Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Evlenme Kolaylaşıyor
Salı, 29 Ekim 2013 - (22:10)
Recep Öğütçü

Bir memlekette avare, kopuk, ipsiz, sorumsuz, evsiz- barksız veya evine bağlı olmayan gençler çoğalmışsa o memleketin geleceğinden endişe edilir. Milletin temeli ailedir, ailenin temeli de sorumluluk taşıyan anne babalardır. Devletin temel işlevi de sağlıklı ailelerin kurulmasını ve yaşatılmasını sağlamaktır.

Geç kalan evlilikler ailede hep sorun teşkil etmiştir. Çünkü gençlerin evlilik yaşı geciktikçe hem anne –babaların hem de gençlerin endişeleri ve korkuları artıyor, gençler daha seçici ve daha eleştirel oluyorlar, beğenemiyorlar, karar veremiyorlar, onların tabiriyle karşılarına çıkandan elektrik alamıyorlar. Erken yaşta evliliklerde gençler daha cesur davranıyorlar, uyum süreçleri daha çabuk geçiyor, karşılıklı kaynaşmaları, alışmaları daha kolay oluyor. Hele gelin olan kızın yaşı yirmi beşin üzerindeyse, kişiliği oturduğundan ve eğitim yaşını geçirdiğinden dolayı genel olarak kaynanaya itaat etmiyor, eğilmiyor, kabullenmiyor, benliğini aşamıyor. Erken yaşta evlenen gençler erkenden olgunlaşıyor, erken sorumluluk alıyor, baba ve anne oluyor ve hayatın yükünü erkenden sırtlanıyor. Evlilikte geç kalan gençler arasında uyuşturucu kullanımı daha fazla oluyor, madde bağımlıları evlenemeyen gençler arasında daha çok çıkıyor. Evsizlik, işsizlik, bekarlık maalesef gençleri kötü alışkanlıkların pensçine düşürüyor, hırsızlıkları ve sokak cinayetlerini artırıyor. Daha birçok açıdan makul yaşta evlilik (20-25 arası) daha güvenlidir, daha doğrudur ve avantajlıdır.

Milletin geleceğini düşünen bir devlet öncelikle bireye sahip çıkmalı, başta gençliğin eğitimine daha sonra aileye yatırım yapmalıdır. Son yıllarda on iki yıllık temel eğitimin çıkması, üniversitelerin çoğalması, ilk ve orta öğrenimde seçmeli derslerle müfredatın zenginleşmesi, yurtların modernleşmesi, özel okulların çoğalması, öğrencilerin ve ailelerin burslarla ve eğitim yardımlarıyla desteklenmesi eğitime verilen önemi gösterir. Bu arada gezi olayları gibi terör olayları da gençlerin kullanıldığını ve yanlış yollara kaydırıldığını gösterir. Gezi olaylarına katılan ve üniversitelerde anarşi çıkaran gençlerin genel özelliklerine baktığımızda çoğunun işsiz, güçsüz ve evlilik sorumluluğu taşımayan gençlerin olduğunu görüyoruz. O halde devlet gençleri evli-barklı yapmak ve gençleri sorumlu kılmak için projeler geliştirmelidir.

Aileden sorumlu bakanımız Fatma Şahin, çok hayırlı bir haber verdi: Gençlere faizsiz ve uzun vadeli on bin lira evlenme kredisi verileceğini söyledi. Gençler adına sevindim. İşte bu kredi milletin geleceğine ayrılan en hayırlı kaynaktır. Çünkü artık evlenebilen genç sorumluluk taşıyacaktır, anarşiye kaymayacaktır, iş ve aş arayacaktır, evine bağlı olacaktır, kafelerde sabahlamayacaktır. Uyuşturucu tacirlerinin ağına düşmeyecektir. Kötü alışkanlıkları varsa kurtulacaktır.

Evet, evliliği geciktiren sebeplerin başında parasızlık, işsizlik ve eğitim hayatının uzunluğu gelir. On bin liralık faizsiz kredi gençlerin evlenmesini kolaylaştıracak ve küçük de olsa bir destek olacaktır. Bu para fakir bir gencin evlenmesine, mütevazı bir düğünün yapılmasına yetecektir. Sayın Fatma Şahin’i böyle bir projeyi geliştirdiği için alkışlıyorum. Bunun arkasından karşılıksız ceyiz yardımlarının, kira yardımlarının da gelmesini ümit ediyorum.

Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Fuat Kılıç da açıkladı. Üniversitede okuyan evli gençlere kredi değil karşılıksız burs verileceğini, yurt ve yemek parası da alınmayacağını söyledi. Bunlar güzel gelişmeler.

Gençlerde ideal evlenme yaşı 20-25 arasıdır. Kızlarda 18-20, erkeklerde 22-23 yaşları idealdir. Eğitim dolayısıyla yirmi beşe kadar geciktirilebilir. Daha fazla gecikmesi doğru değildir. Zina ve kötü alışkanlıklara kapı aralar. Atalar güzel söylemiş: “Erken kalkan yol alır, erken evlenen döl alır”. Başbakanımızın arzu ettiği genç nüfus artışı, en az üç çocuk sahibi olmak ancak gençlerin erken ve kolay evlenebilmesiyle mümkün olacaktır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te