Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?news_id=4358
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazartesi, 02 Eylül 2019 - (11:20)

Konya’nın Dede Korkut’u Hakka Yürüdü

Konya Aydınlar Ocağı tarafından 2010 yılında “Konya’nın Dede Korkut”u payesine lâyık görülen Prof. Dr. Mustafa Kafalı, geçirdiği kalp krizi neticesinde öldü.

Selçuklu tarihi uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kafalı, 28 Ağustos 2019 Çarşamba günü 19.30 sularında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Uzun süredir tedavi gören Mustafa Kafalı, 85 yaşındaydı.

Mustafa Kafalı’nın, cenazesinin 30 Ağustos Cuma günü Cuma namazını takiben Kocatepe Camisi'nden kaldırılacağı ve vasiyeti gereği memleketi Konya’ya değil Gölbaşı'nda defnedileceği öğrenildi.

Tarihçi Yazar Kafalı’nın vefatıyla ilgili bir açıklama yapan Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, “Kıymetli hocamız Mustafa Kafalı’nın vefat haberini büyük bir teessürle öğrendim. Merhuma Cenab-ı Hakk’tan rahmet diler, başta eşi Sevgi Hanımefendi olmak üzere ve Kafalı ailesine, sevenlerine ve yakınlarına taziyelerimi iletirim. Mekânı cennet olsun. Kıymetli hocamızı zaman zaman Konya’ya davet ederek değerli fikir ve düşüncelerinden faydalanırdık. 2010 yılında da davetimize icabet ederek Konya Aydınlar Ocağı olarak Sille Kültür Evi’nde, kendisine ‘Konya’nın Dede Korkut’u ünvanını lâyık görerek Selçuklu ve Türk tarihine yaptığı hizmetlerinden dolayı teşekkür plaketiyle ödüllendirmiştik” dedi.

Mustafa Kafalı Kimdir?

20.01.1934 yılında Konya'da doğdu. Babası Mehmet Sait Efendi, annesi Feride Hanım'dır. Mustafa Kafalı'nın aile terbiyesi almasında büyük emeği olan Feride Hanım, 14 sene muallime olarak çalışmış münevver bir hanımefendidir. Mehmet Sait-Feride Hanım çiftinin Ömer Doğan, Emine İsmihan ve Mustafa Köksal isimlerinde, üç çocuğu olmuştur.

Mustafa Köksal, ilkokulu 1955 yılına kadar hizmet veren Taş Mektep adıyla da bilinen Akif Paşa Mektebinde okudu. Ardından Konya Lisesi'ni bitirdikten sonra yüksek tahsilini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Kürsüsü'nden 1959 yılında mezun oldu. 1960 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Umumî Türk Tarihi Kürsüsü'nde Zeki Velidi Toğan'ın asistanı oldu. 'Ötemiş Hacı'ya Göre Cuci Ulusu'nun Tarihi' adlı tezi ile 1965 yılında doktora payesini aldı. 1962 yılında tarihçi Sevgi Hanım'la evlendi. 1971-1972 yıllarında bir yıl, üniversite kontenjanıyla Londra'ya giderek ilmi incelemelerde bulundu. Yurda dönüşünde tamamladığı "Altın-Orda Hanlığı'nda Sayın Han Sülâlesi Devri (1227-1360)" adlı tezi ile doçent oldu. Bağdat Üniversitesi'nde Türk tarihi ve kültürü üzerine ders ve seminerler verip yurda döndükten sonra 1979 yılında, "Çağatay Hanlığı (1227-1345)" adlı eseriyle 1982'de Rusçadan dil imtihanını vererek profesörlük payesini aldı. 1982 yılında Selçuk Üniversitesi Rektörlüğünün davetiyle öğretim üyesi olarak Konya'ya geldi. Burada Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini yürüttü. Kafalı, 12 Eylül Askerî Darbesi sonrası Ankara'ya tayin edildi. 1 Ağustos 2001 tarihinde emekliye ayrılan Mustafa Kafalı, derviş ruhlu, temiz kalpli, haksızlık karşısında susmayan, hafızası güçlü, vakur ve cömert bir kişiliğe sahipti.

Türk Tarih Kurumu üyesi olan Mustafa Kafalı İngilizce ve Rusça biliyordu.

Eserleri:

Ötemiş Hacı’ya Göre Cuci Ulusunun Tarihi, İstanbul 1965.

Altın Orda Hanlığında Sayın Han Sülalesi, İstanbul 1972

Altın Orda Hanlığının Kuruluş ve Yükseliş Devirleri, İstanbul 1976.

Çağatay Hanlığı, İstanbul 1980.

Anadolu’nun Fethi ve Türkleşmesi, Ankara 1997