Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İnsan Eşrefi Mahlûkattır
Cuma, 23 Mayıs 2014 - (12:31)
Recep Öğütçü

Kâinat insan için yaratılmış, kâinatta her şey insanın emrine verilmiştir. Rabbimiz insana “halife” sıfatını vermiştir. Yani kâinatta olan her şeyi Rabbi adına kullanan, idare eden ve Rabbinin kanunlarını uygulayan ve yaşayan varlıktır insan.

İnsanı diğer canlılardan ayıran başta aklıdır, ruhudur, iradesidir, mantığıdır ve Ahiret inancıdır. Aklını ve iradesini hayır-iyi yönde kullanmayan, ruhunu günahlarla kirleten, ahiret inancı ve hesap duygusu taşımayan insanın hayvandan farkı kalmaz, hatta ondan da aşağı düşer.

Gözü görmese de, ayağı olmasa da, kulağı duymasa da, zihni melekesini kaybetse de insan insandır, saygıya ve hürmete layıktır. Onun her türlü hakları korunmalı, yaratılışından getirdiği hürriyetlerine saygı duyulmalı, mal, can, namus ve din güvenliği sağlanmalıdır.

İşe Soma kömür işletmesinde insanların can güvenliği sağlanmamıştır. Mümkün olan birçok güvenlik tedbirleri daha çok kazanmak için alınmamıştır. Bugün suçlu aranmaktadır. Suçlu bellidir: Ocağı işleten ve daha çok kazanmak için işçinin alın terini sömüren ve daha çok sömürmek için güvenlik harcamaları yapmayan yöneticilerdir, şirket sahipleridir.

Soma faciasından sonra başka ocaklarda çalışan maden işçileri konuşuyor: Şimdi insan yerine konduk, artık yöneticiler halimizi hatırımızı soruyor, elimizi sıkıyor, kolay gelsin diyor, var mı bir ihtiyacınız diye soruyor. Biz de soruyoruz: Niçin daha önce işçiye aynı muameleyi yapmıyordunuz, onlar yeni mi insan oldu? Onlar önce insan değil miydi? Daha sorular çoğaltılabilir. Hani “bir musibet bin nasihatten evladır” derler ya, işte Soma musibeti birçok insanı insan etmiş, kömür işçilerinin insan yerine konmasını sağlamış. Demek ki olan da hayır var. Bundan böyle işçilerimize saygı duyulacak, işveren daha fazla para kazanma hırsını bırakacak, can güvenliği için harcama yapacak, idareciler işçisinin halini- hatırını soracak, onlara değer verecek.

Rabbimiz, insana değer vermiş, eşref-i mahlûkat (yaratılmışların en şereflisi), Ahsen-i takvim (yaratılmışların en güzeli) demiştir. İnsan iman ve ameliyle meleklerden üstün de olabilmekte, hayvanlardan aşağıya (belhüm edal- esfel-i safiline) de düşebilmektedir. Bu yükseliş ve düşüş kabiliyeti ve potansiyeli insanın mayasında vardır. İnsan var ancak onu cehennem terbiye eder. İnsan var, Allah’ın cemalini istemektedir, cennete hazırdır. İşçi sınıfı da karakter olarak farklıdır: Severek çalışan insan da vardır, korkuyla çalışan da vardır. Severek, sırtı okşanarak çalıştıklarında daha çok verimli olduklarını, daha çok maden çıkardıklarını söylüyor maden işçileri. Bütün işverenlere ve yöneticilere küpe olsun bu ifade. İşçi köle değildir, o sadece hepimiz gibi Allah’ın kuludur, kula kul değildir. Ücretini alıyorsa alnının teridir. Rabbim insanlı türlü kabiliyetlerde yaratmıştır. Birini işçi yaratırken, rızkını işçilikten verirken, öbürünü işveren yaratmış, başkalarının rızkını onun eline vermiştir.

O halde bu farklılıklar insanın elinde değildir, kimsenin övünmeye, başkalarını hakir görmeye, işçiyi ikinci sınıf gibi muamele etmeye hakkı yoktur. Önemli olan helalinden kazanmaktır. Allah katında üstünlük takva iledir, yani helal kazanan haram kazanandan üstündür. Mezarda da işçiyle işvereni farklı toprağa koymazlar. Herkesin konulduğu yer soğuk ve sert zemindir, kimsenin altına yumuşak yatak serilmeyecektir

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Kenetlenme ve selamet yolu
Mehmet Ali Tekin
Suskunluk İdeolojisi ve Yalnızlık Hissi Acı Veriyor
Recep Öğütçü
Sevmesek de Savaş Farzdır
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te