Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=2014
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Cuma, 13 Eylül 2019 - (11:23)

Yüzakı Müslümanlar

Fransızca, İngilizce, Arapça biliyor. Yaşları otuzu geçmeyen bu Arap karı koca, Avrupa’nın en önemli başkentinde uluslararası üniversitenin camisinde bey, imamlık yapıyor.

Orada okuyanın anlattığına göre imam ve hanımı, Müslüman olan bütün öğrencilere anne-baba hasreti yaşatmıyorlar.

Sabah namazından yatsı namazı sonuna kadar camide kalıyorlar.

Her cuma namazı sonrası yemek verdikleri gibi Ramazan ayı boyunca iftar verirler. Sabahtan yatsı sonrasına kadar camide kalırken, isteyen herkese, her saatte, istediği İslami dersi veriyorlar.

Bu kahraman ailenin, fedakârlığı, cömertliği, rahatlığı ve yanına geleni rahatlatan hali, birçok Avrupalı öğrencinin Müslüman olmasına sebep olmuş. İmamın hanımını ve imamı, kendi anne ve babasına tercih eden Avrupalı öğrenciler varmış.

Camide Müslüman erkek öğrencilere imamın kendisi, kız öğrencilere de hanımı, Kur’an-ı Kerim ve ilmihal bilgileri öğretirken davranışlarıyla da İslam’ı sevdirirler.

Öğrenci çoğalınca çoğunlukla Malezyalı öğrencileri de öğretici yaparlar.

Türk öğrencilere gelince onlar da boş durmuyorlar, Brüksel’de, Paris’te, Madrid’de... Yapılan protesto yürüyüşlerine katıldıklarından, bir de şuurları kadar bilgileri olmadığından camide öğretme hizmetine giremiyorlarmış.

Olsun... Demek ki, farkına varmadan Müslüman öğrenciler, görev taksimi yapmışlar.

Hazreti Ali’ye Sevgili Peygamberimizin, “Senin, bir tek insanın Müslüman olmasına sebep olman yeryüzü dolusu altın veya deveye sahip olmandan daha hayırlıdır” hadisini hepimiz biliriz de, kendimizi hiç sorgulamayız.

Şu kadar yıl Avrupa’da kaldım, bir tek insanın sonsuz senelerde yanmak üzere cehenneme koşarken, Müslümanca davranıp önüne yatıp geçemezsin diyemedik, malımızı yoluna yeşil halı gibi serip “Senin olsun ama bu yoldan çık, sen kendinde değilsin, ya mani istemiyorum, cennet yoluna gir” diyemedik.

Hatta dünyanın geleceği için kafa yoran araştırma merkezlerine makam, para ve cinsellik üçgeninde kötü örnek bile olduk ama bütün dünyada isimsiz kahramanlar, Müslümanların yüz akı olmaya devam ediyorlar.