Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Enerji Savaşları Kapımızda

Pazartesi, 11 Ocak 2016 - (08:31)

Facebook da paylaş

HİSDER’de “Enerji Kaynakları ve Savaşları” konusunu ele alan Jeoloji Mühendisleri Büyüktemiz ve Bulduk, Akdeniz ve Karadeniz’de yeni enerji kaynakları (doğalgaz-hidrojen) bulunduğunu belirterek “Suriye’deki savaş bu yüzden çıktı. Bu bölgede enerji savaşları hiç bitmeyecek.” dediler.

Kısa adı HİSDER olan Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Cuma Sohbetleri’nde, Dünya ve Türkiye gündeminden hiç düşmeyen ve daha çok Ortadoğu’da cereyan eden “Enerji ve Savaşları” konusu ele alındı.

Selçuklu Belediyesi Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette konuşmacılar Jeoloji Mühendisi Mustafa Büyüktemiz ile Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, enerjini önemine temas ettiler. Jeoloji Mühendisi Mustafa Büyüktemiz, günümüzde enerjiye bağımlılık vazgeçilmez bir hal aldığını belirterek “Enerji olmadan yaşamak mümkün değil. Enerji kaynaklarında elektrik başta geliyor. Son zamanlarda yenilenebilir enerji kaynakları olan güneş, rüzgâr ve jeotermalden de enerji üretilebiliyor” dedi.

Türkiye’nin enerjide dışarıya bağımlı hale gelmesinin altında pek çok sebep yattığı ifade eden mühendis Büyüktemiz, bilinmeyen güçlerin devreye girerek karayolu yapımına ağırlık vermek suretiyle petrole bağımlı hale getirilen ülkemizde, “Raylı sistem öncelikli tutularak Türkiye’nin dört tarafı tren yolu ağlarıyla örülmüş olsaydı ve denizyollarına ağırlık verilseydi ülke olarak petrole bu kadar bağımlı hale gelmeyecektik. Bazı güçler ve bazı eller bizi, petrol tüketmeye sevkederek petrol tüketen devletler arasına sokmuşlar. Ve onların çok güzel petrol pazarı olmuşuz. Aynı şekilde elektrik üretiminde de bu üretimin yüzde 50’ye yakını doğalgazdan üretilmektedir. Bildiğiniz gibi doğalgaz da ithal edilmektedir.” şeklinde konuştu.

50 Yıllık Kömür Rezervimiz Var

Türkiye’nin 50 yıllık kömür rezervi olmasına rağmen bazı gerekçeler ile başka enerji kaynaklarına yönlendirildiğini belirten Büyüktemiz, bunların başında doğalgaz geldiğini belirterek “Maalesef ülkemizde doğalgaz yaygınlaştırıldı ve doğalgaza bağımlılık devamlı hale getirildi. Nükleer santrale karşı çıkıldığı gibi basit “havayı kirletiyor” denilerek kömür kullanımına da karşı çıkıldı. Dünya’da nükleer santralı olmayan tek ülke sanki Türkiye kaldı. Onu da yaptırmamak için bazı güçler ellerinden geleni yapıyorlar. Buna rağmen yapımına başlanıldı ve inşallah kurulur. Çünkü nükleer santralın hammaddesi olan uranyum ve toryum bizde var. ” dedi. Büyüktemiz ayrıca, büyük sitelerin yanına alternatifli olarak yanına ısınma amaçlı kömür santrali kurulması önerisinde bulundu.

Enerji Savaşları ve Doğalgaz Yatakları

Akdeniz’de dünyanın en büyük rezervine sahip yeni doğalgaz yataklarının bulunduğunu ve Türkiye’yi yönetenlerin de bundan haberdar olduğunu kaydeden Jeoloji Mükendisi Büyüktemiz, “Dünya’da en büyük doğalgaz yataklarının Akdeniz’de olduğu tesbit edildi. Denizin dibinde bulunduğu için çıkarılması daha masraflı ve güvenlik açısından karadaki gibi pek güvenli de değil. Güvenlik sağlanmadan doğalgaz çıkarılması riskli. Suriye’deki savaşın altında enerji (doğalgaz) yatıyor. Çünkü Türkiye’nin razı olmayacağı bir enerji tesisinin Akdeniz’de yaşaması oldukça zor. Türkiye’nin İsrail’le son zamanlarda yakın münasebetler kurması da bana göre Akdeniz’de bulunan bu doğalgaz yataklarının işletilmesine yöneliktir” diye konuştu.

Büyüktemiz, Ortadoğu bölgesinde, Akdeniz’de ve sıvılaştırılmış hidrojen gazı bulunan Karadeniz’de enerji savaşlarının hiç eksik olmayacağını söyledi.

Petrolün Yeni Devi Venezüella

Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdülkadir Bulduk, “Petrol yataklarının en büyükleri Ortadoğu, Karaipler, Rusya’da bulunuyor. Yakın zamana kadar dünyanın bir numaralı petrol zengini ülke Suudi Arabistan idi. Şimdi o durum değişti. Venezüella’da çok büyük petrol yatakları bulundu. S. Arabistan’ın şu durumda üretilebilen ham petrol rezervi 264 milyar varildir (43 milyar ton). Venezüella’daki petrol rezervi 300 milyar varilin üzerine çıktı. Bunun 500 milyar varile kadar gelişme ihtimali var. Dünya’da şu durumda petrol rezervi bakımından birinci sırada 300 milyar variller Venezüella var. 264 milyar varille Suudi Arabistan ikinci sırada, 240 milyar varille Kanada üçüncü sırada yer alıyor. Ayrıca Güney Çin Denizi ile Kuzey Çin Denizi arasında çok miktarda doğalgaz varlığı var. Doğalgazın ana yatakları ise İran’da, Azerbaycan’da, Rusya’da, Irak’ta, Katar’da, Cezayir’de var.

Türkiye’nin ham petrol tüketimi 30 milyon ton yıl civarında. Sanayileştiğinde yıllık ham petrol ihtiyacı 80 milyon yon yıla kadar çıkması bekleniyor. Raman ve diğer bölgelerde çıkarılan petrol 20 milyon ton falan kaldı. O da 10 yılda bitecek. Türkiye’de petrol var mı? Var ama büyük ve zengin yataklar yok. Olsa bile Ortadoğu’da 300 metreden çıkıyorsa bizde 1000-1500 metre derinlikte çıkıyor ve çok masraflı. Suudi Arabistan’da petrolün maliyeti 6 dolar, Sibirya’da 45 dolardır. Şu durumda Rusya zarar etmektedir. Petrol 20 doların altına düşerse Rusya ve İran’daki ekonomik kriz daha da artar ve batarlar. Avrupa Rusya’ya karşı, Suudi Arabistan’da son gelişmelerden dolayı İran’a petrol ambargosunu bundan dolayı başlattı.

Sohbet soru-cevap kısmıyla son buldu.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Ekonomi' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Uluslararası Konuklar Bozkır’da İncelemelerde Bulundu
   Baykar Ukrayna’ya TB2 SİHA Satışını Gerçekleştirdi
   Volkswagen'den Türkiye Açıklaması
   ABD Yaptırımı Olumsuz Etki Gösteremedi
   Çin İran'a 280 Milyar Dolarlık Yatırım Yapacak
   Türkiye'den Çok Kritik 'Bor' Hamlesi
   Elektrikte Fiyatlandırma Modelinde Değişiklik Yapılacak
   Dünya Enerji Devi Duyurdu: Trakya’da Trilyonluk Doğalgaz Rezervi Var
   Atatürk Barajı Maliyetinin 6 Katı Gelir Getirdi
   Altay Tankı’nın Seri Üretimi Başlıyor
   Yeni Havalimanında 122 Ülkeye Uçuş Olacak

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Önce Biz Düzelmeliyiz
Mehmet Ali Tekin
Ülke Uçuyor Aile Batıyor
Recep Öğütçü
Proje Okulları Tuttu
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te