Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 

Vedat Türkali’den Kemalistlere Ağır Hakaret

Pazar, 07 Aralık 2014 - (14:52)

Facebook da paylaş

TKP’nin eski liderlerinden olan ve birçok ödül alan yazar Vedat Türkali, Habertürk’e röpörtaj verdi. Röpörtaj’da yeni kitabının teröristbaşı Öcalan’a verildiğini söyleyen Türkali, Öcalan’ın kitabını çok beğendiğini, ifade ettikten sonra 'Kemalistler'e çok ağır sözlerle yüklendi. Her fırsatta Müslümanları ''Atatürk’e hakaret ettiği'' gerekçesiyle eleştiren Kemalistlerin, Yurt gazetesinde yer alan Türkali’nin ‘'Bu kemalistler çok adice oyun oynadılar' sözlerine, ne diyeceği merak konusu.

Solcu yazar Vedat Türkali, Habertürk'e verdiği röportajda, yeni romanı 'Bitti Bitti Bitmedi' ilgili ilginç anektodlar anlattı.

Kitabı Kürtler için yazmaya başladığını ama daha sonradan Kürtler ile Ermenilerin kaderinin bir olduğunu anladığını da ifade eden Türkali, şunları söyledi: "Madam Lusi karakteri kendiliğinden çıktı ortaya. Lusi’nin Dedesi Ermeni Katliamı’nı yaşamış ama kindar değil, iyi bir adam. Vaktiyle İttihat ve Terakki’nin yaptığı ne kadar namussuzluk, adilik, alçaklık varsa hepsini biliyor, Lusi’yi götürüp bir bir gösteriyor.''

Röportajında kitabı Sırrı Süreyya Önder'in İmralı'ya Abdullah Öcalan'a da götürdüğünü ve Öcalan'ın da teşekkürlerini ilettiğini anlatan Türkali, çözüm süreci ve Kürt sorunu konusunda ise şu değerlendirmeleri yaptı:

'BU KEMALİSTLER ÇOK ADİCE OYUN OYNADILAR'

"Barıştan başka çaremiz yok. Evvelsi gün, Remzi Kartal telefon etti. Çok iyi tanırım. Bir zamanlar Bağımsız Kürdistan hayali kurarlardı. Onlara dedim ki 'Çocuklar, gerçekçi olun. Bağımsızlığınıza karşı değilim ama bugünkü dünya şartlarında, Kürtlerin ve Türklerin mutlaka dayanışma görevleri var.' Türkiye Komünist Partisi 1925 Programında, 'Biz büyük kitleler hâlinde yaşayan Kürtlere ve Lazlara, eğer isterlerse ayrı bir devlet kurma hakkını bahşederiz.' diyor. Diyor ama bunu 1925’te diyor... Öcalan’ı batırmak için söylemedikleri adi yalan laf kalmadı. Bak kızım, bu Kemalistler çok adice bir oyun oynadılar. Kürtlerin ilk yanılgısı Diyarbakır’daki Kürt Said isyanıydı. Kürt Said, Mustafa Kemal’in hilafeti kaldırmasını, isyan sebebi saydı. Siz 'Ulü’l emre itaat etmediğiniz için başkaldırıyoruz.' dedi. Halbuki 'Biz Kürdüz, haklarımız çiğnendi' demeleri gerekirdi. Diyemediler. Kendileri de farkında değillerdi belki de… Yanlış orada başladı. Bu olaydan sonra Kemalistler kurnazlık yapıp, Kürt meselesinden söz edenleri, irtica ile suçladılar. Hayır ulan, irtica değil Kürtler ayaklandı! Kürt ayaklanması, Öcalan gibi bir adamın öncülüğüne geçince, birlik beraberlik mümkün oldu."

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Röportaj' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Atasoy Müftüoğlu İle İran İslam Devrimi Üzerine Söyleşi
   Eski Mit'çi Mehmet Eymür'den Olay Yaratacak Açıklamalar
   Gülerce: Cemaat, Devleti Ele Geçirmek İstedi
   PKK üzerine Düşeni Yaparsa Bir Kaç Ayda…
   Karlar Kızıla Boyanmıştı
   Çalışmakla Geçen Bir Ömür: Hacı Ahmet Albayrak
   Kriz Lobisi 2008'de Darbe Girişimi Yaptı
   Rajap ve Gul Tamam Da !
   Komandolar Nasıl Teslim Alındı
   Bireysel Emeklilik Şirketleri Aldatmaca

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te