Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1320
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Perşembe, 15 Ekim 2015 - (23:28)

Asgari Ücret ve İşçi Konusu

Son günlerde seçim vaatleri partiler arasında bir yarışa dönüşmüş durumda. Partiler içinde asgari ücret 1300 TL olsun diyen de var, 2000 hatta 5000 TL olsun diyen de var. Hani deler ya, bekara karı boşamak kolaydır. Çünkü karısı yoktur. Muhalefet partilerinden şu aşamada hiç iktidar namzedi yani iktidara talip, tek başına iktidara gelebilecek bir parti yok. Dolayısıyla vaatlerini de kimse ciddiye almıyor. Burada iktidar namzedi Ak Partinin vaadi önem taşıyor ve ciddiye alınıyor. Ak Partinin 1300 lira vaat etmesi asgari ücretliyi hayli sevindirmiştir. Enflasyonun %10’larda seyrettiği bir ortamda asgari ücretliye yüzde otuz zam vermek büyük cesaret. Demek ki ekonomimiz bu fiyatı kaldırabilecek güçte.

Ülkemizde işçi ve asgari ücretle çalışanların sayısına şöyle bir göz atalım: Öğrendiğimiz kadarıyla ülkemizde “on üç milyon sekiz yüz bin” sigortalı işçi çalışıyor. Kabaca 14 milyon. Bunların bir buçuk milyonu kamu işçisi, on iki milyondan fazlası özel sektörde çalışıyor. Kamuda asgari ücretle çalışan işçi hemen hemen yok. Kamu işçileri 2000 ile 5000 lira arasında maaş alıyor. Hepsi de Türkiye ortalamasında geçinebilecek bir ücret alıyor ve hallerinden memnunlar. Belediye şirketlerinde asgari ücret civarında maaş alanları kamu işçisi saymıyoruz. Dolayısıyla asgari ücretlinin artan maaşını özel sektör verecek. Kamudan para çıkmıyor. Burada özel sektörün ikna edilmesi önemli. Burada sigortasız-kayıtsız çalıştırmanın önüne geçilmeli ve asgari ücrete verilen zamlar enflasyona neden olmamalı, mal fiyatlarına yansıtılmamalı.

Özel şirketlerde çalışan "on iki milyon"un üzerinde işçinin ortalama %40’ı asgari ücretle çalışıyor, bu da kabaca "beş milyon" insan demektir. Bu beş milyon asgari ücretlinin bir hanımı ve bir çocuğu var sayarsak, asgari ücret artışı on beş milyonu ilgilendirir demektir.

Evet, kalifiye elemanların büyük çoğunluğu asgari ücretle çalışmıyor, çalıştırılmamalıdır. İşveren, kalifiye bir işçiye asgari ücret verirse kendisi kaybeder, işçisini elinde tutamaz, üretimde aksama olur, verim düşer. Akıllı işveren kalifiye elemanına yeterli ücret verir ve verimliliği sağlar. İşçinin alın terini gasp eden, işçiye cimri davranan, kendisi de lüks içinde yaşayan, işçiden kestiği paralarla her yıl yeni yatırımlara yönelen işveren eninde sununda kaybeder. Çünkü işçi isteksiz çalışır, işverenine dua etmez, aksine beddua eder. Para her şey değildir, insanın duaya da ihtiyacı var. Zekatını kendi ihtiyaçlı işçisine vermeyip başkalarına veren işverenleri tanırım. Öbür taraftan, işçisini hep gönülleyen, bayram harçlıklarını ayrı veren, işçisinin kömür ihtiyacını karşılayan, kurbanını alan işverenler de var bu ülkede. Memnun edersen memnun olursun. İşçiye kaşıkla verirsen kepçeyle alırsın. İşverenlere duyurulur.

Evet, 1 Kasımdan sonra en düşük işçi maaşı 1300 lira olacak bu iyi bir müjde. Ayrıca eayi adı altında aile yadımı olarak veren parayı da hesap ettiğimizde en düşük maaşlar bir buçuk ile iki bin lira arsında olacak. İşçimize düşen iktidar namzeti partiyi oyuyla desteklemek. Ak Pati ne söz vermişse yapmıştır. İnanıyorum ki ülke ekonomisi istikrar içinde geliştikçe, bu gelişme direk işçi maaşına yansıyacak. Öyle zaman gelecek ki, bu ülke dışından işçi ithal edecek.