Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
AİLE KONFERANSLARI
Pazartesi, 17 Şubat 2014 - (08:45)
Recep Öğütçü

Yazılarımda aile kurumunun önemini hep vurgularım. Hatta bu yazılarımı “Mutlu Aile” adlı bir kitapta topladım.

Aile bir milletin, hatta insanlığın temelidir. Canlılar içinde aile yapısı bir tek insan neslinde vardır. O da Ahsen-i takvim olarak yaratılmış, bütün varlık onun emrine verilmiş, ona amade kılınmıştır. İnsan yeryüzünün halifesidir, ilk halife de Hazreti Adem’dir. Hazreti Adem balçıktan yaratılmış, kaburga kısmından da Havva annemiz çıkarılmış ve ilk aile böylece teşekkül etmiştir.

Aile kurumuna ne kadar itina göstersek, ne kadar yatırım yapsak azdır. Devletle birlikte tüm sivil toplum örgütlerimiz aile kurumu üzerinde yoğunlaşmalı, aileyi yaşatmak için yeni projeler ortaya koymalıdır.

Bu arada Çumra’mızda yapılan bir hizmeti de belirtmek ve tebrik etmek istiyorum.

Çumra Din Görevlileri Derneğinin öncülüğünde, özellikle Mübin Altun Hocamızın gayretiyle zaman zaman Çumra Belediyesi düğün salonunda “aile kurumu ve evlilik”le ilgili konferanslar düzenlenmekte, uzmanlar getirilip konuşturulmaktadır. Belediye Başkanımız da sağ olsun düğün salonunu ücretsiz tahsis etmektedir. Bu konferanslarda emeği olanları ayrı ayrı kutluyorum.

Daha geçen hafta ailenin güçlendirilmesi konusunda Çumra Belediyesi düğün salonunda bir konferans verildi, hayli faydalı oldu. Konya’da Çağdaş Aile Derneği ve Ribat Eğitim Vakfı gibi sivil toplum kuruluşlarının ortak çalışmasıyla belirli bir plan dahilinde çağrılan bütün il ve ilçelerde yapılan konferanslar dizisi bir süre daha devam edecektir. Özellikle gençlerin ve genç evlilerin katılmasını hararetle tavsiye ediyorum.

Hukuk bazında, eğitim bazında, ekonomi bazında aile kurumunun sağlıklı kalması için her türlü tedbir alınmalıdır. Burada sadece devlete değil, sivil toplum örgütlerine ve eğitim gönüllülerine de sorumluluk düşmektedir. Hükümet veya devlet, kanun bazında üzerine düşeni yapmaktadır. Kadına şiddeti önlemek için birçok kanun, tüzük ve yönetmelik çıkarılmıştır. Bu kanunların bir kısmı ters tepmiş, kadın cinayetlerini artırmıştır. Örnek olarak, erkeğin evden uzaklaştırılması erkeklerin kimyasını bozmuş, şiddete ve intihara yöneltmiştir. Şiddete maruz kalan kadına ilk yapılacak yardım, kadın sığınma evine veya misafirhaneye almaktır. Daha sonra erkeğe psikolojik destek vermek gerekir. Ayrıca psikolojik sorunları olan erkeklerin evlenmesi engellenmeli, evlilik için daha detaylı sağlık raporları istenmelidir.

DENKLİK (KÜFÜV): Dünür olacak ailelerde ve evlilik yapacak adaylarda denklik önemlidir. Atalar, “davul dengi dengine çalar” diyerek denkliğin önemini vurgulamışlardır.

Daha başta evliliğin temeli atılırken, söz ve nişan törenlerinde aileler birbirlerini tanımalı, düğün için belirli bir zaman beklenmelidir. “Hayvanın alası dışında, insanın alası içinde” derler. İnsanlar kendilerini saklarlar, çok zaman göründüğü gibi olmazlar. Dört duvar arasına girince bütün foyaları ve boyaları ortaya çıkar.

EVLİLİK EĞİTİMİ: Maalesef çocuklarımız okuyup yüksek diplomalar almakta, ancak evlilik konusunda cahil bırakılmaktadır. Evlik eğitimini devlet de, aile de ihmal etmektedir. Kızlarımızı el ocağı yakacak diye yetiştirilmeli, oğullarımızı sorumluluk taşıyan, özgüveni olan bireyler olarak büyütmeliyiz.

Gelin olarak alacağımız kızda veya damat olarak vereceğimiz oğlanda arayacağımız ilk şart dindarlık olmalıdır. Özellikle damat kötü alışkanlıklardan uzak olmalıdır. Dindar insan, Allah korkusu taşıyan ve merhametli olan insan demektir. Dindar insan haram yemez, yalan söylemez. Dindar insan evine ve yuvasına bağlı, namusuna düşkün olur. Bu özellikler de aile kurumu için temel şartlardır.

ASALETİN ÖNEMİ: Evlilikte soy ağacı veya nesep de büyük önem taşır. İnsan karakterini oluşturan genler kan yoluyla geçer, temiz soylar, temiz ailelerden gelir. Peygamberimiz (sav), “Suyunuzu temiz kaplara boşaltın, çöplükte yetişen gülden sakının” buyurmuş, kötü bir aile ortamında yetişen güzel yüzlü bir kızdan sakınmamızı istemiştir.

Evet, atalar, “soy ara kök ara, bulamazsan ne çare” diyerek evlilik müessesesinde asaletin önemine dikkat çekmişlerdir. Çünkü insanın ilk öğretmeni annesi ve babasıdır. Kötü, ahlaksız bir anne- babanın bazı huyları çocuklarında devam edebilir. O açıdan çocuklarda yetişme ve yetiştirilme tarzı çok önemlidir. Bir kibar-ı kelamda, “Katranı kaynatsan olur mu şeker, cinsini sevdiğim cinsine çeker” denmektedir.

Sonuç olarak, fizik güzelliği de, asalet güzelliği de, ekonomik özgürlük de aile huzuru için tek başlarına yetmez. Hepsinin çimentosu din eğitimidir. Bu eğitim ailede başlamalı, okulda verilmeli, hayat boyu sürmelidir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te