Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Türkiye'ye Kur ve Faiz Operasyonu

Salı, 22 Mayıs 2018 - (10:46)

Facebook da paylaş

Faiz lobisi, Merkez Bankası’nı faiz artışına zorlamak için kurlar üzerinden, saldırmaya devam ediyor. Geçen hafta sonuç alamayan lobi, bu haftayı son fırsat olarak görüyor. Dolar/TL seviyesini 4,55’in üzerine kadar tırmandıran lobinin, mesajlarını köşe yazarları üzerinden açıktan vermeye başlaması, dikkat çekiyor.

Faizlerin 4,6 ile bütün zamanların en düşük seviyesini gördüğü Mayıs 2013’te Gezi kalkışmasıyla karşı karşıya kalan Türkiye, yeni yönetim sisteminin ilk kez oylanacağı 24 Haziran seçimleri öncesinde benzer bir saldırıyla karşı karşıya. Seçim ortamını fırsat bilen faiz lobisi, faiz ve kur ikilisini kullanarak Merkez Bankası’nı sıkıştırmayı sürdürüyor.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun en yakın olağan toplantısı 7 Haziran 2018’de yapılacak. Son toplantısında Geç Likidite Penceresi’nden borç verme faizini 75 baz puan arttıran Merkez Bankası’nın iki hafta sonraki toplantıda faizlerle ilgili nasıl bir karar alacağı merak ediliyor.

BEKLENTİLERİ YÜKSEK

MB’nin olağan toplantısını beklemeye tahammülü olmayan faiz lobisi, Merkez Bankası’nı faiz artışına zorlamak için açıktan açığa olağan üstü toplantı çağrıları yapıyor. Lobinin adeta sözcüsü gibi davranan medyadaki bazı köşe yazarları üzerinden yapılan baskı iyice arttı. Geçen hafta Dolar/TL seviyesini 4,50’ye kadar taşıyan lobi, beklediği faiz artışı gelmeyince, haftanın ilk işlem gününde de saldırısını sürdürdü. Dolar/TL seviyesi dün 4,55’in üzerine çıktı. Lobi, Merkez Bankası’nın faizleri 300 baz puan arttırmaması halinde dolara saldırmaya devam edeceği tehdidini, sözcüsü gibi davranan köşe yazarları üzerinden açıkça dile getiriyorlar.

MERKEZ BASKI GÖRÜYOR

Merkez Bankası’nın faiz artırması noktasında baskılarla karşı karşıya olduğunu belirten MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu, “Bu tabii ki kur artışıyla daha çok paralel gidiyor. Kur ile faiz arasında bir ilişki var. Birbirlerini etkiliyorlar. Ancak, bizdeki kur artışını sadece yurt içinden kaynaklı olarak görürsek yanlış yapmış oluruz. Yurt dışı birtakım ekonomik, siyasi faktörlerde kur artışında etkili rol oynuyor. Zaten dünyayı dış piyasaları takip edersek, dünyada da doların etkilediği yabancı paralar var. Sadece kura karşı bir tedbir bir silah olarak faiz artışını öngörmeleri yanlış veya eksik diye düşünüyorum” dedi.

BÜYÜME VE YATIRIMIN BAŞDÜŞMANI FAİZ

Piyasada şok faiz artışı beklentisinin uzun zamandır yaratıldığını söyleyen Tanrıkulu, şöyle devam etti: “Dolar 4,50’leri bulduğundan itibaren böyle bir beklenti olur. Piyasadaki ekonomi aktörleri iki puanlık artış üzerinde hem fikirler. Eğer 3 puan artırılması hedefleniyorsa durum daha da vahim hale geliyor demektir. Faiz artışı bir şok etkisiyle kurları baskılayacak belki ama diğer tarafta büyüme ve yatırım üzerinde olumsuz bir etki yapacak. Bu da uzun dönemde ekonomiye durgunluk verebilir. Bizim ekonomi verilerimiz her ne kadar ilk çeyrekte yüksek gelecek diye bekleniyor ama farklı tarzda bir durgunluk yaşayabilir. Onun için bu son alınan Kredi Garanti Fonu kararları doğru bir karar. Buna benzer KOBİ’ler ve büyük işletmeler üzerinde rahatlatıcı tedbirlerin devam etmesi gerekiyor diye düşünüyorum. Ancak faiz artışı bu işi sekteye uğratabilir.”

TCMB’Yİ ERKEN KARARA ZORLAMAK TETİKÇİLİKTİR

Ahmet Kenan Tanrıkulu, kur artışını dengeleyecek veya daha stabil hale getirecek başka ekonomi politikaları olduğunu belirterek, şu tespitlerde bulundu: “Maliye ve para politikası araçlarıyla bunun üzerinden gidilebilir diye düşünüyorum. Şu an seçim öncesindeyiz. Her seçim öncesi buna benzer iniş çıkışlar olmuş. Ancak Merkez Bankasını da böyle elini sıkıştırarak erken karar almaya zorlamayı da açıkçası piyasa tetikçiliği olarak görüyorum. Bazı kurum ve kişiler Merkez Bankası’nı erken toplantıya zorluyor. Erken bir toplantı ve zorlanma görüyorum.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İran ve Türkiye 22 Ortak Projeyi Hayata Geçirecek
   Domalan Mantarı Kilosu 200 TL
   HAVELSAN'dan Zoom'u tahtından edecek video konferans programı: Diyalog
   Uluslararası Konuklar Bozkır’da İncelemelerde Bulundu
   Baykar Ukrayna’ya TB2 SİHA Satışını Gerçekleştirdi
   Volkswagen'den Türkiye Açıklaması
   ABD Yaptırımı Olumsuz Etki Gösteremedi
   Çin İran'a 280 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak
   Türkiye'den Çok Kritik 'Bor' Hamlesi
   Elektrikte Fiyatlandırma Modelinde Değişiklik Yapılacak
   Dünya Enerji Devi Duyurdu: Trakya’da Trilyonluk Doğalgaz Rezervi Var

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te