Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İstanbul’un Fethi
Cuma, 30 Mayıs 2014 - (12:58)
Recep Öğütçü

29 Mayıs 1453 tarihi İstanbul'un fethini ifade eder. Her 29 Mayıs günü bu fethimizi kutluyoruz.

Dünya tarihi içinde İstanbul’un fethi ayrı bir öneme sahip. İstanbul’un Müslüman Türkler tarafından fethedilmesiyle yeni bir çağın kapısı açılmış, İstanbul’dan kaçan Rum aydınları (Filozofları) Avrupa’da bilimin ve teknolojinin gelişmesini sağlamış ve Avrupa’yı Rönesansa ve reformlara hazırlamıştır. Aynı zamanda o günden bu güne kadar süren bir kinin, Türklere karşı bir intikam alma hissinin doğmasına yol açmıştır. Haçlı seferleriyle Anadolu’dan Türkleri atmayı başaramayan Avrupalı, İstanbul’u kaptırmakla daha da kapana sıkışmış, Türklerin Viyana’ya kadar geleceğini o günden görmüşlerdir.

Evet, Fatih Sultan Mehmet, daha yirmi bir yaşında, Hocaları Ak Şemseddin, Ebulvefa, Molla Gürani, Molla Hüsrev gibi zatların himmeti ve duasıyla İstanbul’un fethine muvaffak olmuş, gözünü Avrupa’ya çevirmiştir. Daha on yıl geçmeden Arnavutluk, Bosna-Hersek ve Kosova fethedilmiş, yüz yıl sonra hemen hemen Avrupa’nın büyük kısmı Osmanlı’nın eline geçmiş, Viyana kapılarına dayanmışlardır.

Mekke’nin ve İstanbul’un fetihleri, İslam tarihinin iki önemli dönüm noktasıdır. İki fetihten sonra da genel af çıkarılmış, gayr-i müslimler ve müşrikler kılıçtan geçirilmemiş, dinlerinde ve evlerinde serbest bırakılmışlardır. İşte İslam’ın hoşgörüsü budur. İnanma bir kalp işidir, zorla inandırmak yoktur, ama inananı ibadet etmeye zorlamak vardır. Asırlar boyu müslümanlarla gayr-i müslimler yan yana yaşamışlar, kimsenin din değiştirmesine zorlamamışlardır. Nitekim Avrupa’da dört buçuk asır kalan Osmanlı, Avrupalının tamamını müslüman olmaya ve Osmanlıca konuşmaya zorlamamış, yerel kültürler, diller ve dinler bugüne kadar yaşamaya devam etmiştir. Aynı Avrupalı yedi yüz sene İspanya’da kalan müslümanlardan bugün bir tane bırakmamıştır.

Eve, “fetih” açmak demektir. Fetih, sadece vatan topraklarını genişletmek, düşmana diz çöktürmek ve zafer kazanmak değil, gönülleri kazanmak, gönülleri İslam’a açmak demektir. İşte Osmanlı bunu yapmış, önce gönülleri kazanma yoluna gitmiş ve bunu başarmıştır. Aksi halde dört -beş asır boyunca Avrupa’da tutunamazdı. Çoğunluk hıristiyan olduğu halde Müslüman idareciye itaat etmişler, isyan yoluna gitmemişlerdir. Nihayet milliyetçilik ve ırkçılık rüzgarlarının esmesiyle Osmanlı da Türkçülük duyguları depreşmiş ve imparatorluk çözülme sürecine girmiş, imparatorluk içinde etnik gruplar devlet olma mücadelesine girmiştir. İşte bugünkü ulus devletimiz Türkiye Cumhuriyeti bu gelişmeler sonucunda kurulmuştur.

Kur’an-ı kerimde Fetih suresi vardır; ilk ayetinde “Biz sana açık bir fetih (zafer) verdik” buyurarak hem Mekke’nin fethi müjdelemiş, hem de kıymete kadar verilecek fetihlere işaret edilmiştir. Yeni fetihlerin olması duasıyla Allah’a emanet olun.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kenetlenme ve selamet yolu
Mehmet Ali Tekin
Suskunluk İdeolojisi ve Yalnızlık Hissi Acı Veriyor
Recep Öğütçü
Sevmesek de Savaş Farzdır
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te