Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=2074
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazar, 02 Haziran 2019 - (15:02)

Mazeret Etme Ziyaret Et

Sevgili Dostlar

Ramazan, Yüce Rabbimizin rahmet ayı…

Her işin, her ibadetin Rabbimiz katında, bir değeri vardır. Ramazan ayında, bu değerler katlanmaktadır. Rahmet ayından mümkün olduğu kadar, faydalanmanın yollarını arayalım.

Ben, mümkün olduğu kadar dostlarımı ve arkadaşlarımı ziyaret etmeyi, kendime vazife edinenlerdenim. Ve zaman zaman bu ziyaretleri yoğunlaştırırım.

Dün yani Ramazan’ın 12’si Cuma günü, sabah saat 10.05 gibi Başakşehir’deki evimden çıktım ve 98 Başakşehir-Bakırköy otobüsüyle, Şirinevler’e gittim. Orada bir firmaya bize teslim edilmek üzere İran’dan gönderilen, Polyester iplik numunelerini alıp, Şirinevler Postanesi’nden Isparta’da bir firmaya gönderdim. Daha sonra Havaalanı-Yenikapı metrosuna binip, Aksaray’da indim ve oradan Bağcılar-Kabataş Tramvay hattına geçtim. Sirkeci durağında inip, Hobyar Camii’nde Hacı Arıcı Hocam’ın vaazını dinledim ve Cuma namazından sonra Muhterem Hocam ile bir saate yakın sohbet ettim. Hacı Arıcı Hocam’a Rabbim hayırlı uzun ömürler versin; Arakanlı, Doğu Türkistanlı ve Türkiyeli Hafız öğrencilere ve gariban insanlara, yardımcı olmakta; 5 kişiye yardımcı olduğuna şahit oldum. Hacı Arıcı Hocam ile bir saate yakın sohbet ettikten sonra; 1967-70 arası yıllarını yad etmek ve bazı hemşerileri, dostları ziyaret etmek için Mercan’a yöneldim.

Mercan Yokuşu üzerinde bulunan, Büyük Valide Han’ın kamyonların bile girebildiği büyük kapısından içeri girip, meydanın ortasında bulunan, İranlılar Camii’ne şöyle bir göz gezdirdi. Osmanlı döneminde İran’lı Tüccar’lara tahsis edilmiş bu han. Tüccarların ibadetlerini yerine getirmeleri için bir mescid bulunmakta. Osmanlı döneminden beri bu mescidin İmamları, İran’dan tayin edilmektedir. İran’da İslam İnkılabı mücadelesinin verildiği 1978-79lu yıllarda, buranın İmamı olan Ali Ekber Mehdipur ve daha sonraki İmam Ayetullah Ahmet Sabiri Hamedani ile mescidde uzun uzun sohbetler etmiştik.

Oradan çıkıp, Kapalıçarşı’nın Mercan Kapısına doğru gittim ve oradan da Uzun Çarşı’ya yöneldim. Burada bulunan hemşerilerimize ait, MUDU GİYİM’e gittim ve 10-15 dakika kadar hasbihâl ettik. Vedalaşıp çıktım ve Mercan Han’a yöneldiğimde, hemşerim Ömer Arlı ile tavefuk ettik ve ayaküstü sohbet ettik. Mercan Han’da bulunan Bayram Arı Ağabeyimizi ziyaret etmek istedim. Kendisi yoktu, fakat yeğeni Veli Arı kardeşimle bir müddet hasbihâl ettikten sonra vedalaştım ve Rıza Paşa yokuşu ara sokaklarının birinde bulunan, Van’lı Adil kardeşimin iş yerine uğradım. O’nunla da bir süre sohbet ettik. Daha sonra Tahtakale bölgesine geçtim. Zaza Han, Asri iş Hanı Vakıf Han önünde geçip KARALI VE GÜVEN TİCARET firmalarının sahibi hemşerilerimi ziyaret ettim. Onlarla da 10-15 dakika kadar sohbet ettikten sonra; Haliç kenarında bulunan Eminönü otobüs duraklarında, 35 Numaralı Eminönü-Kocamustafapaşa otobüsüne bindim.

Fatih Akıncıları’nın Kocamustafapaşa Kızıl Elma Caddesi yakınlarında bulunan Tomarzalılar Vakfı’nda, iftarına gideceğim. Otobüsteyken aklıma geldi ve Cerrahpaşa durağında inip, Necati Tuncer Ağabeyimi Meram Eczanesi’nde ziyaret etmek istedim. Necati Ağabey, eczanesini buradan taşımış. Komşularından birisi Kızıl Elma Caddesi üzerindeki, yeni yerini tarif etti. Tarif üzere, oraya 5-6 dakika yürüdüm. Eczane’yi buldum. Kendisi yoktu, çalışanlarından birisi Cuma günleri Milli Gazete’ye gider dedi. Telefon açmasını söyledim ve Necati Ağabey buralardayım, 10 dakikaya kadar gelirim dedi. Tam o esnada, İkindi Ezanı okundu. Yakında bulunan Kasap Halil Camii’ne gittim ve namazı kılıp geldiğimde, Necati Ağabey gelmişti. Sarıldık hoş beş ettik. Necati Ağabeyle kırk beş dakikaya yakın, MTTB günlerini andık. Ben o zamanlar İmam Hatip Lisesi’nde okuyorum ve MTTB Ortaöğretim’de Tiyatro Bölümü’nde hizmet veriyoruz. Necati Ağabey MTTB’nin yeni yayınlanmaya başlayan Çatı ve Milli Gençlik dergilerinin ilk yöneticilerinden. Rahmetlik Şehid Sedat Ağabey’in kendisine nasıl sahip çıktığından bahsetti. Yine Rahmetlik Şehid Şeyhmus Durgun Ağabeyi yadettik, Rahmet diledik.

Tekrar görüşmek üzere vedalaştım ve yürüme 5 dakika mesafedeki, Hekimoğlu Ali Paşa Camii Külliyesi’nde bulunan Tomarzalılar Vakfı’na gittim. Tomarzalılar Vakfı, 1993 yılında kurulmuş. Uzun yıllardır Vakfın Başkanlığını Kayseri Eski Milletvekili Yaşar Karayel Ağabey yapmakta. Bu külliyeyi de mezbelelik ve gecekonducuların işgalinden kurtarıp; güzel, ferah bir mekân hâline getirmeleri, 3 yıl sürmüş. İki yıldır burada öğrencilere burs ve eğitim imkânları yanında, burada özel kurslar ve programlarla yetişmelerine gayret göstermekteler. Vakfın İftar salonunda, Fatih Akıncılar Onursal Başkanı Mehmet Şahin ve Şu an Başkan olan Ali Akgün Kardeşimiz ile birkaç arkadaşımız, hazırlıklarla meşguldü. Hoş Beşten sonra Tomarzalı Nuh Bozkır Kardeşim, Yaşar Karayel Ağabey’in idarede olduğunu söyleyince, kendisini ziyarete gittim. Birlik Vakfı Genel Başkanı Mehmet Alacacı Ağabey ile birlikte sohbet etmekteydiler. Bir müddet sohbet ettik ve misafirlerimizi karşılamaya geçtim.

İftar saatine, yaklaşık bir saat kadar vardı. Bu arada misafirlerimiz gelmeye başladılar. İftar saati geldiğinde, 100 kişinin üzerinde arkadaşımız gelmişti. İftarımızı yaptık duamızı ettikten sonra, Hekimoğlu Ali Paşa Camii’nde Akşam namazını cemaatle kılıp geri geldik ve Mehmet Şahin Kardeşimiz Hoş geldiniz konuşmasıyla birlikte Fatih Akıncılarının faaliyetlerini, kısaca anlattı. Daha sonra önce Kayseri milletvekilimiz İsmail Emrah Karayel İstanbul’da seçimlerin yenilenme kararı ve kendisinin Millet meclisinde Türkiye Rusya Parlamento Dostluk Grubu üyesi olması hasebiyle, iki gündür Türkiye’de bulunan Putin’in danışmanlarıyla yaptıkları, Türkiye İran ve Rusya’nın bölgesel politikaları hakkında, bazı bilgiler verdi. Kürsüye Daha sonra TBMM İdare Amiri İstanbul Milletvekili Hasan Turan davet edildi. Hasan Turan, meclisteki görevi yanında Türkiye Filistin Dostluk Grubu Başkanı olarak, Filistin Milletvekilleri ve Hamas Yetkililerinin; Türkiye ziyaretleri ve görüşmeleri hakkında, bilgiler verirken, duygusal anlar yaşadı ve gözlerimizi yaşarttı. Daha sonra Kürsüye Gazeteci Yazar arkadaşımız Salih Tuna geldi ve Şehid Metin Yüksel’in şehid olduğu dönemde, kendisinin Trabzon’da Akıncılarda olduğu yıllarda, annesiyle arasında geçen bir anısını paylaştı. Akabinde sırayla Türker Saltabaş, Hasan Güneşer, Recai Yurdan, Mustazaf Der ve Bilinç Der Temsilcileri birer selamlama konuşması yaptılar ve Ramazan Deveci kardeşimizin duasıyla, program sona erdi.

Oradan komşumuz Recai Yurdan ve Ali Kamel Taşdemir ile birlikte ayıldık. Ali Kemal Kardeşim, önce Recai Kardeşimizi Başakşehir 2. Etap’a, daha sonra beni de Kayınbiraderim Veli’nin evinin bulunduğu 4. Etaptaki evi önüne bıraktı vedalaştık. Hanım, çocuklarım ve torunlarım kayınbiraderlerim ve bacanağım iftarda birlikteydi. Ben de o vesile ile buraya geldim ve yarım saat kadar sohbet ettikten sonra evlerimize dağıldık. Eve geldikten sonra, Hanımla birlikte cemaat olup yatsı namazını ve 8 rekat olarak da teravih namazını eda ettik.

Sevgili Kardeşlerim neden bu kadar ayrıntılı anlattım?

Birçok kardeşimizin, özellikle de büyükşehirlerde yaşayanların dilinden, şöyle sözleri çok işittiğinizi sanıyorum. Çünkü ben çok işitiyorum. Büyük şehirler özellikle de İstanbul’da, trafik çilesini ileri sürerek, eş dost ziyaret etmesi pek mümkün olmuyor, diye mazeretler ileri sürülür.

Gördüğünüz gibi İstanbul’da, hem de Cuma gününde, 6 tane dostumu ziyaret etme imkânını buldum. Elhamdülillah.

Siz gayret ederseniz, Rabbim her hayırlı işinizde önünüzü açar. Vaktinizi genişletir, bereketlendirir.

Günün sonunda gönlümde bir ferahlık hissettiğimi, ifade ederek tamamlayayım…

Allah’a emanet olun…