Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

İlk Silah Fabrikası’nı Nuri Killigil Kurdu

Perşembe, 07 Mart 2019 - (13:25)

Facebook da paylaş

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Azerbaycan’da “Bakü Fatihi” olarak bilinen, Nuri Paşa’yı anlattı. Güçlü, Türkiye’de milli ve yerli ilk silah fabrikasını da, Haliç’te Nuri Killigil’in kurduğunu söyledi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, “Azerbaycan – Bakü Fatihi Nuri Paşa ve 100. Yılında Kars Millî İslâm Şûrası” gündeme geldi.

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Enver Paşa’nın kardeşi ve Hacı Ahmed Paşa’nın oğlu olan Mustafa Nuri Killiğil (Nuri Paşa)’nın 5 Mayıs 1890’da İstanbul’da doğduğunu, ilkokula Manastır’da başlayıp Selanik’te bitirdiğini, daha sonra ailesinin İstanbul’a dönmesiyle, Harbiye’de okumaya başladığını ve 1905’de Harbiye’nin lise kısmını bitirdiğini söyledi.

1907 tarihinde de Mustafa Kemal ile Enver’in Harbiye’den mezun olarak Türk ordusunda görevlendirildiklerini belirten Dr. Mustafa Güçlü, Abdülhamid’in de II. Meşrutiyet’le birlikte 24 Temmuz 1908’de yeni anayasa olan Kanuni Esasiyi ilan ettiğini ve gazeteciler tarafından bu tarihin, “Sansürün Kaldırılışı” olarak baz alınarak kutlanmaya başladığını ifade etti.

Türkiye’yi Parçalamak İçin 100 Plan

İttihat Terakki mensubu ordu subaylarının, Abdülhamid’i hâl etmek için bir isyan çıkartarak (31 Mart Vak’ası), Selanik’teki Hareket Ordusu’nu harekete geçirmek suretiyle kontrollü darbe yaparak, Abdülhamid’i tahtan indirdiklerini ifade eden Dr. Güçlü, Nuri Killiğil’in de bu dönemde Harbiye’yi Mülâzım-ı sânî (Teğmen) rütbesiyle mezun olduktan sonra, Makedonya 3. Ordu’da görevlendirildiğini söyledi. Güçlü, İngilizlerin Osmanlı’yı parçalamak ve yıkmak için hazırladığı 100 Plan’dan söz ederek; İtalyanların Libya (Trablusgarb)’yı işgal ettiklerini ve bu sırada Balkan Savaşı’nın çıktığını ve Osmanlı Ordusunun, büyük bir hezimet yaşadığını anlattı.

Kafkas İslam Ordusu Gence’de Kuruldu

Rusya’da Lenin liderliğinde gerçekleştirilen 1917’deki Ekim devriminden sonra Azerbaycan’da, sosyalistler tarafından Bakü Sosyalist Komün Devleti adı altında bir devlet kurulduğunu dile getiren Güçlü, “Bunun üzerine Azerbaycan halkı ve vatanseverler, hemen Osmanlı’dan yardım istedi. Enver Paşa, Kafkas İslam Ordusu’nun kurulması için çalışma başlattı. Enver Paşa, kendisine bağlı ordu birliklerinden seçtiği, 12 bin gönüllü asker ile Nuri Paşa’ya bağlı subay ve askerlerden oluşan 600’e yakın birlik, Gence’de oluşturulan 20 bin kişilik gönüllü birlikle birleşerek, Kafkas İslam Ordusu kurulmuş oldu.” dedi.

Gence’den hareket eden Kafkas İslam Ordusu’nun 5 Ağustos 1918 tarihinde Bakü’ye dayandığını ve ilk hamlenin püskürtülmesine rağmen, 15 Eylül’de Bakü’ye girildiğini belirten Güçlü, Fars, Ermeni, Rus ve Sovyet yanlısı Azeri birliklerden oluşan ordunun yenilmesiyle birlikte, Nuri Paşa ile iki alayıyla birlikte Bakü’ye gelen Halil Paşa’nın kazanılan zaferle birlikte, kucaklaşmalarının da Azerbaycan’da dillere destan olduğunu söyledi.

İlk Silah Fabrikası’nı Nuri Killigil Kurdu

Güçlü, Nuri Paşa’nın 1930’larda Haliç’te kurulan, 1949’da bir sabotaj sonucu havaya uçurulan Nuri Killigil Silah Fabrikası’nın kurucusu olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: 1938 yılında Zeytinburnu’nda kömür satan bir şirketi satın alıp burayı dönüştüren Nuri Paşa; bu fabrikada tabanca, matara, demir çubuk, gaz maskesi ve mermi üretmeye başlamıştı. 2 Mart 1949’da şüpheli bir patlama sonucu yerle bir olan fabrikada, aralarında Nuri Killigil’in de bulunduğu 27 kişi öldü. Nuri Paşa’yı rahmetle anıyoruz.”

Nuri Paşa Marşı ve Bahtiyar Vahabzade

Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen sohbetin ardından katılımcılara, Azerbaycan’da bestelenerek çalınan ve başlangıç sözleri “Nuri Paşa at belinde Türkiye'den, Kars'tan gelir/ Azerbaycan diye diye yenilmeyen arslan gelir” olan Nuri Paşa Marşı ile Bahtiyar Vahabzade’nin kendi sesinden İstanbul’da yazdığı “Allahû Ekber” şiiri dinlettirildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Yenişehirlioğlu: Benim Bu Sapkın Zihniyete Karşı Tahsin Paşa'yı Var Etmem Lâzımdı
   Lâdikli Ahmet Hüdâî Merhamet Abidesiydi
   Hüseyin Sermet'ten Çok Konuşulacak Sözler
   Mustafa Kemal’i Samsun’a Sultan Vahideddin Gönderdi
   Derde Düştü Can
   Konya Çarşısı’nın Gülleri Meczuplardı
   Konya Bir İslam Şehri
   Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali Başladı
   Bosna’nın Temiz Toprağına Secde
   Türkiye’nin İlk Silah Üreticisi: Nuri Killigil

Yazarlar
Mahmut Toptaş
İnkar Mikrobundan Kurtuluş Yolu
Mehmet Ali Tekin
Sivaslı Olursanız Aklanma Hakkınız Yoktur…
Recep Öğütçü
Köy Şölenleri
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te