Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

HİSDER’de MTTB Anlatıldı

Perşembe, 13 Aralık 2018 - (14:19)

Facebook da paylaş

HİSDER’de Milli Türk Talebe Birliği’ni anlatan Dr. Mustafa Güçlü, ““Benim hayatımda etkili olan kuruluşlar Büyük Doğu, MTTB ve Konya Yurdu’dur.” dedi

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, Mllli Türk Talebe Birliği’nin tarihçesi gündeme geldi.

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB)’nin 4 Aralık 1916’da üniversite gençliğine yönelik kurulduğunu ve birkaç defa kapatılan MTTB’nin 1927’de İbrahim Ökten başkanlığında tekrar açıldığını, 21 Kasım 1936’da Hatay Mitingi’ni izinsiz yaptığı gerekçesiyle, 1937’de kapatıldığını belirterek “MTTB’nin başına bir dönem Kemalist sol geçiyor. Sonra Rasim Cinisli’nin başkanlığında milliyetçi-mukaddesatçı kadronun eline geçiyor. İsmail Kahraman döneminde ise İslamlaşıyor.” dedi. Çanakkale Şehitleri’ni anma törenlerinde MTTB’nin protokolde yeri olan bir dernek olduğuna dikkati çeken Dr. Mustafa Güçlü, MTTB’nin Ömer Öztürk döneminde, en zirve yaptığı dönem olduğunu ifade ederek, İstanbul’da tahsil hayatına devam ederken, kendisini etkileyen kuruluşların Büyük Doğu, MTTB ve Konya Yurdu olduğunu söyledi.

MODERNLEŞME VE SEBATAYİST KADRO

Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, Osmanlı’dan günümüze Türk tarihinin bir özetini çıkaran Dr. Güçlü, dünyada kurulan en erdemli ve adaletli devletin Osmanlı Devleti olduğunu, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra parçalanan ve paylaşılan Osmanlı Devleti sonrası Türkiye’sinde alınacak şekil itibariyle pek çok kişiye teklif götürülmesine rağmen, bunu Mustafa Kemal’in kabul ettiğini ve Milli Mücadele’den sonra Kemalist kadronun, Enver Paşa’nın 1922’de öldürülmesiyle birlikte, ideolojik bir yapılanmaya giderek; Batı değerlerinin kabulü ve Hilafetin kaldırılması ile Batılı reformların birer birer hayata geçirilmeye başlandığını, dile getirdi. Türkiye’nin modernleşmesi ve Batılılaşmasında, mübadele yoluyla Selanik’ten getirilen ve soyadı kanunuyla Müslüman ismini alan sabetayist kadronun, önemli payı bulunduğunu da ifade eden Güçlü, Konya’daki Saray sinemasının tapusunun, Rutkay Aziz’in dedesinin üzerine çıktığını kaydetti.

GÜÇLܒNÜN MTTB’Lİ OLDUĞU YILLAR

Suphi Baykam, Süleyman Demirel, Orhan Birgit ve İlhami Soysal’ın bir dönem MTTB’li olduklarını dile getiren Güçlü, 1976’da MTTB Genel Başkanı olan Konyalı Rüştü Ecevit döneminde, yönetim kurulunda yer aldığını ve Yaşar Bilen’in de Konya sorumlusu olduğunu belirterek “Benim hayatımda etkili olan kuruluşlar Büyük Doğu, MTTB ve Konya Yurdu’dur.” dedi. 1963’te MTTB’nin başına Yüksel Çengel’in geçtiğini ve solun ağırlığını hissedildiği dönemin, 1965’e kadar devam ettiğini da hatırlatan Güçlü, Rasim Cinisli’nin başkanlığında 1980’e kadar milliyetçi ve mukaddesatçı kadronun eline geçen MTTB’nin, 80 İhtilalinde kapatıldığını ifade ederek, şu bilgileri verdi: “1980’e kadar MTTB, milliyetçi ve mukaddesatçı görüşün buluşma ve yönetim yeri hâline geldi. Benim de yönetimde görev aldığım Rüştü Ecevit’in döneminde, MTTB’nin amblemi değiştirildi. Kurulduğu yıldan beri MTTB’yi temsil eden “Bozkurt” resmi, ”Kitap” resmi ile değiştirilmiştir. MTTB 2008’de “Talebe Birliği Federasyonu” adı ile resmen yeniden kuruldu. Milli ve Türk kelimelerinin alınması için İçişleri Bakanlığına müracaat edildi. MTTB günümüzde İsmail Emrah Karayel’in başkanlığında, üniversite gençliğine yönelik faaliyetlerine devam etmektedir.”

Sohbetten sonra Dr. Mustafa Güçlü’ye dernek adına, hediye takdimi yapıldı.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Aydınlar Ocağında Şiir Akşamları
   Dinler Tarihi Yok İslâm Tarihi Var
   Şiir Hayatın Özüdür
   Kontrgerilla 15 Temmuz’da Temizlendi
   Abdürreşid İbrahim İslâm Mücahidi idi
   ÖNDER Kültür Ödülleri
   Karakoç Anadolu Beyefendisi idi
   Trablusgarp Mü’min Yüreklerin Yarasıdır
   Akörenli Doktorlar Konya’da Buluştu
   Karapınar Enerji Üssü Olacak

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kâfire “Sala” Diyen Kahramanlara
Mehmet Ali Tekin
Guccalıların Fır Fır Kanunu
Recep Öğütçü
Ruh Sağlığı Kanunu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te