Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Anadolu Kadını Fedakârdır
Pazartesi, 16 Kasım 2009 - (09:32)
Recep Öğütçü

Kaybolmaya yüz tutan değerlerimizi kazanmanın bir yolu da, geçmişten örnekler vermekten ve gelecek nesillere, model olarak sunmaktan geçer. Onun için zaman zaman yeni anne adaylarımıza örnek olması açısından, Anadolu kadınlarının özelliklerini, fedakârlıklarını ve vefarklılıklarını anlatmak ve yazılarıma konu yapmak isterim. Çünkü milletin temel taşı ailedir, ailenin de omurgası annedir.

Aileleri, anneler ayakta tutar, zor zamanlarda anneler fedakârlık yapar. Aile zor duruma düşünce, ceketini alıp evi terk eden, nice sorumsuz erkekler bilirim. Ama Anadolu kadının, böyle bir huyu da yoktur, böyle bir şansı da yoktur. Anadolu kadınının varlığı, geleceği, sigortası, her şeyi çocuğudur. Onlar çocukları içi yaşar, çocukları için ağlar, çocukları için aç kalır ve çocukları için ölür, çocukları için en hayati organlarını bağışlar.

Evet, Anadolu kadını fedakârdır diyoruz. Nice kocası ölmüş kadınlar biliyoruz, birkaç tane yetimiyle ortada kalmıştır, ama evlenmek ve çocuklarını üvey babaya ezdirmek istemiyorlar. Çamaşır yıkayarak, ev temizliklerine giderek, iş bulup çalışarak, o yetim çocukları dizlerinin dibinde büyütmek; namuslarıyla evlendirip, mürüvvetlerini görmek ve son demlerinde de, onların köşesinde ölmek isteler. Nitekim bu şekilde yetimlerini büyütüp evlendirinceye kadar, kendileri evlenmeyen kadınları; Peygamber Efendimiz, cennetlik olarak müjdeliyor.

Fedakâr olan, sadece kocası ölen kadınlar mı? Kocasından boşanmak zorunda kalan, kocası evi terk eden, kocası evine bakmayan, kocasının kötü alışkanlılarına sabredip, evin geçimini üstlenen nice kadınlar bilirim ki, çocuklarından kopmak istemiyorlar. Bu kadınlar çocuklarından kopmamak için, kötü kocalarına sabrediyorlar, yuvalarını yıkmıyorlar veya çocuklarını yanlarına almak için, mahkeme yollarında ömür tüketiyorlar. Bir göz evim olsa, asla evlenmem diyen, çocuklarımı kimselere bırakmam bakarım diyen, nice cefakâr anneleri televizyon ekranlarında sık sık görürüz.

Çocuk, Anadolu kadının yaşama sebebidir. Çocuklar annelerin parçasıdır, eli- ayağı, gözü- kulağıdır. Onlar çocukları için yaşarlar, çocuklarını kurtarmak için, kendi canlarını feda etmekten çekinmezler, kendilerini tehlikelere ve yangınlara atarlar, böbreklerini verirler.

Evet, çocuklar Anadolu kadının sigortasıdır, o sigorta sayesinde, kendilerini güvende hissederler.

Gel gör ki, Anadolu kadınının bin bir fedakarlıkla büyüttüğü, yemeyip yedirdiği, giymeyip giydirdiği, yıllarca kocaya varmayıp gençliğini feda ettiği çocuklar; annelerine aynı hassasiyeti göstermiyorlar, aynı ilgi ve saygıyı duymuyorlar.

Nice Anadolu kadını vardır, ihtiyarlayınca çocukları tarafından yalnız bırakılmış, bir köşede unutulmuşlardır.

Ama onlar yine acınmazlar, beddua etmezler, çocuklarının bir zarar görmesini istemezler. Çünkü annelik makamı, annelik şefkati onu gerektirir, her çileyi unutturur

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te