Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Kur’an Çağlar Üstüdür

Salı, 18 Şubat 2020 - (12:23)

Facebook da paylaş

HİSDER’de Cennet Bahçemizle Sınavımız’ı anlatan Prof. Dr. Ali Akpınar, bir imtihan yeri olarak dünyanın önemli ve değerli olduğunu belirterek “Kur’an çağlar üstüdür. Bütün çağlara, bütün zamanlara, bütün insanlara hitap eder.” dedi

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve tefsir sohbeti gerçekleştirildi. NEÜ Ahmet Keleşoğlu İlâhiyat Fakültesi Tefsir Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Akpınar, “Dünyevîleşme ve Bahçe Sahipleri Kıssası Cennet Bahçemizle Sınavımız” başlığı altında, Müslümanlara uyarılarda bulundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinde ise, Mevlâna Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden Ugandalı Mansur Sadam ve Komor’lu Ali Yusuf güzel sesleriyle, Kur’an’dan sureler okudular.

“Dünya önemli ve değerlidir”

Hayat düsturumuzun Kur’an-ı Kerim olduğunu ifade ederek “Onu anlamamız gerekir. Anlayarak okumamız gerekir. Kur’an- Kerim’le buluşma ve Kur’an-ı Kerim’le tanışma, uzun soluklu bir iştir. Peygamberlik Kur’an’la başladı ve 23 sene sonra, Kur’an’la sona erdi.” diyen Prof. Dr. Ali Akpınar, “Dünyayı altı günde, altı aşamada yarattık. Dayadık, döşedik ve size sunduk.” buyuruluyor. Bize cenneti kazandıracak olan, bize rızayı kazandıracak olan ve bize ebedi saadeti kazandıracak olan, Dünya’da aslında önemlidir ve değerlidir. Bu gözle bakmamız gerekiyor. Allah salih kullarına dünyayı lütfetmiş ve miras bırakmıştır. Dünya zenginliği, ahiret cennetine manî değildir. İnsan, Allah hoşnutluğunu ve ahiret saadetini kazanabilmek için dünya içerisinde sınava tabi tutulmuştur.” diye konuştu.

“Mümin iki dünyanın adamı olmalı”

Kur’an-ı Kerim’de dünya ile ahiret kelimelerinin, 115’er kez tekrarlandığını belirten Prof. Ali Akpınar, “Âlimler bunu “dünya-ahiret dengesi” olarak açıklamışlardır. Mümin iki dünyanın adamı olmak durumundadır. Kur’an-ı Kerim’de söz konusu edilen bahçe sahipleri kıssası, Kehf suresinde geçmektedir. Müminler her Cuma kendilerini Kehf suresi ile bir Check Up’tan geçirerek, test ederler. Pek çok kıssa, bu surede anlatılır. Mekke’de çiçeklerle süslü püslü bağ bahçe de yok. Mekke vadisi üç bini iri, geri kalanı ufak 12 bin pare dağdan oluşuyor. Aslında bu süre Mekke’dekileri de dünyayla sınayan, bir kıssa olarak geliyor. Dünya gündemimizi bu sûreyle belirleyin bakalım.” dedi.

“Saraylar sizin cennetiniz olmasın”

İki bahçesi olan adamın, bahçelerinden birisinin onun “ebedi cenneti” olduğu şeklinde kıssada yer aldığına dair, Kur’an’dan ayetler okuyan Akpınar, “Bu kıssaya göre kişinin ticarethanesi de cenneti olabilir. Kişinin ofisi de cenneti olabilir. Makamı mansıbı da bahçesi olabilir. Kişinin evi, eşi, çocuğu, arabası, arkadaşı, yurdu da bahçesi ve cenneti olabilir. Burada cennet kelimesinin seçilmesi de, çok anlamlı. O zaman bu ifadeyle siz Süleyman olun billûr saraylarda yaşayın. Ama o saraylar, sizin cennetiniz olmasın mesajını veriyor. Siz sultan olun, tahtlarda yaşayın. Ama o taktlar, sizin cennetiniz olmasın mesajını veriyor. Adamın boya sandığı veya Murat marka arabası da her şeyi, dünyası veya cenneti olabilir. Onunla cenneti ya kazanır ya kaybeder. Cennet, cinnet, cenin ve cin. Bunların hepsi görünmezler. Mecnunun da aklı görünmüyor. Burada Allah, yeşillikle bezenmiş bağ ve bahçeyi cennete benzetiyor. Unutmayın ki ilk insanın sınavı da cennette başladı. Dünya putlaştırılırsa; insanı zulüm, isyan ve inkâra götürür.” dedi.

“Kur’an çağlar üstüdür”

Yusuf kıssasında “Yusuf ve Yakup isminden başka kimsenin adının geçmediğini, zamanının da bildirilmediğini ve her yıl, her çağda o kıssada herkesin kendisini bulsun diye, öyle yapıldığını” kaydeden Akpınar, “Onun için Kur’an çağlar üstüdür. Eskimeyen, pörsümeyen.. Bütün çağlara, bütün zamanlara, bütün insanlara, bütün cinlere, bütün coğrafya ve beldelere de hitap eder.” diye konuştu.

Meram Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilen sohbette, Kur’an tilavetinin ardından Prof. Dr. Ali Akpınar’a derneğin hediyesini HİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Önder Kutlu, dernek başkan yardımcısı Mustafa Dündar’la birlikte takdim etti. Ugandalı Mansur Sadam ile Komor Adaları’ndan Ali Yusuf’a teşekkür plaketlerini de, eğitimciler ve dernek üyeleri takdim ettiler.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Kore’de ilk EzanıTürkler Okudu
   Korona Aklımızı Zorluyor
   Mahkûm Hafıza İyilik Ödülü
   Ömer Seyfettin 100 Yıl Sonra Anıldı
   Türkiye Yazarlar Birliği'nden Mehmetçiğe Destek Açıklaması
   Kervansaraylar Anadolu’nun Tapusudur
   Konya Aydınlar Ocağı’ndan Mehmet Ali Uz’a Vefa
   Kur'an Okumanın Beyin Üzerindeki Şaşırtan Etkisi
   ‘Darbe’ Lügatimizden Çıkmalı
   Hz.İsa’yı Çarmıha Yahudiler Gerdi
   TEYAD'da 'Şehitlere Vefa' Konferansı

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te