Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=362
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazartesi, 22 Ekim 2012 - (14:32)

Bir Yanda İnsanlar kurban bir yanda Hayvanlar

Yine bir Kurban Bayramını daha idrak ettik. Rabbimiz bizlere bir kez daha Zilhicce’nin ilk on gününü yaşattı. Zira Fecr Suresinde Rabbimiz Zilhıcce’nin ilk on gecesine yemin etti. Bu yemin bize gösteriyor ki Ramazan günlerinden sonra Zilhıcce’nin ilk on günü veya gecesi en mübarek günlerdir. Bu günleri ve geceleri dolu dolu geçirmeliydik.

Evet, Suriye’de insanlar kurban olurken, biz de burada hayvanlarımızı kurban edeceğiz, ediyoruz. İnşaallah kurbanlarımız kefaret olur da müslümanlar kurban olmaktan kurtulur.

Rabbimize şükrediyoruz, ülkemiz ve topraklarımız barış ve birlik içinde kurban bayramına kavuştu. Kurbanlık hayvanlar el yakacak kadar pahalı değil. Binlerce kurban bağış olarak yurtdışına gönderilebiliyor. İnsanımızın ekonomik gücü diğer Müslüman ülkelere göre iyi sayılır. Memurumuz, işçimiz biracık tasarruf ederse kurban kesebilir.

Kurban kesmeye gücü yetmeyenler de lütfen borçlanıp kesme yoluna gitmesinler. Kurban kesmek için birilerinin canını yakacaklarsa, birilerinin alacağını geciktireceklerse, borçlarını erteleyip birilerini üzecek ve kul hakkına gireceklerse kurban kesmesinler. Bizim mezhebimize göre kurban kesmek imkanı olanlar için vacip, diğer mezheplerde sünnettir. Yani kurban farz gibi bir yükümlülük değildir.

Halk olarak kurban kesmeyi başımızın gözümüzün sadakası olarak görürüz. Sağlığımızın zekatı olarak çoğumuz kurban kesmek ister, zorlanarak da olsa kurbanını keser. Bizim halkımız kurban ibadeti noktasında çok hassastır. Aynı hassasiyeti namaz için göstermeyen insanlar özellikle orucunu tutar ve kurbanını keser.

Tabii ki kurban sosyal bir ibadettir, kurbanların kesilmesiyle tüm toplumda bir kaynaşma ve dayanışma oluşur, ticaret ve sanayi canlanır, hayır kurumları faaliyetini hızlandırır, et görmeyen nice fakir ailelerin sofrası et görür. Kurban derileri sayesinde nice Kur’an kursu, imam- hatip ve cami inşaatları tamamlanır, nice vakıf ve deneklerin eli güçlenir.

Derilerimizi evde post olarak kullanmayacaksak, bize en yakın bir Kur’an kursuna verebiliriz,.hizmetine güvendiğimiz bir aşevine, eğitim hizmeti veren bir vakıf veya derneğe teslim edebiliriz. Özellikle çocuğumuzun eğitimine katkı yapan imam hatip liselerine ve pansiyonlarına verebiliriz. Yatılı hizmet veren öğrenci yurtlarını tercih edebiliriz.

Evet, kurban, et depolamak ve bir sene boyunca o etten faydalanmak için kesilmez. Kurban, paylaşmak, fakir -fukarayı gözetmek, dostlarla et yemek, derilerini bir kuruma bağışlayarak sadakayı cariyede bulunmak ve nihayet sağlığımızın ve çocuklarımızın şükrü olarak kesilir. Daha çok etimiz olsun diye bütçesini zorlayan insanları görüyoruz. Kurbana büyük paralar verip kavurma depolama yerine, et ihtiyacını yıl içinde kasap ve marketlerden taze olarak karşılayabilirsin. Daha çok et dağıtayım diye semiz kurbanı tercih edebilirsin. Yine sıratta bineğim daha güçlü olsun diye semiz ve güçlü kurban kesebilirsin, ama daha çok et yemek ve depolamak için semiz kurban kesmenin gereği yoktur. Mühim olan Allah için kan akıtmak, şükür borcumuzu yerine getirmektir. Kurban ibadeti için kesmek esastır, para bağışı bu ibadeti karşılamaz. Vakıf ve derneklerin topladığı kurban paraları kesme niyetiyle olduğu için doğrudur, geçerlidir.

Kurban ortaklarımıza dikkat etmeliyiz. Sadece et niyetiyle kurban kesen bir ortak, bizim kurbamımızı da batıl edebilir. Kurbanları keserken ehline kestirmeli, besmele çekmeli, hem kurbana eziyet etmemeli, hem de derisini sağlam bir şekilde soymalıdır. Etini dağıtırken en yakın kesemeyen yedi komşumuzu tercih etmeli, üçte birini dağıtıp üçte birini de kalabalık ailemiz varsa saklayabiliriz,

“Kurban” kelime anlamı itibariyle “Allah’a yaklaştıran” demektir. Kurbanlarımız bizi Allah’a yaklaştırmalı, namaza başlatmalı, camilerle barıştırmalı, hayır ve hasenata alıştırmalıdır.

Kurban Bayramınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını dilerim.