Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1170
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Perşembe, 11 Haziran 2015 - (11:48)

Ak Parti’nin Oyları Niçin Azaldı?

7 Haziran seçimlerinin kazananı yok. Çünkü hiçbir parti tek başına iktidara gelememiştir. Dolayısıyla tek başına iktidara gelemeyen hiçbir partiye başarılı diyemeyiz.

AK Parti 2002 yılından beri girdiği her seçimden başarılı olarak ve oylarını artırarak çıkarken, ilk defa 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde oy oranını düşürmüştür. Ekonomik bir kriz olmadığı halde, böyle bir oy düşmesinin sebepleri üzerinde düşünmek gerekir.

Aslında Ak Parti başarılı bir seçim kampanyası geçirmiştir. Reklamlarını, ilanlarını, şarkılarını diğer partilerden çok daha güzel yapmıştır. Her ilde mitingler düzenlemişler, miting alanları dolmuş taşmıştır. Cumhurbaşkanı ve Başbakan iki koldan bütün Türkiye’yi gezmişler, 13 yıllık hizmetlerini anlatmışlardır. Melih Gökçek’in televizyon programları etkileyici olmuştur. Bunca çabanın sonucunda AK Partinin oy oranı %41’ de kalmış, çıkardığı 258 vekil tek başına iktidara gelmesine yetmemiştir. Bu gerilemenin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

1- Başarısızlık daha çok Doğu ve Güneydoğu bölgelerindedir. Bu bölgelerde aday seçimlerinde yanlışlar yapılmış, eski sevilen, tecrübeli ve aşiret milletvekilleri aday gösterilmemiştir. Bir kısım aday da ithal olduğu için halkın tepkisini çekmiştir.

2- Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde insanlar özgür iradeleriyle seçime katılamamış, devlet güvenlik noktasında halkı yalnız bırakmıştır. PKK terör örgütünün baskısı halkın Ak Partiye oy vermesine engel olmuştur.

3- HDP’liler kapı kapı çalışmış, popülist yaklaşımlarla ve sıcak ilişkilerle halkın gönlünü kazanmayı başarmışlardır. Önceki seçimlerde %50 oy alan Ak Parti, güvenlik sorunu ve yanlış adaylar nedeniyle Doğu ve Güneydoğuda %20’lere düşmüştür.

4- Ülkenin yarıdan fazla bölgesinde Büyükşehir yasasının uygulanmasında sıkıntılar yaşanmış, belediyelerin hizmet sahaları genişlerken aynı oranda kaynakları artmamıştır. İlçe ve büyükşehir belediyeleri geniş hizmet sahasına yetişememiş, halkın taleplerine zamanında cevap verememiştir.

5- Büyükşehir belediye kanunu gereğince köyler mahalleye dönüşmüş, kasaba belediyeleri kaldırılmıştır. Bu uygulama kasabalarla bir boşluk oluşturmuş, belde belediye binaları boş kalmış ve halkta memnuniyetsizlik belirmiştir.

6- Cumhurbaşkanının “Kürt sorunu yoktur” demesi, milliyetçi Kürt halkının AK Partiden uzaklaşmasına ve HDP’nin kucağına düşmesine sebep olmuştur.

7- Paralel yapının canhıraş çalışması, medyanın HDP’yi allayıp pullaması HDP’ye barajı geçirmiş ve AK Partinin daha az milletvekili çıkarmasına neden olmuştur.

8- Ak Partide aday olamayanların bir kısmı küsmüş, sahaya inmemiş, bu vefasızlık oyların düşmesine sebep olmuştur.

9- AK Parti teşkilatlarındaki organize eksikliği, gençlik teşkilatlarının gayretsizliği sebebiyle ilk defa oy kullanan gençlere ulaşılamamış, o yüzden de oylar düşmüştür.

10- Ak Parti vaatlerde diğer partilerden daha geride kalmış, özellikle emeklilerin oylarını alamamıştır.

11- Büyükşehir yasası gereğince imar yasalarının köyleri de kapsaması, emlak vergilerinin artması Ak Partinin oylarını olumsuz etkilemiştir.

12- Son olarak AK Partinin kendine aşırı güveni atalete yol açmış, halkın oyu çantada keklik görülmüş, yapılan hizmetlere güvenilmiş ve her kapı çalınmamıştır. Hatırı sorulmaya insanlar da oyunu vermemiştir.

Başka partilere giden ödünç oyları almak için bugünden seçime hazırlanmalı, muhtemel bir erken seçimde bu yanlışlar telafi edilmelidir.