Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
TAHİR BEY’DEN DUYDUKLARIM
Cumartesi, 05 Ekim 2013 - (15:46)
Recep Öğütçü

Salı günü Konya Belediyemizle AK Parti İl Başkanlığının birlikte organize ettiği kahvaltılı toplantıda Konya ve ilçelerindeki engelli derneklerinin temsilcileri buluştu. Çumra ekibi olarak dernek başkanımız Kasım Güleç, Muharrem Yeşilyurt ve bendeniz bu toplantıya iştirak ettik ve Tahir Bey’i dinleme fırsatı bulduk.

Gördük ki Konya’mız ve ilçelerinde onlarca engelli derneği var. Otistik Çocukları Koruma Derneği, Uyuşturucu ile Mücadele Derneği, Görme Engelliler Dermeği, Ortopedik Engelliler Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Konya-Çumra ve Beyşehir şubeleri ve engelli spor kulüplerimiz hep oradaydı. Derneklerimizin güzide temsilcileri orijinal fikirler ve öneriler ortaya koydular. Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek Bey, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun Bey ve Konya AK Parti Milletvekili Gülay Samancı Hanımefendi samimi konuşmalar yaptılar ve dernek üyelerini can kulağıyla dinlediler, notlar aldılar.
Evet, oradaki herkes samimiydi, “engellilerin hayatını kolaylaştırmak için neler yapılabilir?” sorusunun cevabını aradılar. Tahir Bey, konuşmasında herkesin bir engelli adayı olduğunu söyledi ve engelliler için her fedakarlığa hazır olduğunu belirtti. Konya’da on binin üzerinde engelliye ulaştıklarını, ilk ve ortaöğrenimdeki engelli öğrencilere burs verdiklerini, bundan böyle Konya’nın çevre ilçelerine de bu burslardan vereceklerini müjdeledi. Ayrıca ağır engelli insanların evlerinde düzenleme yaptıklarını, bugüne kadar otuz civarında engelli evini engellinin yardımsız yaşayabileceği şekilde düzenlendiklerini belirtti. Artık insanı merkeze alan bir anlayışla hareket ettiklerini söyleyen Tahir Bey, toplumun en dezavantajlı kesimi olan engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacaklarının sözünü verdi. Bu çerçevede, engelli otobüslerinin sayısını artırdıklarını, bütün şehir merkezinde kaldırımların yüksekliğinin sekiz santime düşürdüklerini, içme suyunu engellilere yüzde elli indirimle verdiklerini, engeliler için meslek edindirme kursları düzenleyerek engelli istihdamını genişlettiklerini de belirten Tahir Bey, derneklerimizden gelen önerilere de açık olduklarını, kendilerine yardımcı olmalarını istedi.
AK Parti Hükümetinin, özelde Koya Büyükşehir Belediyemizin engelliler adına yaptıklarını herkes takdir ve eslim etti. Bir zamanlar aşağılanan, horlanan, kaale alınmayan engelliler, bugün başköşede ağırlanıyor, yemekli toplantılarda kendilerine kulak veriliyor önerileri dikkate alınıyor. Gelişmiş ülkelerin standartlarında bir engelli yasasının çıkartılması, bu yasayla belediyelere yükümlülükler getirilmesi, engelli maaşlarının iki- üç kat artırılması, bunu yanı sıra bakım ücretlerinin çıkarılması, bütün kamu kurumlarında engellilere öncelik tanınması, şehirdeki bütün kamu binalarının engellilere uygun hale getirilmesi için yerel idarelere zorunluluk getirilmesi, hep AK Parti hükümetinin zamanında olmuştur. Atalar, “yiğidi öldür hakkını yeme” demişler. AK Parti Hükümeti kanun ve yönetmelik noktalarında çok şey yaptı. Gel gör ki, bu kanun ve yönetmelikleri uygulama noktasında ayak sürüyen belediyelerimiz ve bürokratlarımız var. Geçen sene Temmuz ayında belediyelere verilen süre doldu, bu süre bir sene daha uzatıldı. Ancak hala duyarsız kalan, umursamayan yerel idarelerimizi görüyoruz. Gördüğümüz kadarıyla Konya Büyükşehir ve merkez içe belediyelerimiz bütün Türkiye belediyelerine örmek olacak projeler gerçekleştirmiş. Aksayan kısımları da telafi etmenin sözünü verdi Tahir Bey. Engelliler olarak kendilerine teşekkür ederiz. Çumra’mıza her gün bir gidiş bir geliş olmak üzere iki kez engelli otobüsü gönderilmesi talebinde bulunduk. Notlarına aldılar, seçimlerden önce talebimizi yerine getirirse memnun kalacağız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Biz Hazırsak Ayasofya Açılır
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te