Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1186
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Cumartesi, 27 Haziran 2015 - (19:28)

Çumra Şantiye Alanı Oldu

AK Parti Hükümetinden aslan payını alan ilçelerden birisi Çumra, yatırım açısından belki de Konya’nın en önde ilçesi. Hem merkezi hükümetin yatırımlarıyla, hem Konya Büyükşehir’in projeleriyle, hem de ilçe belediyemizin çalışmalarıyla Çumra’nın her mahallesi şantiye haline geldi. Çumra tarihi hiç bir dönemde bu kadar yatırıma ve projeye birden şahit olmadı.

Son yirmi senedir hiçbir kamu ve okul binası yapılmayan Çumra merkezinde bir sağlık meslek lisesi, bir imam hatip ortaokulu, bir ilkokul ve bir genel lise olmak üzere dört adet okul projesi birden başladı. Hem de bir yıl içinde bitirilecek. Arkasından fakülte binalarının yapımı başlayacak.

Merkezi hükümetin ve belediyelerin yapacağı üç adet sosyal tesisin temelleri atıldı. Hanımlar lokali, yarı olimpik yüzme havuzu ve gençlik merkezinin bir yıl içinde teslimi yapılacak. Her üç proje de toplamda on trilyonu bulan yatırımlardır.

Buğday borsası ve dükkânlarının da projesi çizildi, başlama aşamasında. Modern bir hayvan pazarı projesinin inşaatı devam ediyor. Yeni hastane binamız bitirildi ve hizmete başladı.

Yeni adliye binamızın da temeli atılmak üzeredir. Arkasından modern bir belediye binamızın da planlaması yapılmaktadır.

Demiryolu inşaatı, hızlı tren projesi hızla devam etmekte, sadece Çumra sınırları içinde dokuz adet alt ve üst geçit yapılmaktadır.

Kasabadan dönüşen mahallelerimizin birer birer kanalizasyon sorunları çözülüyor, kimi bitti, kimi başladı. Aynı mahallelerdeki düğün salonlarının bakımları yapıldı, yenileri yapılıyor. Yine kasabadan dönüşen mahallelerimize halı sahaları yapılıyor. Pazaryerleri kapalıya dönüştürüldü, dönüştürülüyor. Köyden dönüşen mahallelerimiz, sırayla çocuk parklarına ve köy konaklarına kavuşuyor.

Çumra çarşı merkezinde, büyük bir değişim ve dönüşüme start verildi. Kızılay binası taşınarak, büyük bir şehir meydanı ve parkı yapılıyor, hazırlıkları tamamlandı.

En önemlisi Çumra Belediyesi, faizli kredi kullanan, veresiye iş yaptıran ve mal alan, esnafı mağdur eden belediye olmaktan çıktı ve peşin çalışan bir belediye oldu ve parasına bereket geldi.

Ayrıca Çumra hudutları içinde, merkezi hükümetin yaptığı kapalı ve açık su kanalları ve depolama baraj inşaatı devam ediyor, son aşamaya gelinmiştir. Arazi toplulaştırma çalışmaları hızla devam ediyor.

Hasılı Çumra’nın hangi mahallesine uğrasak, hangi caddesinden geçsek, mutlaka bir kamu yatırımıyla karşılaşırız. Asfalt ve kilitli taşlı yollarıyla, yeşil alanlarıyla, temiz parklarıyla, yenilenmiş kamu binalarıyla, sosyal tesisleriyle, modern düğün salonlarıyla, tatlı suyuyla, organize sanayi alanında kurulan onlarca fabrikasıyla dört yıl sonra Çumra başka bir Çumra olacak. Bugünden Çumra’da arazi ve arsa fiyatları katlanmış, Çumra bölgesi yatırımcılar için cazibe merkezi haline gelmiştir. Bunları gören için söylüyorum, köre ne diyeyim(!) Bütün bu yatırımlarda özverisi, emeği, gayreti ve çabası olan, Çumra’ya bir çivi fazla çakmak için hiçbir fedakârlıktan geri durmayan Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Oğuz’u kutluyorum.