Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
BÖLÜNME PARANOYASI
Cuma, 22 Kasım 2013 - (09:27)
Recep Öğütçü

Bir bölünme paranoyasına tutulduk, sorma gitsin. Adamlar, bas bas bağırıyor, “bölen yok, bölünmek istemiyoruz, birlikte yaşamak istiyoruz. Tarih boyunca hep birlikte olduk, ayrı gayrı değiliz. Bu bölgede Kürt’ün Türk’ten başka dostu yok”. Evet, kahir ekseriyet bunları söylüyor. Ağabey hükmündeki büyük kardeş ise, “babamın malını kimseye vermem, sen bölmek istiyorsun, sen teröristsin” diye hep küçük kardeşi suçlayıp duruyor,

Evet, bu memlekette tarihin en uzun savaşı yaşandı. Kırk bin gencimizi kaybettik. Beş yüz milyar dolarımız dağlara saçıldı. Bu millet elli yıl geriye bırakıldı. Hala bu savaşı sürdürmek isteyenler var. Biz sağduyu sahipleri de diyoruz ki, “artık kan dökülmesin, silahı bırakalım, bu fitneyi konuşarak, anlaşarak söndürelim. Bizler İstiklal savaşının hemen arksında Yunan’la bile barış imzaladık. Bir kaşık suda bizi boğmak isteyen, bizi hasta adam ilan eden Batılılarla ittifaklar kurduk. Onların içine girmek için de mücadele veriyoruz. Devletler için düşmanlıklar da, dostluklar da ebedi değildir. Menfaatimiz ne gerektiriyorsa o yapılır. Kaldı ki barış yapmak istediklerimiz kendi kardeşlerimiz, kendi mahallemizin insanları.

Vay efendim, Barzani konuşulacak adam değilmiş. Bebek katili Öcalan’la asla konuşulmazmış. Halbuki Barzani dediğimiz adam başta bizim din kardeşimiz. Kendi kürtlerimizin akrabası. Babası ve dedesi o bölgenin Nakşi şeyliğini yapmış, manevi yönü yüksek bir aile. Bir dönem de PKK ile savaşmış, yüzlerce permergesini kaybetmiş. Bugün de bölgemizin Kürtlerini kışkırtan bir pozisyonda değil. Aksine “barış sağlansın, silah zamanı değil, Türkiye gibi güçlü bir ülkenin mensubu olmak şereftir, şanstır” diyor. Gel bize katıl dense katılacak bir insan, bir bölge lideri. Zaman aman yanlışları olmuştur, o da bizim tutumumuz ve aşağılamamız yüzünden.

Evet benim de asker adayı üç oğlum var. On aydır yaşadığımız sukunetten dolayı sevinçliyim. Doğuda anlamsız bir çatışmada, bir mayın tuzağında çocuklarımı kaybetmek istemiyorum. Otuz yıldır derinleşmiş yaraya neşter vurmak isteyen, silah dışındaki yöntemlerle sorunu çözmek isteyen bir Hükumet ve onun Başbakanı var. Alkışlıyorum.

Kabile, ırk, veya entnisite savaşı veya inatlaşması cahiliye döneminin kalıntısı. Asla bir müslüman öyle bir inatlaşmanın, ırkçılık duygusunun içinde olamaz. Renklerimizi ve dillerimizi farklı yaratan Allah’tır. Üstün olan takva sahipleridir. Türk’ün Kürt’e, Kürt’ün Türk’e, Acem’in Arap’a, Arap’ın Acem’e, Beyaz’ın Siyah’a, Siyah’ın Beyaz’a üstünlüğü yoktur. İşte bu imanı içimize kazmamız gerekir.

Kürt ile Türk yıllarca evlenmiş, karışmış, akraba olmuş. Bölgeler arası göçler yaşanmış, adeta bir aşure çorbası olmuşuz. Aşure çorbasının şekerini ayırabilir misin? Anadolu’da yaşayan insanlara bir isim takacaksak, kahir ekseriyet Türk olduğu ve Türkçe konuştuğu için Türk Milleti diyebiliriz, hatta demeliyiz Diğer unsurlar da bu milletin vazgeçilmez uzuvlarıdır, aynı haklara sahip kabilelerdir. Birkaç beyinsiz dışında hepsi Türk milletinin bünyesinde, Türk bayrağının altnda yaşamak isterler. Bize düşen, yok saymamak, yasaklamamak, önleri açmak, Türk değilim diyenin gözünün içine baka baka, “sen Türksün, ne mutlu türküm diyene” diye ikilem içinde bırakmamak. İnşallah bu anlayışa doğru gidiyoruz.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te