Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Azerbaycan Yurdumuz, Ankara Dostumuz

Cuma, 07 Mayıs 2010 - (01:12)

Facebook da paylaş

Tebriz ve çevresine, bir haftadır her gün yağmur yağmakta. Bu gün de yağmurlu. Bu yağmurlu havaya rağmen, binlerce Traktör Sazi taraftarı; maçtan saatler öncesi tribünlerde yerlerini almıştı.

Dün akşam Huccet ile, maça gitmek için, sözleşmiştik. Saat 14 sularında buluşup, maça gidecektik. Saat 14.30 sularında, Çarrah-ı Şahnaz’dan Huccet’e telefon açtım. Telefonu babası açtı, Huccet’in henüz gelmediğini söyledi. Huccet, askerliğini yapmakta. İran’daki güzel uygulamalardan birisi de, askerlerin çoğu; kendi yaşadığı şehirde, askerlik yapabilmekte. Öğle saat 14.00’den sonra, evlerine gidip; ertesi sabah tekrar kıtalarına gelmekteler. Huccet de, böyle bir askerlik yapmakta.

Çarrah-ı Şahnaz’dan bir minibüse bindim. Minübüs Terminale gidiyordu. Terminal yoluna sapmadan; bir yerde indim ve Yadigâr-ı İmam Stadı’na gidecek, taraftar arabalarını beklemeye başladım. Beklerken, montun altındaki formayı gösterecek şekilde, montun önünü açtım. Beş dakik geçmemişti ki, küçük bir takside bayrak görünce, el kaldırdım. Hemen durdular. Selamlaşmadan sonra, Türkiyeli olduğumu söyleyince, çok sevindiler.

Arabayı, Vahid isminde birisi sürüyordu; diğer iki kişi de kardeşlermiş. Sohbet ederek, Yadigar-ı İmam Stadı’nın, taraftar girişine kadar gittik. Arabayı, burada uygun bir yere park etti. Birlikte giriş turnikelerine doğru yürüdük. Bu arada saat 15.30 olmuştu. Maç, saat 17.45’de başlayacaktı.

Türnikelerin tam karşısındaki duvar dibine, kartları şarj edebilecek görevliler için özel kulubeler yapmışlar. Burada 2.100 Tümen’e şarj ettirdim. Birlikte içeriye girdik. Son kontrol noktasındaki askerlerden birisi, dürbin (Fotoğraf makinası) yasak deyince, itiraz ettim ve komutanı geldi. Onunla birlikte, bir de stat görevlisi gelmişti. Konya Haber, basın kimlik kartımı gösterdim. Bu arada komutan benim, formayı fark etti. Neyse ki sivil görevli, telsizle içerideki amirini aradı; Türkiyeli bir haber Nigar var, Fenerbahçe forması da var, diye bildirdi. Oradan izin çıkmıştı ki; komutana ‘Tamam girebilir.’deyince beni bıraktılar.

Vahid sağ taraftaki tribünlere gidelim deyince, oraya yöneldik. Sağ ve sol kapalı tribünlerde yaklaşık 6-7 bin taraftar vardı. Bu arada yağmur, hafif de olsa, devamlı olarak yağıyordu. Kapalı tribünün, sahanın tam orta kısmının karşısına gelecek şekilde, arka üst taraflarda bir yere oturduk. Burada yerimizi aldıktan sonra, montumu çıkarınca; etraftaki taraftarlar, hemen Türkiye Türkiye diye slogan atmaya başladılar. Sloganlardan sonra da, her maça geldiğimde olduğu gibi, yanıma gelip hoş geldiniz, demeler veya hatıra fotoğrafı çekmeler başladı. Bu hoş geldin deme ve fotoğraf çekme, yaklaşık bir 20 dakika sürdü. Bu fotoğraf çekmeler esnasında, bir ara ‘Azerbaycan Yurdumuz, Ankara Dostumuz’, sloganı yaklaşık belki de, 5 dakika kadar atıldı. Aynı slogan, karşı tribünler tarafından da atıldı.

Yarım saat sonra, takımlar ısınmak için sahaya çıktılar. Konuk takım önce çıktı ve tüm tribünler; sırtlarını dönerek protestolarını gösterdiler. Traktör Sazi, geçen hafta, Kerman şehrinde Mes Kerman takımı ile maç yapmıştı ve 1-0 öne geçmesine rağmen, 3-2 yenilmişti. Kerman şehri, İran’ın güney doğu kısmına kalan bir bölgede. Bu maçta seyirciler Türk-i Har sloganı atmışlar. Bu slogana karşılık olarak Adil Firdowsi Pur, Kerman-i Bîşuur= Şuursuz Kermanlı… Kerman-ı Bengî Tu Mâye-i Nemgî= Kirmanlı Esrarkeş, Bütün Kötülüklerin Özü sendedir… şeklinde sloganlar atılmaya başladı.

Bu arada, bizim bulunduğumuz tribünlerin alt tarafında; Traktör Hasan ! Traktör Hasan diye slogan atıldı. Yanımdakiler anlattı. Bu Traktör Hasan, geçenlerde Türkiye’de gösteri yaptı. Sakalıyla iki taksiyi, saçlarıyla da 6 taksiyi çekti. Vahid, fotoğraf makinesini aldı; Traktör Hasan’ın fotoğrafını çekip geldi.

Maçın ilk yarısında, her iki takım da çok kötü oynadılar. Bunda, yağmurun zaman zaman hızını artırmasının etkisi çoktu. Böylece ilk yarı 0-0 bitti. İstiklal Ahvaz takımı, birinci ligden düşmesi geçen hafta kesinleşmiş iki takımdan birisi ve ligin son sırasında bulunuyorlar. İkinci yarının ilk dakikalarında, İstiklal Ahvaz takımı daha güzel oynamaya başladı. 60. Dakikadan sonra da, Traktör Sazi iyi oynamaya başladı. Yağmurun kesilmesi, bunda etkili olduğunu sanıyorum. Nitekim, ilk golü Traktör Sazi attı ve 1-0 öne geçti. Fakat 5 dakika sonra, konuk takımın, beraberlik golü geldi. Golden sonra tribünler, ‘Aybı yok! Aybı yok!’ şeklinde, tezahürat yaparak, Traktör Sazi’ye desteklerini artırdılar.

Traktör Sazi ve İstiklal Ahvaz ,ikisi de iyi oynamaya başlamışlardı. İstiklal Ahvaz, sanki küme düşmesi kesinleşmemiş ve iddiası varmış gibi, maça asılıyordu. Nitekim 6-7 dakika sonra da, beraberlik golünü buldular. Beraberlikten sonra da, her iki takım saldırıyı düşünüyordu. Fakat bu arada İstiklal Ahvaz takımı, özellikle kalecisi ve oyuncuları; mümkün olduğunca vakit geçirmeye çalışıyorlardı. Bir ara kaleci, ufak bir darbeye maruz, kaldı ve çok abartılı bir şekilde vakit geçirmeye başladı. Bunun üzerine tribünler, ‘Eşk-i Ali tabut getir, eşek ölüp tez getir’ şeklinde tezahürat yaptılar.

Oyun, İstiklal Ahvaz oyuncularının, vakit geçirme çabalarına sahne oluyordu. Kaleci ve bir iki futbolcusu, bundan dolayı sarı kart yediler. Oyunun sonlarına doğru, tribünlerin de desteğiyle, Traktör Sazi saldırdıkça saldırıyordu. Hakem, vakit çok çalındığı için; maçı 9 dakika uzattı. Nitekim Traktör Sazi’nin galibiyet golü de, 96-97. Dakikada geldi. Golden sonra, saha karıştı; İstiklal Ahvaz’lı futbolcuların bazıları, diğer futbolculara saldırmışlardı. Birkaç dakika da, böyle geçti. Sonunda santradan bir dakika sonra, hakem maçı bitirdi. Fakat, her iki takım futbolcularının bazıları arasında, itişmeler ve kakışmalar 5 dakika kadar sürdü ve sonunda ciddi bir şey olmadan, ayırdılar.

Bu arada kalecileri, uzun süre kale direğinin dibinde, öylece oturup bekledi ve sahayı en son terk etti.

Böylece, bu senenin Tebriz’deki son maçı, Traktör Sazi’nin 2-1 galibiyetiyle bitti.

Haftaya Pas Hemaden takımıyla, Hamedan deplasmanında, ligin son maçını oynayacaklar.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Spor' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Quaresma'dan Asker Selamına Destek
   Merkel'den Mesut Özil Açıklaması
   Paul Pogba Kabe'den Milyonlara Seslendi
   Avrupa Güreş Şampiyonası'nda Çifte Zafer!
   Rıza Kayaalp 8. Kez Avrupa Şampiyonu Oldu
   Ankaragücü ve Rizespor Süper Lig'de
   Dün Gece Türkiye'yi Karıştıran Adam
   Cristiano Ronaldo'dan Suriye Mesajı
   Rapaic: Türkiye'de Büyük Bir Savaş Var Ama...
   UEFA Liginde Milli Takımın Rakipleri Belli Oldu
   İlk Yarının Lideri Başakşehir

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te