Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Amerikan Basınında Çanakkale Muharebeleri

Perşembe, 24 Mart 2016 - (16:07)

Facebook da paylaş

The New York Times’ta Çanakkale Muharebeleriyle ilgili 1.500 haberin yer aldığını ifade eden Doç. Dr. Cemal Güven, Şehitlerimiz albümünde gayrimüslimlerin isimlerinin şehit listesinde yer almasının yanlışlığını, dile getirdi.

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetlerinde, “Amerikan Basınında Çanakkale Muharebeleri” konuşuldu.

Konya İl Halk Kütüphanesi’nde deniz, hava ve karada cereyan eden Çanakkale muharebeleriyle ilgili olarak, Amerikan basınında ve daha çok The New York Times’de çıkan haberleri, katılımcılara örnekler vererek anlatan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cemal Güven, The New York Times üzerine inanılmaz derecede büyük bir hazineye sahip olduğumuzu söyledi.

1851 tarihinden itibaren, ABD’nin en saygın ve en büyük gazetelerinden birisi olan The New York Times’de Çanakkale ile ilgili inanılmaz derecede, bir haber arşivi bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Cemal Güven, 1750’lerden itibaren ne arıyorsanız, bulabileceğiniz ABD’deki “newspaperarchive” sitesinde, 2,2 milyar belge olduğunu ifade etti. Bu arşiv sitesinden, 19 Şubat 1915 ve 8 Ocak 1916 tarihine kadar, 280 küsur gün süren Çanakkale Muharebeleri hakkında 1500 haberin yer aldığını kaydeden Güven, hangi gemi ve denizaltının batırıldığından tutun, sağlıkla ilgili aklınıza ne gelebiliyorsa, o konu hakkında Türk basınında bulamayacağımız detayların, Amerikan basınında olduğunu net bir şekilde dile getirdi.

ABD’nin 1. Dünya Harbi’ne girdiğimizde, tarafsız bir devlet olduğunu ifade eden Güven, ihtilaf devletleriyle aramızdaki anlaşmazlıklarda aracının, o dönemlerde ABD’nin İstanbul Büyükelçisi Henry Morgenthau olduğunu belirtti.

Çanakkale Muharebelerinde Osmanlı’nın, Almanlar ile ittifak hâlinde olduğumuzu dile getiren Doç. Dr. Cemal Güven, bunun pek dikkate alınıp vurgulanmadığını ifade ettikten sonra, Genel Kurmay Başkanlığı’nın beş ciltlik şehitlerimiz adlı defterinde, Çanakkale’de 57 bin 263 kişinin şehit olduğu ve 210 bin kişinin de zayi olduğunun yazılı olduğunu kaydederek, bu albümde gayrimüslimlerin isimlerinin de, şehit listesinde yer almasının, yanlış bir şey olduğunu dile getirdi.

Çanakkale savaşlarında detayların önemli olduğunu, fakat bütünü kapsamadığını belirten; Çanakkale Zaferini Seyid Onbaşı ve Nusret Mayın Gemisi’nin üzerine bina etmenin ve tüm harbin sonucunun, onların üzerine yüklemenin doğru olmadığını da dile getiren Güven, The New York Times gazetelerinde, Çanakkale Muharebeleriyle ilgili haberlerden örnekler verdi. Bu Amerikan gazetesinin, Ermeni ve Sarıkamış’la ilgili büyük bir taassup içerisinde yayın yaparken, Çanakkale muharebelerinde öyle bir şey sezinlemediğini kaydeden Güven; muharebelerde ilk ateşin, 3 Kasım 1914 tarihinde olduğuna dikkati çekti. Çanakkale muharebelerinde, salgın hastalık görülmediğini ve 6 adet 14 bin ton ağırlığında savaş gemisi batırdığımızı, fakat 3. sayfa haberi olarak yer bulduğunu belirten Güven, “The New York Times gazetesinin, Çanakkale muharebelerinde olanları haber vermesi açısından, büyük bir ehemmiyeti vardır. Türk resmî tebliğleri dahil, dramdan tutun da kaybedilen asker sayılarına, cephe ve cephe gerisi ikmal ve iaşe kaynaklarına varıncaya kadar, aklınıza gelen/gelmeyen herşey vardır. Çanakkale Savaşlarının 101. Yıldönümünde, Konya Aydınlar Ocağına ve sizlere teşekkür ederim. Tüm şehitlerimize rahmet ve minnetlerimizi sunarız.” dedi.

İNGİLİZLER PARA BİLE BASTIRMIŞ

Sohbetin soru-cevap kısmında ise, İngiliz ve Rus basınını incelemediğini kaydeden Doç. Dr. Cemal Güven; Amerikan medyasının, Kıbrıs ve Ermeni meselesinde, aklınıza ne melanet geliyorsa yazılıp çizildiğini ve taraf olduğunu ifade etti. Konya Aydınlar Ocağı Başkan Yardımcısı Mustafa Sinan Ümit ise, Çanakkale Savaşlarıyla ilgili Kale Grubu’nca hazırlanan ve 1 milyon dolara malolan, Çanakkale’nin Evlatları adlı belgesel ile diğer iki belgeseli, katılımcılara gösterimde bulundu. Bu arada İngilizler tarafından İstanbul işgal edildiğinde, tedavüle sokulacak olan İngiliz parası da o belgeselde gösterildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Kültür Sanat' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Devletimiz 1040’da Kuruldu
   Yeni Kızıl Elma’mız Doğu Türkistan Olmalı
   Eğitim Islah Edilmeli
   Mustafa Bilgi Şehadetinin 50. Yılında Anıldı
   Bosna Savaşı ve Türkiyeli Şehidler
   Tek Başına Bir Orkestra: Ahmet Özdemir
   Selami Yurdan Anıldı
   Aydınlar Ocağında Şiir Akşamları
   Dinler Tarihi Yok İslâm Tarihi Var
   Şiir Hayatın Özüdür
   Kontrgerilla 15 Temmuz’da Temizlendi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Parasız ve Paralı Sevap İşleme Yolu
Mehmet Ali Tekin
En Büyük Terörist Amerika…
Recep Öğütçü
İmam Hatip Okullarının Misyonu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te