Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=103
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Cumartesi, 27 Mart 2010 - (03:37)

Bir Ankara Hatırası

1989 yılıydı. Anavatan partisinin Özal’lı dönemiydi ve Özal Başbakandı. Ankara’ya gidip, siyasilerden birini görmem gerekiyordu. Bugünün Başbakanlık şikâyet sitesi (BİMER) yoktu. Konya’dan Ankara’nın, Ankara’dan da Meclisin yolunu tuttum. Meclisin ziyaretçi kartını aldım ve Konyalı milletvekillerinden, hangisinin o gün odasında olduğunu sordum. Rahmetli Haydar Koyuncu’nun, o anda odasında oluğunu söylediler. İçeri Çumralıydı, hemşerimizdi ancak kendisiyle hiç tanışmıyordum ve görüşmemiştim. Fark etmez dedim ve Haydar Koyuncu’yla görüşmeye karar verdim ve yanına çıktım.

Milletvekillerine ait, altı metre kare civarında küçük odalar var. O odalardan birinde oturuyordu Haydar Bey. Yanımda bir arkadaşla yanına girdim ve selam verdim, kendimi tanıttım. Rahmetli hoş ve sıcak karşıladı, ilgilendi, bir çay ısmarladı, bir daha ısmarladı. Bu arada, benim için birkaç yere telefon çekti. Nihayet öğle vakti oldu ve sekreteri çağırdı, ona bir miktar para vererek; Meclisin lokantasına bizi gönderdi ve yemekleri yedikten sonra, tekrar yanına gelmemizi istedi.

Evet, Meclisin çok çeşitli ve nefis yemeklerinden gönlümüzce yedik ve Haydar Bey’in yanına döndük. Rahmetli Haydar Koyucu, birkaç daha telefon ettikten sonra, bizi bir kuruma gönderdi. O kurumun yetkilisinin, bizi bekleyeceğini söyledi. Kalktı, bizimle beraber Meclisin bahçesine kadar çıktı ve taksi çağırdı. Taksinin parasını da verdi, hatırladığıma göre cebimize ufak bir harçlık da koydu ve bizi uğurladı.

Rahmetli Haydar Bey’in bu davranışı, bu nezaketi ve yardımseverliği, beni ziyadesiyle duygulandırmıştı. O gün bugün, milletvekillerimizin maaşını hep az bulurum. Bazılarının abartarak söylediği “Milletvekilleri ne yapar, o kadar para onların hakkı mı?” diyenlere, hiç hak vermem. Şayet her milletvekili Rahmeti Haydar Bey gibi, ziyaretçisini ağırlıyorsa; yirmi milyar da alsalar, onlara yetmez.

Milletvekillerimizin Ankara’da bir sıcak davranışı, O’nun için en güzel propagandadır. Seçmen her gittiği yerde anlatır ve O vekilimiz seçmenlerinin arasına döndüğünde, ektiğini fazlasıyla biçer, saygı ve iltifat görür.

Evet, Rahmetli Haydar Koyuncu’yu hep rahmetle anarım. Allah rahmet etsin, makamı cennet olsun! O yıllarda milletvekillerimiz halk ile iç içeydi, halkın sorunlarını dinlerlerdi, iş yaparlardı, gönül alırlardı. Şimdi düşünüyorum: Bugünün milletvekillerine aynı şekilde işim düşse, Rahmetli Haydar Bey’in yaklaşımını, sıcaklığını, samimiyetini görebilir miyim acaba? Ama bir gün, deneyeceğim.

Şu gerçeği de unutmayalım. O yıllarda devletin bütün kuruluşları kamunun elindeydi, özelleştirilmemişti. Vekillerin, siyaset adamlarının yetkileri ve etkileri çok fazlaydı. Dilediğine iş bulabilirdi, iş verebilirdi. Bir selamla dağlar yol olurdu, işadamları saygıyla karşılardı. Şimdilerde arpalıklar elden çıktı, milletvekilinin selam göndereceği kuruluşlar, işverenler yok denecek kadar azaldı.

Devlet artık KPSS sınavlarıyla eleman alır oldu. Yani vekillerin yapacağı işler azaldı. Bugünün vekilleri, eskisi gibi iş bulan, iş takip eden vekiller değil; Mecliste parmak kaldıran, yasa yapan, bir de dostlar alış verişte görsün hesabı, seçmenlere yılda bir selam veren insanlar.

Rahmetli Haydar Koyuncu’nun davranışı, bütün vekillerimize örnek olsun diye, bu hatıramı paylaştım. Adı üzerinde, milletin vekilleridir onlar. Milleti saydıkları kadar sayılırlar, anılırlar, sevilirler.

Atalar ne güzel söylemiş: “Rüzgar eken, fırtına biçer.”,“Tarlada izi olanın, harmanda yüzü olur.”, “Ne ekersen, onu biçersin.” Bir darb-ı mesel de benden: “İçimizde izi olanın, seçimde sözü olur.”