Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Nasreddin Hoca’yı Ayağa Düşürmeyin

Cumartesi, 10 Ağustos 2019 - (12:34)

Facebook da paylaş

Konya Aydınlar Ocağı’nda temsili olarak Nasreddin Hoca’yı canlandıran Tiyatro Sanatçısı Ömer Kaan Bozkır, “Nasreddin Hoca’yı da ayağa düşürmeyin. Markette, düğünde dernekte, şurada burada temsili Nasreddin Hoca gördüğünüz zaman eğer lâyık değilse susmayın efendiler! Uyarın!” dedi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, Nasreddin Hoca, tek kişilik bir oyunla dile geldi.

Tiyatro Sanatçısı Ömer Kaan Bozkır, temsili olarak canlandırdığı Nasreddin Hoca’yı anlatırken, onun döneminde 6-7 tane Nasreddin Hoca olduğunu belirterek “Bunlardan bir tanesi Mahmud Nasreddin Efendi. Hakikaten ilim sahibi ve Ahi Evran Teşkilâtı’nın da kurucusu” dedikten sonra hocanın kadılık yaptığı dönemden bir kıssa anlattı. İki kişinin kadı Nasreddin Hoca’ya gelerek birinin, diğerinden “hocam ben bundan alacaklıyım” diyerek nefesini verdiği iddiasında bulunur: “Bu adam odun kırarken her baltayı kaldırışında ben de arkasından “hıh!” diyordum. Nefesimin parasını istiyorum hocam!” diyor. Burada hoca, taraflar arasındaki uzlaşmanın önemine değinerek kadılık makamının, yâni mahkemelerin daha fazla meşgul edilmemesi gerektiği üzerinde durdu.

NASREDDİN HOCANIN EN SAMİMİ ARKADAŞI…

Karşılıklı diyalog içerisinde geçen anlatıda temsili Nasreddin Hoca, seyircilere dönerek “Benimle dağa taşa giden, kahrımı çeken en samimi arkadaşım kim?” diye sordu. Kimi eşek dedi, kimi merkep dedi kimi de karakaçan. Bu esnada araya giren Nasreddin Hoca, “Ben arkadaşımı söyle diyorum, sen bana eşek diyorsun. Yav arkadaşını söyle senin kim olduğunu söyleyeyim demişler. Efendim dikkat etmek lâzım. Eşek ayrı, merkep ayrı, karakaçan ayrı. Bunları bilmek lâzım” diye konuştu.

NASREDDİN HOCA’YI DA AYAĞA DÜŞÜRMEYİN!

“Nasreddin Hoca günümüzde yaşasaydı ne olurdu?” diye bir soru soran temsili Nasreddin Hoca, 14 yıl süren davalar olduğunu ifade ederek eğitimin önemine hususiyetle de ilkokullardaki sınıf öğretmenliğinin ehemmiyetini dile getirdi. Ayrıca, Nasreddin Hoca’nın İsmail Dümbüllü ve İncili Çavuş gibi düşünülmemesi gerektiği üzerinde durarak marketlerde ve uluorta yerlerde hocanın bilgiden yoksun kişiler tarafından temsil edilmemesi gerektiği üzerinde durdu. Bu konuda belediye başkanları ve milli eğitim yetkilileri ile kültür müdürlüğünün uyanık olmaları gereğini hatırlatan tiyatro sanatçısı Bozkır, “Nasreddin Hoca’yı da ayağa düşürmeyin. Ben onlardan rica ediyorum. Lütfen düğünde dernekte, şurada burada temsili bir Nasreddin Hoca gördüğünüz zaman uyarın. Lâyık değilse susmayın efendiler” diye uyarı yaptı. Kızdığımız zaman bazen insanın ağzından “gâvurun sıpası, ne hınzır o, munzır” gibi hiç ağıza alınmayacak sözlerin çıktığını belirten Hoca, “Bu sözler bana göre ağzımıza hiç yakıştırmayacağımız şeyler olmalı” dedi.

İl Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen ve çocuk seyircilerin de bulunduğu salonda Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, günün anısına Tiyatro Sanatçısı Ömer Kaan Bozkır’a kitap hediye etti. Sohbet toplu olarak çektirilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   HİSDER GKM’de Faaliyet Yapacak
   Amerikan Basınında Çanakkale Muharebeleri
   HİSDER’de Alevîlik Konuşuldu
   İstanbul Film Festivali Ara Güler'i Reddetti!
   Mithatpaşa İlkokulu’da Çanakkale Ruhu
   Paralel Örgütün Merkez Üssü Konya
   3. Dünya Savaşı Yemen’den Çıkacak!
   Sille Rum Köyü Değildir
   Tek Yumruk ve Tek Yürek Olalım
   Kılınçel: Paralel Yapı’yla Topyekûn Mücadele Şart

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Eşyanın Esiri Oluyoruz
Mehmet Ali Tekin
Guccalıların Fır Fır Kanunu
Recep Öğütçü
Gör Gayri Rabbim!
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te