Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Kur'an Okumanın Beyin Üzerindeki Şaşırtan Etkisi

Pazartesi, 02 Mart 2020 - (00:37)

Facebook da paylaş

Müslüman Bilim Adamı, Kur'an-ı Kerim'i öğrenmek ve bilimsel gelişme arasında, benzersiz bir bağ buldu.

ve ilerlemenin sebebini araştırdığında, Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek ile düşüncenin gelişimi ve bilimsel keşif arasında bir bağ buldu.

Öğrenme ve hafıza kapasitesini, daha verimli hâle getiriyor

Ghilan, uzun süren araştırmalarının sonucu olarak, şu bulguya ulaştı; Kur'an-ı Kerim'i öğrenirken, dinleme ve telaffuza dikkat etmek, bellek konsolidasyon merkezi olan temporal lobu, doğrudan uyarıyor. Temporal Lob, beynimizin kulaklara yakın tarafında bulunan bölümüdür. Beynimizdeki bu bölüm, konuşma merkezidir. Bunun haricinde insanların yüzlerini de, yine bu beyin bölümü vesilesi ile hatırlarız.

Ghilan'ın araştırmasına göre Kur'an-ı Kerim'i ezberlediğimizde, temporal lobun öğrenme ve hafıza kapasitesi, iyi ve daha verimli hale gelir.

Ghilan'ın ortaya çıkardığı bu bulgular, Ortaçağ İslam coğrafyasının, henüz dünya karanlık çağı yaşarken, bilim ve teknolojide ileri gitmesinin sebebini açıklıyor.

Müslümanlar Kur'an'dan Ayrılmasaydı Ay'a Seyahati 1400'lü Yıllarda Görebilirdik

Daha önce bilim tarihi konusunda uzman olan, gayr-i Müslim bir profesör de; "Eğer Müslümanlar Kur'an-ı Kerim'in yolundan ayrılmasaydı, Ay'a seyahati 1400'lü yıllarda görebilirdik." açıklamasını yapmıştı.

Muhammed Ghilan da bu sözden hareketle, Ortaçağ İslam Dünyası üzerine uzun araştırmalara koyulmuş. Gerçekten de bu dönemden sonra Müslümanların, Kur'an-ı Kerim'in yolunu terk etmeye başlaması üzerine, sürekli olarak geriye gittiğini görmesi uzun sürmemiş. Ghilan, İbn Rüşd ve İbn Sina gibi Geleneksel Müslüman Alimler'in biyografilerini okuyordu. Dönemi enine boyuna araştıran Ghilan, o dönem bilim ve teknoloji alanında, eğitimler almak isteyen Müslümanlara ilk olarak Kur'an-ı Kerim'in okutulduğunu da, fark etmiş.

Bellek Kapasiteleri Bir Hayli Artıyor

Müslüman Alimlerin Kur'an-ı Kerim eğitimi sürecinde, bellek kapasitelerinin bir hayli arttığı ve her seferinde Kur'an-ı Kerim'den daha büyük pasajlar ezberlemek suretiyle, temporal lobun sürekli çalışır hâlde kaldığını fark eden Ghilan; bu nedenle dönemin Müslüman alimlerinin kolaylıkla bilim ve teknoloji konusunda, gelişebildiğini söylüyor.

Diğer Konuların Kolaylıkla Öğrenmeye Vesile Oluyor

Ghilan, Kur'ân-ı Kerim'in ezberlenmesi esnasında, parietal lobların da oldukça yoğun bir şekilde angaje edildiğini açıkladı. Sol parietal lob okuma, yazma gibi işlevlerin yanı sıra sayılar ve matematikten sorumluyken, sağ parietal lob konuşmaları ve telaffuzları yönetiyor. Paritel Lob'un ön kısmı, el yazısı sırasında aktif olan dokunma ayrımcılığının ve tanımanın duyusundan sorumlu iken, Arka kısım dikkatin üzerinde önemli bir rol oynuyor.

Kur'an-ı Kerim'in böyle hayati bir bölümü uyarması ve geliştirmesi, dönemin Müslüman bilim insanlarının, diğer konuları kolaylıkla öğrenebilmesine ve uygulayabilmesine vesile olmuş.

İslamic Post Online'da yer alan bilgilere göre, bütün bunlara ek olarak, Kur'ân-ı Kerim'de yer alan kişilerin ve yerlerin tasvirleri, zihinsel imgelem üretmeye yardımcı olan, oksipital lobları harekete geçirir. Bu beyin bölgesi de görsel algı için önemlidir.

Beynin pek çok noktasının aynı anda harekete geçiren Kur'an-ı Kerim'in bu mucizesinden kopan Müslümanlar, aradan geçen 600 yıl boyunca daimi olarak geriye gitmeye mahkûm kaldılar.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Korona Aile Yapımızı Değiştirdi
   Fevzi Çakmak Ahlâklı Mütedeyyin Bir İnsandı
   Dünya Vatandaşlığı Provası Yapılıyor
   Kore’de ilk EzanıTürkler Okudu
   Korona Aklımızı Zorluyor
   Mahkûm Hafıza İyilik Ödülü
   Ömer Seyfettin 100 Yıl Sonra Anıldı
   Türkiye Yazarlar Birliği'nden Mehmetçiğe Destek Açıklaması
   Kervansaraylar Anadolu’nun Tapusudur
   Konya Aydınlar Ocağı’ndan Mehmet Ali Uz’a Vefa

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te