Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Kore’de ilk EzanıTürkler Okudu

Cuma, 27 Mart 2020 - (14:49)

Facebook da paylaş

Kitap Kurdu M. Sinan Ümit: “Kore’de ilk ezan 1950’de Türk askerlerinin gitmeleriyle okunuyor. Üç yıl esir kalan 244 Türk, işkence görmelerine rağmen sağ kalıyorlar.”

Konya Aydınlar Ocağı’nın Salı Mesajları çerçevesinde “Kore Savaşı ve Konyalılar” ile “Ben Türk” adlı kitapları tahlil eden Kitap Kurdu Mustafa Sinan Ümit, “Kore’de esir düşen 244 Türk, üç yıl esaret hayatı yaşamalarına ve işkence görmelerine rağmen, fire vermeden hepsi sağ kalıyor.” dedi.

KONYALILAR KORE’YE YARDIM YAPIYOR

“Kore Savaşı ve Konyalılar” kitabının yazarı Ahmet Atalay ile “Ben Türk” eserinin müellifi Dr. Aynur Onur Çiftci’ye teşekkür eden Mustafa Sinan Ümit, “1050-53 yılları arasındaki Kore Savaşı’na, 17 Eylül 1950’de vapurla yola çıkan 5 bin 90 Türk evladı, 17 Ekim’de Busan’avarıyorlar. Busan şehrindeki Türk Şehitliğinde 460’ın üzerinde şehit evladımız yatıyor. 300 şehit evladımız da, Kuzey Kore’de” diye konuştu. Kore Şehitleri Caddesi’nin Çumra’da olduğunu ve eskiden Kore gazileri için Çumra’da 11 Aralık 1950’de Ulu Camide mevlid okutulduğunu belirten Ümit, “Konya’dan ilkokul çocukları, Kore’deki askerlere mektup yazmışlar. Konya’dan Kore’ye toplanan yardımlar var. Mesela Mehmet Civelek 100 lira, Araba İmalatçıları Derneği 100 lira, Derviş Muzaffer Sinangil 100 lira, Adil Karaağaç 15 lira,Nuri Küçükköylü 50 lira, Nesrin Ertüzün 10 lira yardım yapmışlar.” dedi.

KIZILAY’IN KORE ARŞİVİ AÇILMAYI BEKLİYOR

Ümit, “Kore ilginç bir konu. Bu kitap sayesinde Kızılay’daki Kore arşivinin o günden beri hiç açılmadığını ve tasnif edilmediğini de öğreniyoruz.” diyerek, şu bilgileri verdi: “Kore Savaşı 1953’de bitiyor. Amerikalı doktorlar esir düşen Türk askerlerin hepsini, sorgulayarak, ifadelerini kayıt altına almışlar. Bizim üniversitelerin ilgili bölümleri bu gazilerimizle görüşme yaparak, şimdiye kadar kayda almaları gerekirdi. Aynur Hanım son birkaç gazimizle, bizzat görüşmüş. Bunlardan biri kahraman sıhhiyemiz Kırıkkaleli Veli Onbaşı. 22 ülke içerisinde, en büyük madalyayı alan Türk askeri. Kore savaşında en çok zayiat veren ve en çok madalya alan askerler de Türkler oluyor. Kunuri muharebelerinde, yüzde 23 zayiat veriyoruz. Türk askerleri buradaki kuşatmayı yardıktan sonra, üzerlerindeki teçhizatlarıyla birlikte, 100 km. yürümüşler.”

KONYALI ÜSTEĞMEN 55 GÜN AYAKKABISIZ YÜRÜDÜ

Mustafa Sinan Ümit, “Ben Türk kitabından ‘Kore Savaşı’nda 22-23 Nisan Muharebeleri’nde esir düşen Konyalı Üsteğmen Ali Büyükkirişçi, düşman sorgusundan kaçabilmek ve Türk er-erbaşı komünist beyin yıkama yöntemlerinden koruyabilmek için ilk andan itibaren, er rolü yaptığını’ ve ‘subay kimliğini gizlemek için cephe gerisinden, esir kampına nakil sürecinde yaklaşık 55 gün ayakkabısız yürüdü ve sonrasında, 3 ay çıplak ayak yaşadığını’ öğreniyoruz.” dedi.

Ümit, kitap tanıtımının sonunda Lâdikli Ahmed Ağa’nın Kore Şehitleri’ne yazdığı şiiri okudu:

“Kore’ye varınca süngü taktık/ Hakkın kudretiyle cepheden attık/ Kızıl Çin askerine kükreyip çattık/ Korkmayın aslanlar hücum ileri/ Kör Moskof öğretti yürüttü Çin’i/ Onlar Komünisttir kaldırmış Dini/ Vurun Mehmetçikler çevirmen yönü/ Korkmayın aslanlar hücum ileri. /Kore’de askerler harbe döşendi/ Kör Moskof askere karşı direndi/ Molla hünkar da kılınç kuşandı/ Yürüdü Konya’dan aslan varıyor.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Korona Aile Yapımızı Değiştirdi
   Fevzi Çakmak Ahlâklı Mütedeyyin Bir İnsandı
   Dünya Vatandaşlığı Provası Yapılıyor
   Korona Aklımızı Zorluyor
   Mahkûm Hafıza İyilik Ödülü
   Ömer Seyfettin 100 Yıl Sonra Anıldı
   Türkiye Yazarlar Birliği'nden Mehmetçiğe Destek Açıklaması
   Kervansaraylar Anadolu’nun Tapusudur
   Konya Aydınlar Ocağı’ndan Mehmet Ali Uz’a Vefa
   Kur'an Okumanın Beyin Üzerindeki Şaşırtan Etkisi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te