Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

CHP Belediyelerinde İşçileri Perişan

Pazar, 27 Ocak 2019 - (14:31)

Facebook da paylaş

CHP lideri Kılıçdaroğlu 2 bin 200 lira asgari ücret vadederken, CHP’li belediyeler işçilere maaş vermiyor. Ücretini alamayan bir işçi, Ataşehir Belediyesi önünde kendini yaktı. Kartal’da, “Hiç değilse yemek paramızı verin” feryatları yükseliyor. Şişli’de çalışanlar, “3.5 aydır eve ekmek götüremiyoruz.” diye isyanda.

Ana muhalefet partisi CHP’nin elindeki belediyelerin birçoğunda işçiler perişan durumda. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümeti sıkıştırmak için ‘asgari ücret en az 2 bin 200 lira olacak’ dediği CHP’li belediyelerin önünü haklarını alamayan işçilerin protestolarına sahne oluyor.

En güncel örneği önceki gün Kadıköy’de yaşandı. KHK ile kadroya geçme imkanı bulan ancak hakları Kadıköy Belediyesi tarafından verilmeyen işçiler, belediye binası önünde eylem yaptı. İş bırakma eylemi ile seslerini duyurmaya çalışan işçiler, asgari ücretin altında kalan maaşlarının iyileştirilmesini istedi. Ataşehir Belediyesi’nde çalışan kaynak işçisi Ramazan Karabacak, maaş alamadığı için kendini yaktı.

HAKKINI ALAMAYINCA KENDİNİ YAKTI

10 gün önce de maaşını alamadığını belirten bir işçi CHP’li Ataşehir Belediyesi önünde kendini yaktı. Hem taşeron firmadan 3 aylık alacağını tahsil edemediğini hem de geçen nisan ayında işten çıkartılmasına rağmen tazminatının ödenmediğini söyleyen Ramazan Karabacak son çare olarak Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Deniz Kutlu’nun kapısını çaldı. Maaşını isteyen ve olumsuz cevap alan Karabacak, Kutlu’ya, “Kendimi mi yakayım” dedi. Kutlu’dan “Yakarsan yak” cevabı alan Karabacak üzerine benzin döküp ateşe verdi. Vücudunda ciddi yanıklar oluşan Karabacak, belediye görevlileri tarafından hastaneye götürüldü. Olayın ardından sendikalar belediye önünde gösteri düzenledi.

YEMEK BİLE VERMİYORLAR

CHP’li Kartal Belediyesi’nde çalışan işçiler de bu yıl başından beri ciddi krizler yaşıyor. Belediye personeli 3 aydır maaş alamıyor, üstüne üstlük kurumda yedikleri yemek de kesildi. Belediye ile yaptığı görüşmelerde sonuç alamayan sendikalı işçiler baskı altına alındı. Görüşmelere katılan bir işçi, “Biz burada ne kadar örgütlenirsek o kadar baskı görüyoruz. Yemek paramız bile pazarlık konusu. Haklarımız verilmezse biz işçiler olarak bunun bedelini gerek sandıkta gerekse eylem ve grevlerle ödeteceğiz” dedi.

‘EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ’

Şişli de maaş krizi yaşanan CHP’li belediyelerden birisi. Aylardır ya hiç maaş alamayan, ya da parça parça ücret alan işçiler son olarak geçtiğimiz aralık ayında iş bırakıp belediye önünde gösteri yaptı. İşçiler “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ‘hak, hukuk, adalet’ diyor, partisinin belediye başkanı, işçilerin hakkını vermiyor” tepki gösterdi. Maaş alamayan 2 bin 947 çalışan Kılıçdaroğlu’na, “3.5 aydır evimize ekmek götüremiyoruz. Genel Başkan Kılıçdaroğlu millete bol keseden dağıtacağına CHP’li belediyelerinde mağdur olan işçilerin dertlerine el atsın” sözleri ile tepki gösterdi.

Beşiktaş'ta verilen sözler tutulmadı

Beşiktaş Belediyesi’nde, 3 aylık maaşları ödenmeyen işçiler bu durumu protesto etmek amacıyla eylem başlattı. İşçiler maaşlarının ödeneceğine dair verilen sözler tutulmayınca çöp toplamama ve sokakları süpürmeme eylemi yaptı. Eylemin medyada yer bulması ve vatandaşların yoğun tepkisi sebebiyle belediye maaşları yatırdı. CHP’li Avcılar Belediyesi’nde de işçilerin durumu diğerlerinden farksız. İşçiler son 3 yıldır maaşlarını düzenli alamamaktan şikayetçi. Bazı birimlerde 4 ay maaş alamayan işçiler bile var. Belediyenin hizmet satın aldığı şirketlerde çalışan işçiler de mağdur. Belediyelerden para alamayan şirketlerin yüzlerce çalışanı da mağdur.


KAYNAK: YENİŞAFAK

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Politika' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Karakol Basan İmamoğlu CHP’nin İstanbul Adayı
   Öztürk Yılmaz Kılıçdaroğlu’nu Topa Tuttu
   Tahran'dan Çıkan Mesajlar
   Hamaney'den Dikkat Çeken Erdoğan Açıklaması
   Erdoğan'dan Tahran’da Dâhiyane Taktik
   Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce Güven Vermedi
   Kobani Olaylarında Brunson İzi
   Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı
   Erdoğan Mucizesinin Tek Bir Açıklaması Var
   Muharrem İnce-Yılmaz Özdil Kavgası Büyüyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te