Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Hızlı Tren Halkalı’ya Ulaştı

Perşembe, 21 Şubat 2019 - (12:48)

Facebook da paylaş

İstanbul’da Yüksek Hızlı Tren (YHT), ilk defa Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turan’ın gerçekleştirdiği test sürüşü ile Avrupa Yakası'na geçti. Öte yandan Bakan Turan, Gebze-Halkalı arası hattın, Mart’ın ilk haftası açılacağını belirtti.

Gebze-Halkalı Banliyö hattında sona doğru gelinirken, test sürüşleri başladı. İlk test sürüşü Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan tarafından gerçekleştirdi.

Söğütlüçeşme İstasyonu’ndan test sürüşüne başlayan Bakan Turan, hattın Halkalı istasyonuna kadar gerçekleştirdi. Böylelikle Yüksek Hızlı Tren, ilk defa Avrupa Yakası'na geçti.

Yüksek Hızlı Tren içerisinde basın açıklaması yapan Bakan Turan, “İstanbul’un trafik sorununu çözmek, ulaşımı rahatlatmak amacı ile gerek karayolu, gerekse metro sistemi ile hizmete alarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İstanbul’un metro alt yapısının, Büyükşehre destek vermekle kalmıyoruz, tüm hatları da boğazın altından birbirine bağlıyoruz. Bu noktada da İstanbul Banliyö Hattı projesi de, İstanbul için bir banliyö hattı değildir.

Bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren, ana omurgasıdır. Marmaray’ı da içerisinde bulunduran bu hat tamamlandığında, hem metro hatları hem de Yüksek Hızlı Tren hatları, hem de yük treni hatları birbirlerine entegre olmuş olacak. Artık İstanbullular demir yolunda, kesintisiz seyahat edebilecek.

Bunu sağlayabilmek için Marmaray’ı da içerisinde bulunduran, 13.6 kilometrelik kesimi, daha önce hizmete açmış idik. Şimdi de 19 km Avrupa’da 44 km Anadolu’da olmak üzere, 63 km’lik kesimi yenileme çalışmalarını tamamlamak üzereyiz”

“KONYA-HALKALI ARASI 5 SAATTE DÜŞECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, hattın seferleri hakkında bilgi verdi.

”Gebze-Halkalı arası 3 hat, sadece boğaz geçiş kesimi 2 hat olacak şekilde, bu sistemi geliştirdik, tesis ettik. 2. hat üzerinde kent içerisinde Marmaray ile bütün bir şekilde, banliyö işletmeciliği yapılacak.

3. hat üzerinde ise, şehirlerarası yolcu ve yük trenleri ile Yüksek Hızlı Tren işletmesi yapılabilecek. Toplam 13 istasyondan da 16 adet metro ve tramvay hattına, entegrasyon sağlanmış olacak. İki dakikada bir sefer yapılabilecek. Bir günde 1 milyon 700 bin yolcu seyahat edebilecek.

Banliyö ile Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika, Ayrılık Çeşme-Kazlı Çeşme arası 13 dakika, Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika, Bostancı-Bakırköy arası 37 dakikaya inecek. Gebze-Halkalı arasındaki yolculuk süresi ise 115 dakika olacak.

Hızlı tren, Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı’da durabilecek.

Yüksek Hızlı Tren Konya’dan Söğütlüçeşme’ye 4 saat 45 dakikada varacak, Konya’dan Halkalı’ya 5 saat 15 dakikada ulaşabilecek.

Ankara’dan Söğütlüçeşme’ye 4 saat 30 dakika, Halkalı’ya ise 5 saatte varabilecek. Sabah İstanbul’dan ilk seferler Ankara’ya ve Konya’ya Halkalı’dan kalkacak, diğer seferler ise Söğütlüçeşme İstasyonundan kalkacak.

Yük trenlerinde ise, Pekin’den Londra’ya kesintisiz bağlantısı da sağlamış olacak. Yük trenleri gece saatlerinde boğazı kullanarak, Asya ve Avrupa arasında taşımacılık yapabilecekler.

Şu anda bu hatta kullanılacak olan toplam 440 adet araç, yani 54 tren seti tamamının üretimi bitirilmiş olup, bunların 300 adetinin Türkiye’de üretimi gerçekleştirilmiştir”

“MART AYININ İLK HAFTASI AÇILACAK”

Bakan Turan hattın Martın ilk haftası açılacağı müjdesini vererek, “Geldiğimiz noktada Gebze-Halkalı arası tüm güzergâhta inşa faaliyetleri ile sinyalizasyon faaliyetleri tamamlanmıştır.

Martın ilk haftasında açılışa hazır hâle getireceğiz, banliyö ve hızlı tren hattının işletmeye açılma noktasında, istasyonlarda mimari sonlandırma çalışmalarına devam ediyoruz.

Bugün de sizlerin huzurunda, test ve devreye alma işlemlerini başlatmış oluyoruz.
24 saat esaslı olarak deneme işletmesi testlerini yaparak, hattı Mart ayının ilk haftasında sinyalli ve sertifikalı şekilde ve açılışa hazır hâle getirmeye çalışacağız.” şeklinde konuştu.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İstanbul Havalimanına Küresel 66 Şirket Uçuyor
   İttifak Holding Yönetim Kurulu Değişti
   Bloomberg Türkiye Venezuela İlişkilerini İnceledi
   Parola: İrtica, şifre: Hortumla
   Türkiye’nin En Maliyetli Yolu Hizmete Giriyor
   Türkiye'den Yeni 'Bor' Hamlesi
   Türkiye'den Çok Kritik 'Bor' Hamlesi
   Elektrikte Fiyatlandırma Modelinde Değişiklik Yapılacak
   Dünya Enerji Devi Duyurdu: Trakya’da Trilyonluk Doğalgaz Rezervi Var
   Atatürk Barajı Maliyetinin 6 Katı Gelir Getirdi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
İnkar Mikrobundan Kurtuluş Yolu
Mehmet Ali Tekin
Sivaslı Olursanız Aklanma Hakkınız Yoktur…
Recep Öğütçü
Köy Şölenleri
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te