Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
DERSHANELER TATIŞMASI
Salı, 26 Kasım 2013 - (00:10)
Recep Öğütçü

“Dershaneler kapatılsın mı, kapatılmasın mı” tartışması sürüp gidiyor. Hükümet bundan dört-beş yıl önce bu koynu dile getirmiş, konjonktür müsait olmadığından projeyi rafa kaldırmıştı. Bugünlerde raftaki proje daha kararlı bir şekilde kamuoyuna duyuruldu. Bu gelişme üzerine dershane sahipleri ayağa kalktı. Başbakan’a hakarete varan sözler söylediler, basında “eğitime darbe” başlıkları atıldı. Bugüne kadar Hükümetin her türlü kaymağını yiyenler, bürokraside en yüksek yerlere gelenler bir anda Hükümetin düşmanı kesildiler. Bir orta yol bulma yerine, “sakın bizim dershanemize dokunma, aksi halde önünü kesmek için her şeyi yaparız” diyorlar, adeta Hükümeti tehdit ediyorlar.

Anlaşılıyor ki Hükümet, oy ve seçim hesabı yapmadan, sağlıkta yaptığı gibi eğitimde de bir devrim yapmak istiyor, bunda kararlı görünüyor. Eğitimi çift başlı olmaktan kurtarmak ve buradaki sömürüyü kırmak, adaletsizliği ortadan kaldırmak istiyor. Aslında dershaneler kapatılmıyor, sadece özel okullara ve açık liseye dönüştürülüyor. Belki bugün karşı çıkanların çoğu ileride iyi oldu diyecekler.

Evet, 4+4+4 mecburi temel eğitim sisteminden sonra açık lise artık bir ihtiyaç haline geldi. Çünkü sadece kitaplardan okumakla liseyi bitirmek çok zor. O halde takviye ve yüz yüze eğitim alınacak kurumlar lazım. Bu eğitim akşam saatlerinde ve hafta sonlarında da yapılabilir. Bir genç haftada kırk saat okula gitmektense haftada on beş saat açık lise eğitimine katılarak daha kolaylıkla liseyi bitirebilir. Bu arada esnaflığına, işçiliğine veya kamu görevine devam edebilir.

Hükümet, üstelik özel okul açmak isteyenler için destekler ve teşvikler vaad ediyor. Arsa ve ucuz krediler verileceğini, boş kalan kontenjanların dolması için maliyeti üzerinden fakir öğrencilerin parasını devletin karşılayacağını belirtiyorlar.

Başbakan’ın da dediği gibi, dershaneler daha çok test tekniği öğretiyor. Öğrencilerin imtihan kazanmasında aslan payı okullarındır. Okulda çalışmayan öğrenci parasının hatırı için dershanede daha çok çalışabiliyor. Üniversiteyi kazanmada bunun da etkisi var.

Dershaneler niçin kalkmalı?

Öncelikle eğitimde, özellikle üniversite eğitimi almada bir fırsat eşitsizliği var. İmkanı olanlar çocuğunu dershaneye veriyor ve üniversiteye girişte bir adaletsizlik yaşanıyor. Daha doğrusu dershane parası bulamayan fakirin çocuğu iyi üniversiteleri kazanamıyor.

O halde dershaneye ihtiyaç duyurmayan bir eğitim sistemi oluşturulmalı. Yıl içinde yapılacak merkezi sınavların ortalaması alınarak üniversitelere veya liselere gidilmeli. Bu şekilde okul eğitimi özendirilmeli, okul eğitimin önemi ortaya konmalıdır. Okullar kendi içinde takviye edici kurslar açmalı. Dershaneler yerine okullar yarışmalı.

Dershaneler kapanınca özel okullar ve açık liseler yaygınlaşacak ve Milli Eğitim Bakanlığının yükü azalacak. Özel okullarda devlet desteğiyle fakir öğrenciler de okuyabilecek.

Şahsen ben bir anda değil de, üç yıl içinde kademeli olarak dershanelerin kapanmasından yanayım. Cemaatler etüt ve okuma salonları açmalı, bu şekilde gençliğe sahiplenmeye devam etmeli, cemaatlerin pansiyon ve ev hizmetleri sürmelidir. Bugün gençliğin bir kısmı kültürel değerlerine sahip çıkıyorsa, bunda cemaatlerin hizmeti büyüktür. Cemaatlerle kavgalı olmak özellikle Ak Parti hükümetinin yararına değildir. Buna dikkat etmeli. Cemaat mensupları da alınganlığı ve aşırı tepkiyi bırakıp bir orta yol önerisi sunmalı, dönüşüme karşı çıkarken işi düşmanlığa kadar taşımamalı. Tayip Erdoğan gibi dini bütün bir Başbakanın, muhafazakar bir hükümetin cemaatlere karşı olması düşünülemez. Kimse bindiği dalı kesmez.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te