Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Tahran'dan Çıkan Mesajlar

Cumartesi, 08 Eylül 2018 - (12:06)

Facebook da paylaş

Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı, dünyanın takip ettiği Türkiye-İran-Rusya zirvesinden çıkan mesajları, kaleme aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı İran Liderler Konferans Salonu'nda Ruhani'nin ev sahipliğindeki Suriye meselesi için yapılan Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirve sona erdi.

13 maddelik bildirinin yayınlandığı zirvede dikkat çeken detaylar yer aldı. Kanal 7 Dış Haberler Müdürü Taha Dağlı, dünyanın takip ettiği zirveden çıkan mesajları kaleme aldı.

İşte Taha Dağlı'nın zirveyle ilgili yazısı

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Tahran zirvesine Başkan Erdoğan’ın ateşkes çağrısı damga vurdu. Türkiye bir kez daha elini taşın altına koydu ve Suriye’de büyük bir insanlık krizinin önüne geçilmesi için büyük bir adım attı.

İDLİB’TE KORKULAN OLACAK MI?

İdlib’e yönelik büyük bir katliam saldırısı hazırlığı vardı. Tahran zirvesi İdlib krizinin çözümü için yapıldı. Liderlerin açıklamaları ve ortak bildiri gösteriyor ki, İdlib’e yönelik kanlı ve geniş çaplı bir saldırı şu an için rafa kaldırıldı. Zirvede çıkan sonuç en azından İdlib’teki mazlumların bir süreliğine de olsa rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.

REJİM YİNE DE İDLİB’E SALDIRIR MI?

Endişe duyulan konu 3 milyon sivilin zarar göreceği büyük bir kıyıma yol açacak şekilde planlanan kanlı operasyondu. Tahran zirvesinden anladığımız kadarıyla böyle bir durum şu an için yaşanmayacak. Ancak rejim güçleri buna karşın yer yer İdlib’e yönelik saldırılarını sürdüreceklerdir.

BAŞKAN ERDOĞAN’IN ATEŞKES ÇAĞRISI

Başkan Erdoğan zirvede çok önemli bir çıkış yaptı, ateşkes çağrısında bulundu. Ateşkes teklifine Rusya, silah bırakma çağrısıyla karşılık verdi. İdlib’te tüm tarafların silah bırakmaları konusunda bir uzlaşı çıktı. Tüm taraflardan kasıt ise muhalifler ve rejim güçleri.

İDLİB’TE PROVOKASYON OLUR MU?

Tahran zirvesini bütün dünya takip etti. Konuşulan her cümle canlı yayınlandı. Bütün dünyaya açık ve şeffaf bir toplantı yapıldı. Buna karşı provokasyon olma ihtimali var. Daha önce 2016 Aralık’ta Halep krizi Türkiye’nin benzer girişimleriyle aşıldığında da bizzat İran kaynaklı provokasyonlar yapılmıştı. Bugün provokasyon olma ihtimali yine var, olursa bunu İranlılar da yapabilir, Amerikalılar da. Putin “provokasyon hazırlığı var” diyor, bu doğru olabilir, Rusya bu tür durumlarda çok sert karşılık veriyor ve süreçlerin sarsılması gündeme gelebiliyor. O yüzden herkes provokasyona açık olmalı mümkünse engellemeli yani provokasyonu bahane etmeden temkinli hareket etmeli. Neticede söz kounusu olan yer Suriye, ABD dahil bütün güçlerin ajanları sahada ve bunlarla birlikte bir çok terör örgütü var. Yani provokasyon için her türlü alt yapının hazır olduğu bir yerden bahsediyoruz. O nedenle başta Rusya olmak üzere İran da “ne de olsa provokasyon yapılacak” bakışıyla değil “provokasyon olsa da provoke olmama” güdüsüyle hareket etmeli ki süreçler bozulmasın.

TAHRAN ZİRVESİNE GÖRE İDLİB’İN DURUMU NE OLACAK?

İdlib gerginliği azaltma bölgelerinden biriydi. Ve hatta sonuncusuydu. Tahran zirvesinden çıkan sonuca göre İdlib gerginliği azaltma bölgesi statüsünde kalmaya devam edecek. Bu da geniş çaplı operasyonların olmayacağı anlamını taşıyor. Ama tabi burada önemli olan garantörlerin üzerlerine düşeni yapması.

GARANTÖRLER ÜZERLERİNE DÜŞENİ YAPAR MI?

Daha önce Guta ve Hama da gerginliği azaltma bölgelerindendi. Ama Rusya ve İran burada rejim üzerinde baskı yapmadı ve neticede iki yerde de insani kriz ve katliamlar yaşandı. Şimdi son gerginliği azaltma bölgesi olarak karşımıza İdlib çıkıyor. Eğer burada çatışmasızlık uzlaşısı bozulursa, rejim saldırır Rusya ve İran da çeşitli bahanelerle rejimi durdurmayıp, garantörlük sorumluluklarını yerine getirmezlerse Türkiye bundan sonraki süreçte farklı adımlar atabilir. Çünkü Başkan Erdoğan böyle bir olasılık halinde süreci revize edebilecekleri uyarısını yaptı.

TÜRK ASKERİ SÜRİYE’DE KALACAK

Yine Tahran zirvesinden alınan bir diğer mesaja göre Suriye krizi sona erene kadar Türk askeri bölgede kalmaya devam edecek. Başkan Erdoğan bunu vurguladı. Çünkü Suriye Türkiye’nin yangın tamamen sönmeden bırakıp, dönebileceği bir yer değil.

TAHRAN’DA PKK’YA DA MESAJ VERİLDİ

PKK’nın olası İdlib saldırılarında rejimle birlikte hareket edeceği ihtimali var. Türkiye PKK’nın Fırat’ın doğusunda ve genel anlamda Suriye’deki yapılanmasına yönelik duruşunu Tahran’da bir kez daha gösterdi.

ABD’YE “SURİYE’DEN ELİNİ ÇEK” MESAJI

Daha önce Halep krizinin çözümünde olduğu gibi İdlib krizinin çözümü için de ABD masaya davet edilmedi. Üstelik Tahran zirvesinde Suriye krizinin çözümü için Amerika’ya “Suriye’den elini çek” mesajı da açık şekilde iletildi.

12 MADDELİK ORTAK BİLDİRİ

Ortak bildiride Suriyeli sivillerin korunması, mültecilerin evlerine dönüşünün sağlanması, terör örgütleriyle mücadele, İdlib’in gerginliği azaltma bölgesi olarak kalması, Suriye’nin geleceğine Suriyelilerin karar vermesi gibi konular ön plana çıktı. Buradaki en net vurgu, İdlib’te büyük bir saldırının şu an için yapılmayacağı, askeri operasyon yerine siyasi çözümün tercih edilmesi. Tabi burası Suriye, bu konuda garantör olan ülkelerin üzerlerine düşeni yapması gerek aksi takdirde provokasyon ya da provokasyon bahaneleriyle siyasi çözüm süreçleri yerini saldırılara bırakabiliyor.

Taha Dağlı - Haber7

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Politika' Kategorisinde Son 10 Yazı
   CHP Belediyelerinde İşçileri Perişan
   Karakol Basan İmamoğlu CHP’nin İstanbul Adayı
   Öztürk Yılmaz Kılıçdaroğlu’nu Topa Tuttu
   Hamaney'den Dikkat Çeken Erdoğan Açıklaması
   Erdoğan'dan Tahran’da Dâhiyane Taktik
   Kılıçdaroğlu: Muharrem İnce Güven Vermedi
   Kobani Olaylarında Brunson İzi
   Erdoğan Yeni Kabineyi Açıkladı
   Erdoğan Mucizesinin Tek Bir Açıklaması Var
   Muharrem İnce-Yılmaz Özdil Kavgası Büyüyor

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te