Konya Haber

http://www.konyahaber.com.tr/index.pl?author_id=1004
E-Posta: mehmetalitekin34@hotmail.com
Salı, 20 Ocak 2015 - (09:08)

Kendimize Bakalım

Evinizde yaşarken altınızda, üstünüzde, sağınızda ve solunuzda oturan komşular sizden memnunsa siz, iyisiniz.

Gıcırdayan kapılarınıza yağ sürüp gıcırtısını kesiyor ve komşuları rahatsız etmiyorsanız değerli bir komşusunuz.

Abdest alırken suyu Faşşş diye açmayı engelliyor ve etrafa ses çıkartmıyorsanız dikkatli bir komşusunuz.

Gece yarısı eve gelen komşunuz, hanımını uyandıramamışsa, dış kapıdan içeri girememişse, o kadar komşu arasından sizin kapının ziline basıyorsa siz, bulunmaz insansınız.

Daire arkadaşınız, size güveniyorsa, dükkân komşunuz ardınızdan “İyi adam” diyorsa, tarla, bağ-bahçe komşunuz sizden zarar görmek şöyle dursun komşuluğunuzdan mutlu oluyorsa, sizi görünce yüzünde güller açıyorsa Allah iyiliğinizi devam ettirsin.

Kiracı iseniz, ev sahibi olduktan sonra sizi ziyarete geliyorsa yeni komşularınızla oturup çay içiyorlarsa aslında siz çok çok iyisiniz.

Ev sahibi iseniz, kiracının evine bugüne kadar kira istemek için gitmemişseniz, avukatla sarı zarf göndermemişseniz, kirayı ne zaman getirse hiç bir şey söylememişseniz siz de iyisiniz.

Böyle iseniz, amir olsanız, komutan olsanız, patron olsanız fark etmez o zaman da komşu devletlerle ilişkileriniz çok iyi olur.

İstanbul’da kiraladığım ikinci evde komşunun biri akşam geç vakit geldiğinde merdivende karşılaştığımızda geniş merdivenin en ucundaki korkuluğa sürtünerek çıktığını görünce merak edip eşine sordum.

“İçki kokusu sana sinmesin diye senden uzak duruyor” dedi.

O günden sonra daha dikkatli olmaya çalıştım ve altı aya varmadan içkiyi bırakıverdi.

Sarhoş kafayla evini zor geçindiren bu adam şimdi otuz kadar işçi çalıştırıyor.

Rabbimiz buyurur:

“İyilikle kötülük denk değildir. Sen kötülüğü en güzel olanla defet. Bir de bakmışsın ki, seninle arasında düşmanlık olan kişi sanki sıcacık bir dost oluvermiş. Buna (kötülüğü iyilikle defetmeye) ancak sabredenler kavuşturulur. Buna ancak (Kur’ân’dan) büyük bir haz alanlar kavuşturulur.” (Fussılet süresi ayet 34-35)

Kriterimiz, değerlerimiz, ölçümüz, yön verenimiz Kur’an-ı Kerimimiz olsun.

Onu da kendi keyfimize göre yorumlayarak sapmamak için Kur’an’ın örnek olarak gösterdiği Sevgili Peygamberimiz örneğimiz olsun.