi Mülâzım-ı sânî (Teğmen) rütbesiyle mezun olduktan sonra, Makedonya 3. Ordu’da görevlendirildiğini söyledi. Güçlü, İngilizlerin Osmanlı’yı parçalamak ve yıkmak için hazırladığı 100 Plan’dan söz ederek; İtalyanların Libya (Trablusgarb)’yı işgal ettiklerini ve bu sırada Balkan Savaşı’nın çıktığını ve Osmanlı Ordusunun, büyük bir hezimet yaşadığını anlattı.

Kafkas İslam Ordusu Gence’de Kuruldu

Rusya’da Lenin liderliğinde gerçekleştirilen 1917’deki Ekim devriminden sonra Azerbaycan’da, sosyalistler tarafından Bakü Sosyalist Komün Devleti adı altında bir devlet kurulduğunu dile getiren Güçlü, “Bunun üzerine Azerbaycan halkı ve vatanseverler, hemen Osmanlı’dan yardım istedi. Enver Paşa, Kafkas İslam Ordusu’nun kurulması için çalışma başlattı. Enver Paşa, kendisine bağlı ordu birliklerinden seçtiği, 12 bin gönüllü asker ile Nuri Paşa’ya bağlı subay ve askerlerden oluşan 600’e yakın birlik, Gence’de oluşturulan 20 bin kişilik gönüllü birlikle birleşerek, Kafkas İslam Ordusu kurulmuş oldu.” dedi.

Gence’den hareket eden Kafkas İslam Ordusu’nun 5 Ağustos 1918 tarihinde Bakü’ye dayandığını ve ilk hamlenin püskürtülmesine rağmen, 15 Eylül’de Bakü’ye girildiğini belirten Güçlü, Fars, Ermeni, Rus ve Sovyet yanlısı Azeri birliklerden oluşan ordunun yenilmesiyle birlikte, Nuri Paşa ile iki alayıyla birlikte Bakü’ye gelen Halil Paşa’nın kazanılan zaferle birlikte, kucaklaşmalarının da Azerbaycan’da dillere destan olduğunu söyledi.

İlk Silah Fabrikası’nı Nuri Killigil Kurdu

Güçlü, Nuri Paşa’nın 1930’larda Haliç’te kurulan, 1949’da bir sabotaj sonucu havaya uçurulan Nuri Killigil Silah Fabrikası’nın kurucusu olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: 1938 yılında Zeytinburnu’nda kömür satan bir şirketi satın alıp burayı dönüştüren Nuri Paşa; bu fabrikada tabanca, matara, demir çubuk, gaz maskesi ve mermi üretmeye başlamıştı. 2 Mart 1949’da şüpheli bir patlama sonucu yerle bir olan fabrikada, aralarında Nuri Killigil’in de bulunduğu 27 kişi öldü. Nuri Paşa’yı rahmetle anıyoruz.”

Nuri Paşa Marşı ve Bahtiyar Vahabzade

Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbetin ardından katılımcılara, Azerbaycan’da bestelenerek çalınan ve başlangıç sözleri “Nuri Paşa at belinde Türkiye'den, Kars'tan gelir/ Azerbaycan diye diye yenilmeyen arslan gelir” olan Nuri Paşa Marşı ile Bahtiyar Vahabzade’nin kendi sesinden İstanbul’da yazdığı “Allahû Ekber” şiiri dinlettirildi.