Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1302
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Perşembe, 24 Eylül 2015 - (07:15)

İslam ve Kurban

Müslüman bir memlekete, Müslüman bir ailede Müslüman kimlikli doğduğumuz için ne kadar şükretsek azdır. Onun için abdest almaya başladığımızda, “suyu temiz kılan ve İslam’ı nur kılan Allah’a hamdolsun” deriz. Yine yemeğe başalarken veya yemeğin sonunda, “bizi doyuran, bizi içiren ve bizi Müslüman olarak yaratan Allah’a hamdolsun” diye dua ederiz.

Evet, mensubu olmakla Allah’a hamdettiğimiz dinimiz, güçlü ve kardeş bir toplum oluşturmak için birçok emirler ve nehiyler vazetmiş, birçok müesseseler kurmuştur. Fitre, zekat ve kurban emirleri, vakıf müessesesi gibi sosyal güzellikleriyle dinimiz, asırlar boyu insanlığı ayakta tutmuş, kan kardeşliğinden daha öte bir din kardeşliği vücuda getirmiştir.

İşte yine bir Kurban Bayramına erişmiş bulunuyoruz. Kurban, dinimizin güzelliklerinden biridir ve Hazreti Adem’den beri yaşayan bir müessesedir. İlk kurbanı Adem’in oğullarından Habil kesmiş, diğer peygamberlerde de sürmüş, Hazreti İbrahim oğlu İsmail’i bile kurban edebilme fedakarlığını göstermiş, ama Allah oğul nimetine şükür için kurban kesmesi için kendisine bir kurban hediye etmiş, Peygamberimiz de dedesi İbrahim’in bir sünneti olarak kesmiştir. Kurban ibadeti, İbrahim’in bir hatırası olarak kıyamete kadar devam edecektir. Kulu Allah’a yaklaştırdığı için bu ismi almış, kurban denmiştir. Haçta kestiğimize “Hedy”, çocuk doğunca kestiğimize “Akika”, söz verip kestiğimize “Adak”, kavuştuğumuz bir nimet karşılığında kestiğimize “Şükür kurbanı” diyoruz.

Her ibadette olduğu gibi kurbanda da niyet önemlidir. Ayet-i kerimede “Allah’a, onun etleri ve kanları ulaşmayacak. Lakin O’na sizin takvanız (niyetiniz) ulaşacaktır”. Buyurulur.

Kurbandan amaç, kurban edilecek hayvanın kanının akıtılmasıdır. Sadece para vermek yetmez, kurban niyetiyle alınmalı ve o kurban vekâleten de olsa kesilmelidir. O sebeple ya kendi kesmeli, ya da güvenilir vakıf ve derneklere kestirilmelidir.

Hanefilerde vacip hükmünde olan kurban, Şafiilerde sünnettir. Özellikle ümmet içinde Türk Milleti kurban ibadetine daha çok önem vermiş, tarih boyunca ihmal etmemiştir. Günümüzde yüzde doksan insanımızın kurban kesmeye gücü yeter. Kurban alabilecek kadar geliri olmayanlar, borcu olup bir yıllık kazancı da borcunu ödemeye yetmeyen müslümanlar kesmezler. Sağlığımız ve doğan çocuklarımızın sağlığının bir şükrü olarak kurban kesmeliyiz. Et niyetiyle kesenler başkalarına ortak olmasınlar. Toplu kesilen büyük baş kurbanı bir tek niyeti bozuk insan ifsat edebilir. O sebeple ortaklarımıza dikkat etmeli. Genel olarak sünnet olan, kurbanın üçte birini dağıtmak gerekir. Nüfusu fazla olan ve kıt kanaat geçinen insanlar dağıtmayabilir. Kurban keserken başında bulunmak sünnettir, mümkün olmazsa vekaleten de kestirilebilir.

Allah kurbanlarımızı kabul etsin, kurban bayramımız İslam aleminin kurtuluşuna vesile olsun! Daha nice bayramlara erişmek ve buluşmak niyazıyla hayırlı bayramlar dilerim.