Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1220
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Pazartesi, 03 Ağustos 2015 - (11:42)

İstanbul İzlenimlerim (1)

Şahıs olarak çok fazla seyahat eden bir insan değilim. Özel şartlarımın gereği olarak çok arzu etmeme rağmen yurdumun güzel mekanlarını, mamur şehirlerini, güzel köşelerini, tarihi güzelliklerini gezip göremiyorum, televizyonlarda seyrettiğim belgesellerle, gezi programlarıyla yetiniyorum.

Yıllar evvel bir İstanbul ziyaretimde Hırka--yı Şerif Camiine gitmiş, Beyazıt’taki kitapçıları gezme imkanı bulmuştum. Eyyup Sultan’ı, Topkapı Sarayını, Sultan Ahmed Camii’ni ve öksüz Ayasofya’yı dünya görmeyi, doya doya seyretmeyi, o kutsal mekanlarda dua etmeyi ve namaz kılmayı hep isterdim. Nihayet nasip oldu, gidip üç gün boyunca o güzel mekanları görme imkanı buldum. Beni gezdiren oğullarımdan Allah razı olsun.

Evet, özel bir arabayla geçen hafta 30 Temmuz Perşembe sabahı İstanbul yoluna revan odum. Akşehir, Çay, Bolvadin, Eskişehir Bozhüyük, Bilecek, İzmit, derken İstanbul’a ulaştım. İlk dikkatimi çeken husus, yol boyunca gördüğüm meyve bahçeleriydi. Akşehir ilçemiz de Çumra gibi verimli tarım arazileri üzerine kurulmuş. Verimli tarım arazilerinin beton yığınına dönüşmesine bir kez daha üzüldüm. Verimli tarım arazilerine inşaat yapılmaması için daha katı yaptırımlar ve yasaklar getirilmeli diye de düşündüm. Akşehir çevrende yol boyunca devam eden kiraz ve elma bahçeleri gözümü de gönlümü de doyurdu. Gözümün alabildiğine yeşil manzaraya baktıkça içim açıldı, bu bahçeleri yapanlara, yaptıranlara, devletin teşvik politikalarını işletenlere dua ettim. Bu milletin çalışkanlığına, ülkemizdeki meyve zenginliğine ve bereketine bir kez daha şahit oldum. Aynı şekilde Çay ve Bolvadin ilçelerimizde ve Bozhüyük çevresinde zengin elma, şeftali ve kiraz bahçeleri gördüm. Ülkemiz topraklarının ne kadar verimli ve bereketli olduğunu tespit ettim.

Yol boyunca ikinci dikkatimi çeken, devletimizin, özelde AK Parti hükümetlerinin yollara verdiği önem ve yatırım. Denizin kumu kadar para olsa o yollarının yapımına yetişmez. Bu konuda hükümetimizi ne kadar takdir etsek azdır. Paramızda bereket var ki o yollar, tüneller yapılabilmiş. Rüşvet, hırsızlık, faiz gibi gayri meşru kazançlar dibe vurmuş ki bu yatırımlar hayata geçmiş.

Evet, %90 oranında duble yollarda yolculuk yaptım. Kalan yüzde on kısmında da, Akşehir, Çay ve Bolvadin çevresinde halen duble yol çalışmaları devam ediyor. Tepeler eziliyor, vadiler dolduruluyor, dağlar yarılıyor, viyadükler yapılıyor, belki onlarca mıntıkada yol- inşaat çalışmaları sürüyor. İşte bu yüzden diyoruz, tek parti hükümeti şart diye. Tek parti hükümetinin gayreti, vizyonu, istikrarı ve hızlı karar alması olmasaydı bu yollar yapılamazdı, bu yatırımlar yapılamazdı. Duble yola çıkınca hızımız 120’ye çıkıyor, tek şeritli yola geçince hızımız 40 km’ye iniyor.

Duble yollar bu ülkenin can ve kan damarları, gelişmişliğimizin göstergesi. Hem zaman kaybını, hem ölümlü kazaları önlüyor, hem de ekonomiye can ve kan veriyor.

Hele Eskişehir’den sonra başlayan tünelleri, onlarca yerden delinen dağları gördükçe bir kez daha ekonomik gücümüzü gördüm, özgüvenim arttı. Türk’ün başarısına şahit oldum. Ankara- İstanbul arasında işleyen hızlı tren hattı da kara yolu boyunca devam ediyordu. Yanı sıra “yüksek hızlı teren projesi” devam ediyor, büyük oranda o da bitirilmiş. Yüksek hızlı tren hattında yapılan viyadüklere, açılan tünellere hayran olmamak mümkün değil. O tünellerdeki teknoloji insanın gözünü kamaştırıyor, hayallerini zorluyor. Çalışanından, mühendisinden, bürokratından, siyasetçisine kadar emeği geçenlerden Allah razı olsun.