Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Bayır Bucak Türkmenlerin Vatanıdır

Pazar, 27 Mart 2016 - (15:44)

Facebook da paylaş

HİSDER’de Bayır Bucak Türkmenlerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, “. Bayır Bucak Türkmenlerin vatanıdır. Dilerim bu savaş sona erer ve Bayır Bucak Türkmenleri, vatanlarına geri dönerler.” dedi.

Kısa adı HİSDER olan Hikmet, İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki sohbetinde “Bayır – Bucak ve Türkmenler” dile geldi.

Konuşmacı Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, Suriye’nin Lazkiye şehrinin kuzeyinde, çoğunlukla Suriyeli Türkmenlerin yaşadığı coğrafi bir bölge olan Bayır Bucak’ın geçmiş tarihini, Bayır Bucak’la ilgili yayınlar, Türkmenler kimlerdir, Bayır-Bucak neresidir ve 2011’den günümüze Bayır Bucak” başlıkları altında ele alarak, günümüzdeki önemini anlattı.

Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette, Bayır Bucak’la ilgili en kapsamlı yazının Prof. Dr. Mustafa Kafalı tarafından “Suriye Türkleri” başlığı altında yapıldığını ve 1995’te de Töre Dergisinde yayınlandığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mehmet Yılmaz, “Türkiye’ye uzaklığı 51 km olan Bayır Bucak’la ilgili ülkemizde yapılan çalışma 5 sayfayı geçmez. Türkmen Meclisi’nin elinde de yeterli doküman yok. Devletimiz ve üniversitelerimiz Bayır Bucak Bölgesi ve tarihiyle ilgili yeterince çalışma yapmamışlar.” dedi.

Bayır Bucak bölgesinin coğrafî ve fizikî yapısı, stratejik konumu ve yerleşim yerleri ile Bayır Bucak Türkmenlerinin tarihi hakkında bilgiler veren Yılmaz, 12 Türkmen aşiretinden Teke (%39,18), Ensari (%22) ve Yomut (%13,15)’u saydıktan sonra, Suriye Türkmenleri hakkında da Tolunoğulları (865-905), Fatimiler (909-1171), Selçuklular (1040-1157), Memluklular (1250-1517), Osmanlılar, Fransız Mandası (1919-1946), Bağımsız Suriye Cumhuriyeti (1946-1970 darbeler/ 1970 Baas dönemi) şeklinde açıklama yaptı.

BAYIR BUCAK’TA TÜRKÇE EĞİTİM YASAK

Suriye’de 3,5 milyon Türkmen’den 1 milyonun Araplaşarak asimile olduğu kaydeden ve Bayor Bucak bölgesindeki Türkmen nüfusunun da 30 binin altında olduğu ifade eden Yılmaz, Bayır’ın daha çok köylülerden oluştuğunu ve Bucak’lıların ise şehir kültürüne daha yatkın olduklarının bilindiğini dile getirdi. Bayır’ın merkezinin Gebeli (Rabia), Bucak’ın merkezinin ise İsabeyli olduğuna işaret eden Yılmaz, yüksekliği 860 metre olan Türkmen Dağı’nın eski adının Kızıldağ olduğunu ve günümüzde Bayır’da 6 köy kaldığını oraya gidenlerden öğrendiğini kaydetti. Bayır Bucak Türkmenlerinin azınlık statüsünde olmadığını, eğitimin Arapça olduğunu, Türkçe gazete ve kitapların yasaklandığını, köye isimlerinin Baas rejimi tarafından değiştirildiğini belirten Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, buradaki Türkmenleri geçimlerini daha çok orman ürünleri, buğday tarımı, sebze ve meyve (elma) ile besicilik yasak olduğundan Lazkiye’de amelilik ve küçük esnaflık yaparak sağladıklarını söyledi.

Suriye Türkmen Meclisi hakkında da bilgi veren Yılmaz, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Netice olarak 2011’de Suriye olayları patlak verince Bayır Bucak Türkmenleri zor durumda kaldı. Şurada bir Kürt Dağı ve nüfusu var. Buradaki Kürtler PYD’ye destek veriyor. Halep tarafındaki Türkmen bölgelerinin tamamına yakını İŞİD’in eline geçti. Suriye rejim güçleri, PYD ve Rus güçleri uçakları ve güdümlü füzelerle kuşatılmış vaziyette. Türkmen Dağı’nın zirvesine doğru ve Türkiye’ye yakın bölgede Türk Ordusu tarafından kollandığı için o bölgede tutunabiliyorlar. Bayır Bucak Türkmenlerin vatanıdır. Dilerim bu savaş sona erer ve Bayır Bucak Türkmenleri vatanlarına geri dönerler.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Güncel' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Türkiye ile Rusya Arasında Suriye Mutabakatı
   ABD’den Erdoğan ve Türkiye Hakkında Skandal karar
   Ye Çocuk Ye Dedim...
   Trump'tan Son Dakika Açıklaması
   Adana’da Suriyelilere Karşı Linç Girişimi
   Diyabakır'da Nöbetteki Anneler 20’ye Ulaştı
   Diyarbakır'da Bekleyiş Sürüyor Aile Sayısı 13'e Çıktı
   Konya’nın Dede Korkut’u Hakka Yürüdü
   HDP'lilerden Oğlu İçin Eylem Yapan Anneye Saldırı
   Kış İstanbul'da Sert Geçebilir
   Deniz Çakır'ın Sözlü Taciz Ettiği Kadınların Avukatından Yeni Açıklama

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Parasız ve Paralı Sevap İşleme Yolu
Mehmet Ali Tekin
En Büyük Terörist Amerika…
Recep Öğütçü
İmam Hatip Okullarının Misyonu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te