Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Çumra Belediyesi İftar Yemeği Veriyor
Perşembe, 03 Temmuz 2014 - (12:58)
Recep Öğütçü

Ramazan ayı rahmet ve bereket mevsimidir. Efendimizin ifadesiyle, başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azattır. Rahmet ve bereket günleri, ikinci on günde af ve mağfirete dönüşüyor, son on gününde de Rabbimiz kullarını cehennemden uzaklaştırıyor, bir şekilde cehennem kapıları oruçlulara kapanıyor.

Evet, Ramazan ayımızın bir güzelliği de iftar yemekleridir. Bir hadis-i şeriften öğrendiğimize göre, Rabbimiz iki yemekten kullarına sormayacak, iki yemeği nereden kazandığımızdan hesaba çekmeyecektir. Birisi misafire verdiğimiz yemek, öbürü iftarda yediğimiz veya yedirdiğimiz yemek. Yüz yıllardır toplumumuzda iftar yemekleri yalnız yenmemiş, karşılıklı ikramlar hep olmuştur. Komşular ve akrabalar birbirlerini iftar yemeğine davet ederek sofralarını paylaşırlar, kaynaşırlar, akrabalık ve komşuluk bağları bu şekilde güçlü kalır. Yani toplumun birlik ve beraberliğine, diriliğine ve iriliğine Ramazan ayı en büyük katkıyı yapar. Fakirler hatırlanır, dualar alınır, kalpler incelir, nefisler terbiye olur, kötü alışkanlıklar bırakılır, iradeler güçlenir, oruç sabır ve sebata alıştırır. Hasılı Ramazan tüm insani erdem ve faziletlerin kaynağıdır ve toplumu adeta silkeler, kendine getirir.

İşte Çumra Belediyemiz de, bu birlik ve beraberliğimize katkı yapmak, Ramazanın güzelliğini belediye olarak da yaşatmak niyetiyle sponsorlarımızın da desteğiyle mahalle bazında iftar yemekleri vermeye başladı. Daha öncelerden belediye düğün salonunda verilen iftar yemeği bu Ramazanda mahallelere taşındı, komşuluk ilişkilerimizin ve kaynaşmamızın gelişmesi, canlı kalması ve pekişmesi için mahalle ortasında bir bölgede iftar davetinin yapılması tercih edildi. Baraj mahallesi ve Yeni mahallede bulunan 100. yıl Mehmet Yaymacı okul avlusunda ilk iftar daveti gerçekleşti. Katılım hayli yoğundu, 1500 kişilik iftar yemeği güzel bir organize ile verildi. İlgili organizatör firmayı kutluyorum. Gerçekten aynı anda bin küsur insana yemek vermek büyük bir beceri ister. Hiç aksatmadılar ve insanlarımız gecikme olmadan iftarını açtılar ve memnuiyetle ayrıldılar.

Ramazan ayının hemen hemen her günü iftar daveti devam edecek, kasaba mahallelerimiz dahil yirmi küsur noktada yemek verilecek. Yemeğin birini de Büyükşehir Belediyemiz üstlenecek. Belediyemizin yeni ve güzel bir hizmetinden dolayı başta Başkanımız olmak üzere tüm emeği geçenleri, parasal katkı yapan işadamlarımızı tebrik ediyorum. Allah vücutlarına sağlık, evlerine huzur, mallarına bereket versin ve geçmişlerinin ruhu şad olsun.

Hani Şeyh Edebali Osman Beye nasîhatinde der ya, “insanı yaşat ki devlet yaşasın”. Belediyelerin görevi sadece taş döşemek, park yapmak, yol açmak değil, açların halini sormak, toplumu kaynaştıran etkinliklerde bulunmak, geleneklerimizi ve değerlerimizi canlı tutmak da belediyelerin görevidir. Belediyeler insan odaklı hizmet üretmeli, insanın her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarına da cevap vermelidir. İşte Başkanımız Dr. Mehmet Oğuz da bunun bilincinde olarak, insanımızın düğününde ve cenazesinde bulunmaya çalışıyor, gönül almayı ihmal etmiyor. Bu tutumunu her zaman devam ettirmesini halk olarak temenni ediyoruz.

Evet, bu yıl Ramazanımız Çumra belediyemiz açısından dünden biraz farklı geçiyor. Her gün bir mahallede olmak üzere Çumra’mızdaki yirmi iki büyük mahalleyi iftar saatlerinde toplayıp kaynaştırıyor, insanımız belediyesini yanında hissediyor, bu arada o mahallenin sorunları gündeme geliyor, mahalleli başkana halini ve isteğini arz edebiliyor. Bu etkinliğin bütün belediyelere örnek olmasını diliyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kenetlenme ve selamet yolu
Mehmet Ali Tekin
Çanakkale Cephesinde Bir Alim
Recep Öğütçü
Sevmesek de Savaş Farzdır
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te