Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
28 ŞUBAT DAVASI
Perşembe, 12 Aralık 2013 - (19:22)
Recep Öğütçü

Geçen gün televizyondan dinledim. Bir hukukçumuz 28 Şubatçıların dava sürecini anlatıyordu, mahkemeye müdahil olanların azlığından ve ilgisizlikten yakınıyordu. 28 Şubat’ta bu milletin üzerinden silindir gibi geçtiler. Binlerce insanımız fişlendi, görevinden alındı, Kur’an kursları ve imam hatip liseleri bitirildi, bu okulları bitirmek için meslek liselerine de zarar verildi. Haslı bir nesil arzu ettiği şekilde okuyamadı, okutulmadı, önü kapatıldı, puanları kesildi, başörtüsünden dolayı okulundan atıldı. Eğitimde yapılan kıyımın yanında yüzlerce subayımız askeri şura kararlarıyla kırmızı damga yedi, devletin tüm kurumlarında görev almaları yasaklandı.

Ayrıca partiler kapatıldı, derneklerin ve vakıfların mallarına el konuldu, şirketler ve bankalar batırıldı. 28 Şubat ve sonrasında (1997-2002 arası) bu millete verilen maddi ve manevi zarar, belki altmış ve seksen darbecileri tarafından verilmedi. Bu kadar vahim sonuçları olan 28 Şubatçıların yargılanmasına bu kadar kayıtsızlık neyin alameti?

Evet, sol cenahın, İstanbul Barosunun, laikçilerin, darbe şakşakçılarının tepkisini biz niçin gösteremiyoruz? Onlar mahkeme basıyorlar, hapishane basıyorlar, Ergenekon ve Balyoz davalarını sulandırmak ve yargıyı etkilemek için her yola giriyorlar, gösteriler yapıyorlar. Bizim üzerimize ölü toprağı mı serpildi? Mahkemelere dilekçe yağmalı, mahkemeler takip edilmeli, yürüyüşler yapılmalı, bildiriler yayınlanmalı.

Son günlerde yüz kadar sivil toplum örgütünün beyanname yayınlamasını, hükümete destek vermesini destekliyorum. Bu milletin köklerini yok sayan, kimlikleri inkar eden, devleti kutsallaştıran, ulusalcı, despot zihniyetli eski devletluler(!) kadar biz de cesur olmalıyız. Hukukun içinde kalmak kaydıyla iletişim araçlarını, basını ve meydanları sonuna kadar kullanmalıyız. “Hükumet mücadele etsin, biz rahatımıza bakalım” anlayışı yanlış. Tıpkı Hazreti Musa’ya da kavmi öyle demişti. “Kudüs’e girin, savaşın ve oraya yerleşin” emrine karşılık, “Ya Musa, sen git Rabbinle savaş. Biz de o verimli topraklara onları çıkınca yerleşelim” demişlerdi. İşte bu Yahudi zihniyeti.

Biz seçimden seçime oyumuzu verelim, sonra işimize bakalım. Bu işler siyasilerin işi(!) diyerek sorumluluktan kurtulamayız. Hepimiz aslında siyasetin bir parçasıyız. Sivil toplum örgütlerimiz güçlü olmalı, oralarda görev almalıyız. Siyasetçiler bizden güç alırsa cesaret bulur, değişime ve dönüşüme imza atalar. “Çözüm süreci” bizimle başarılı olur. Ergenekon, Balyoz ve 28 Şubat davaları bizim müdahilliğimizle adaletle sonuçlanır. Hükümet ve mahalli idareler bizim ilgimizle veya tepkimizle hizmet üretir veya yanlış yapmaz.

O halde seçim sürecine girdiğimiz şu günlerde siyasetçilere sorularımız, yapıcı eleştirilerimiz veya desteklerimiz olmalı, yargıya ve siyasete bigane kalmamalıyız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te