Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Ak Parti’de Bir Çatlak Ses Daha

Cumartesi, 27 Şubat 2010 - (10:31)

Facebook da paylaş

AK Parti'nin en muhâlifi Zekai Özcan, ortalığı karıştıracak, ilginç açıklamalarda bulundu. AK Parti'de kendisi gibi düşünen, çok isim olduğunu öne süren Özcan, "Ben hâla ülkücüyüm" dedi. Habur'daki terörist karşılaması nedeniyle, İçişleri Bakanı Beşir Atalay hakkında verilen gensoru görüşmelerinde, "Kabul" oyu veren, tek AK Partili olan Ankara Milletvekili Zekai Özcan, şok açıklamalar yaptı. Özcan, sürecin başlangıcından itibaren, yanlış gittiğini savunurken, "Habur hadisesi de, doğru değildi. Bunu da eleştirmiştim" hatırlatmasında bulundu.

Ak Parti’nin kuruluş felsefesine aykırı görüşte olanların, parti içinde yer alması; zor zamanda, nasıl da çark edeceklerini, gözler önüne sermekte. Ak Parti’nin kuruluş felsefesine sadık olmayanların, ne zaman ne yapacağı belli değil. İnşaallah acı tecrübeler yaşanmaz (Konya Haber notu).

AK Parti içinde, kendisi gibi düşünen ama sessiz kalan isimler olduğunu savunan Özcan, düşüncesi nedeniyle, partide yavaş yavaş dışlandığını öne sürdü. "Beşir Atalay benim dostum, ama bu konuda, dostlarımı bile kırarım" ifadesini kullanan Özcan'ın, "Hâlâ ülkücüyüm ve vatanın menfaatleri uğruna, doğru bildiğimi söylerim" sözleri dikkat çekti.

İşte Özcan'ın değerlendirmeleri:

Gensoruya "Evet" diyen tek AKP'lisiniz. Neden "Evet?"

Habur hadisesi olunca, bunun bir rezalet olduğunu ve adaletin yaralandığını söylemiştim. Açılımda, etnik vurgunun kullanılmaması gerektiğini, bireysel hakların verilmesini ve kollektif beklentilerin dikkate alınmamasını, ifade etmiştim. O dönem bunlar yaşandı ve inanılmaz üzüntü verici, kabul edilmeyecek şeylerdi. Bu konu, AKP için bir yüktür. Habur yanlıştı. Neden bunlar yaşandı, ben de merak ediyorum. Bu yüzden gensoruya "Evet" dedim. Keşke, sadece muhâlefet ve ben değil, bunu merak eden diğer AKP'liler de 'Evet' oyu kullansaydı. Ben, TRT Şeş'in de devlet eliyle açılmaması gerektiğini söylemiştim ve ona da 'Ret' demiştim. Ben, siyaset üstü düşünüyorum.

Habur konusunda farklı uyarılarınız da olmuştu...

4-5 kez söyledim. Başbakan'la da görüştüm. Bu mesele AKP'ye yük olacak. Hâlk, Habur karşılamasından rahatsız mı? Rahatsız. Ben de, son derece rahatsızım. Bu konu mutlaka araştırılmalı. Ya AKP yapacak bunu, ya da gensoruya 'Evet' diyerek, araştırılmasına izin verecek. Belki de AKP içinde yapılıyordur, bilemiyorum. Ama gensoru reddedilse de, bunun ortaya çıkarılması lâzım. Sorumlular da üzerine düşeni yapmalı.

Gensoruya 'Evet' demenize sayın Beşir Atalay'dan bir tepki geldi mi?

Beşir Atalay benim dostum. Dürüstlüğü konusunda şüphem yok ,ama orada yanlış yapıldı. Bu yanlışın, düzeltilmesi lâzım. Dostluk çok başka, memleketin menfaati çok başka. Ben ülke menfaati ve adaletin yerine gelmesi için, dostlarımın kalbini de kırarım. Beşir Atalay'la aramız çok iyi olabilir, ama memleket meselesi söz konusuysa, çok iyi dost olmamız önemli değil. Ben, bugüne kadar ne düşündüysem onu yaptım ve söyledim. Bugünden sonra da, öyle olacak. Milletvekili maaşları konusunda da net tavrımı koymuştum, herkes bana düşman olmuştu. Ama benim için, hiçbir önemi yok bunun.

Şimdi de düşman gibi mi görüyorlar sizi? Dışlanıyor musunuz?

Ne kadar "Hayır" desem, yalan söylemiş olurum. Şimdi parti içinde, şöyle bir görüş oluşmaya başladı: 'Benim partim böyle söylüyor, sen farklı düşünüyorsun. O yüzden, araya mesafe koyayım.' Partiyi yıprattığımı düşünüyorlar herhâlde. Hâlbuki parti, böyle şeylerden yıpranmaz. Partinin bir hırsızlığı, yolsuzluğu veya buna benzer şeyleri varsa, yıpranır. Benim gibi doğruları söyleyenler ise, güçlendirir. Beni dışlayarak, avantaj elde ettiğini düşünüyor diğer AKP'li vekiller. Ama benim AKP ile gönül bağım, çok kuvvetli. Aidiyet duygusu benden zayıf olan, ama sanki daha güçlüymüş gibi davranan, vekiller var. Göstermelik bunlar.

AKP içinde sizin gibi düşünen, açılıma sizin gibi bakan başka kimse yok mu?

Elbette var, ama benim gibi düşündükleri hâlde öyle gözükmemek için çaba sarfediyorlar. Mevlana'nın güzel bir sözü var; 'Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.' Ben, olduğundan farklı görünmeye çalışan insanlardan, çok rahatsız oluyorum. Ben milletten fedâkârlık beklediğimiz bir konuda, fedâkârlık göstermeseydim, vicdanen çok rahatsız olurdum. Eğer bu yüzden dışlanıyorsam, herkesin vicdanına bırakıyorum. Ben milli birlik projesine değil, yöntemine karşıyım. Bu yüzden dışlıyorlarsa; dışlasınlar, önemi yok.

Size parti yönetiminden bir uyarı geldi mi?

Kimse bana şöyle yap, böyle yap diyemez. Söylemelerine zemin hazırladığımı da, sanmıyorum. Ben, bu milletin vekiliyim. Benim tabanım, teşkilatım beni iyi tanıyor. Yaptığımın doğru olduğunu, her defasında duyuyorum. Biz bu gibi şeylere karşı olmasak, hazmetsek, yarın gün gelecek şucular, bucular da parti kuracak. Etnik vurgu neden olur buna. Ben ayrıştırmaya karşıyım.

Önümüzde seçimler var ve sizi milletvekili adayı göstermeyebilirler...

Onların gösterip göstermemesinden çok, ben ne karar vereceğim, o önemli. Ben siyaset yapıyorum, ama siyasetçi değilim. Allah neyi takdir ettiyse, o olur. Ama ileride aday olur muyum, bilmem.

Görüş olarak milliyetçi kesime daha yakın görünüyorsunuz...

Çünkü ben de, ülkücüyüm. Benim gençlikteki mücadelelerim, onlarla oldu. Görüşlerim değişmedi. Hâlâ, ülkemin menfaatleri için uğraşıyorum. MHP tabanıyla, herhangi bir farklılığımız yok. Ama ben, bu partiye davet edilerek geldim ve çok hizmet ettim. Ancak, iki senedir geri plana itildim. Üzülüyorum. Çünkü gereken çalışmaları yapamıyorum.

Kaynak: Yelda GÖKDAĞ-Tercüman

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Röportaj' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Atasoy Müftüoğlu İle İran İslam Devrimi Üzerine Söyleşi
   Vedat Türkali’den Kemalistlere Ağır Hakaret
   Eski Mit'çi Mehmet Eymür'den Olay Yaratacak Açıklamalar
   Gülerce: Cemaat, Devleti Ele Geçirmek İstedi
   PKK üzerine Düşeni Yaparsa Bir Kaç Ayda…
   Karlar Kızıla Boyanmıştı
   Çalışmakla Geçen Bir Ömür: Hacı Ahmet Albayrak
   Kriz Lobisi 2008'de Darbe Girişimi Yaptı
   Rajap ve Gul Tamam Da !
   Komandolar Nasıl Teslim Alındı
   Bireysel Emeklilik Şirketleri Aldatmaca

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te