Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Rabbim İsterse Yedirir, İsterse Yedirmez
Cuma, 06 Haziran 2014 - (18:11)
Recep Öğütçü

Çiftçi açsa, toplum açtır. Çiftçi müreffehse, toplum da müreffehtir. Çiftçi üretir satamazsa üretmekten vazgeçer. Toplumun alım gücü var da, toplum talep eder de çiftçi üretemezse, o toplum aç kalır veya dışa bağımlı olur. Ülkemizde bazen çiftçi üretmiş, satamamış, ürünü elinde kalmıştır, çürümüştür, denize dökülmüştür veya hayvan yemi olmuştur. Bazen çiftçi üretememiş, pazarlar boş kalmış, fiyatlar yükselmiş, devlet ithalatla fiyatları durdurmaya, frenlemeye çalışmıştır. Geçmişte bunları hep yaşadık. Şükür ki döviz sıkıntısı yaşamıyoruz, olmayan malı ithal edebiliyoruz. Olağan üstü durumlarda, savaş dönemlerinde ithal imkanı da olmaz, çiftçi de üretmezse bütün toplum aç kalır, temel gıda maddeleri, sıradan yediklerimiz bile karaborsaya düşer. Tıpkı yetmişli yıllarda çay ve tütün kuyruklarını yaşadığımız gibi. O halde çiftçi yaşatılmalı, çiftçinin ürünü elde kalmamalı, çiftçiye yol gösterilip ihtiyaç olan ürünlere yönelmeli.

Kuraklık, sel, dolu derken bu yıl çiftimizin işi zor. Rabbimiz yalvarmamızı istiyor. “Sabırlı olun, şımarmayın, kibirlenmeyin, mülkün elimde olduğunu, rızkı benim verdiğimi bilin” diyor. Ben çalıştım, ben kazandım demeyin, ben istedim Rabbim verdi deyin.

Evet, çiftçimiz tefekkür etmeli, günahlarına istiğfar etmeli, hatta hep beraber hatalarımızı gözden geçirmeliyiz. Öşür noksanımız mı var, faiz belasından mı başımıza gelenler, şımardık mı, kibir ve guruma mı kapıldık, içki, umar ve fuhuş hastalığına mı yakalandık. Bütün bunları düşünmeli ve yanlışlarımız için istiğfar etmeliyiz.

Bu yılın Mart ve Nisan ayları kurak geçti, umduğumuz yağmur ve karı alamadık. Nisan ve Mayıs içinde dualar ettik, yemekler yedirdik. Çok şükür baharın son günleri, mayısın sonu, haziranın başı yağmurlu geçti, hiç olmazsa başaklar doldu. Martın son günü meyvelerimiz üşüdü, mayısın sonunda ekinleri ve meyve ağaçlarını dolu vurdu. Bu arada pancarımıza kurt musallat oldu, hayli hasar verdi. Bu yıl domatesimizden de koruyoruz. Güç de, mülk de Rabbimizin, yedirmek istemezse yedirmez. Dilediğinden alır, dilediğine verir. Dilediğini aziz, dilediğini zelil eder. Hayır (rızk) O’nun elinde. Dilediğine çok verir, dilediğine kısıtlar. Dua edelim, az verip bakıtmasın, çok verip şaşırtmasın.

Evet, Rabbimizin imtihanındayız. Başımıza gelen birçok musibetin sebebi bizim suçumuz. Rabbimiz asla zalim değildir. Ya öşrümüz- zekatımız tam verilmemiştir, ya şükrümüz eksiktir, ya dünyaya çok meylettik, ya kibirli davrandık, ya fakirin halini sormadık, ya ibadetlerimizde gevşek olduk, ya nimetlerin kadrini bilmedik, ya faizli kredilere çok yöneldik, tefecilik yaptık. Ne sayarsak sayalım, bu yanlışların hepsini yaptık, yapıyoruz.

Yaşanmış bir olay anlatılır kitaplarımızda: Bir zat sahrada giderken, bir tarlaya (araziye) yağmurun yağdığını, etrafta hiçbir yağmurun olmadığını görür. Yağmurun yağdığı arazinin sahibi orada görünür ve o yolcu olan zat arazi sahibine sorar: Amca, bakıyorum etrafta yağmur yok, senin tarlanı Allah suladı. Bunun sebebi nedir? Adam cevap verdi: Ben mahsulümü hasat edince üçe bölerim. Bir kısmını tohumluk olarak saklarım, bir kısmını yoksullara dağıtırım, bir kısmını da ailemle birlikte yerim, Rabbim de bol veriyor. İşte işin sırrı bu olsa gerek.

Evet, kardeşler, üçte birini değil kırkta birini bile tam veremiyoruz. Rabbim bize yine acıyıp veriyor. Ne kadar teşekkür etsek az.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Küresel Vahşiler Tepişiyor
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te