Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
İçimizdeki Hırs Duygusu
Çarşamba, 09 Ocak 2013 - (00:20)
Recep Öğütçü

Aslında Batı toplumlarına göre şükür sahibi bir toplumuz. Bulduğumuzla yetinmeyi biliriz, bulamadığımızda sabrederiz ve şükrederiz. Onun için bizde harakiriler, intiharlar fazla değildir. Onu için bizde isyanlar, sokak hareketleri azdır. Bu kanaatkârlığımızın ve şükür sahibi olmamızın temelinde, geçmişte Yörük kültüründen gelmemiz ve İslam ile müşerref olmamız yatar. Bu topraklarda “bir lokma bir hırka” diyen dervişler olmuştur. Belki de bu yüzden son iki asırda Batı ile teknoloji yarışını kaybettik.

Şu bir gerçek ki, az veya çok insanoğlunun içinde “hırs” diye bir duygu vardır. Bizi çalışmaya sevk eden, bizi dünya hayatına bağlayan bu duygudur. Dünyanın imar ve inşasının temelinde bu duygu vardır. Hırs duygusu dozunda kullanılırsa, insana ahiret hayatını unutturmazsa faydalıdır, bireyleri ve toplumları zenginleştirir, huzura kavuşturur ve muhtaç olmaktan kurtarır. Hırs duygusu, irade, akıl ve ahlakla desteklenmezse, insanı hayvanların derecesine düşürür, hırsızlığa ve arsızlığa sevk eder, Allah’ı ve Ahireti unutturur, toplumda güveni yok eder, anarşiyi ve terörü azdırır, kuvvetli zayıfı ezer. İnsanın saadetini hedefleyen bütün ilahi dinler, bütün peygamberler, işte bu hırs duygusunu iyiye yöneltmek için gelmiştir.

Hırs duygusu, insan yaşlandıkça kısmen azalsa da, ölüm döşeğine kadar insanın içinde yaşar. Yaşama hırsı, uzun emel, kazanma ve biriktirme duygusu hep insanla beraber vardır.

Birçok hırs çeşidi vardır: Siyasette hırs, mal biriktirmede hırs, makam ve mevki elde etmede hırs, ilim öğrenmede hırs, dünyanın zevk ve sefasında hırs vs. Görüyoruz, siyasette hırs, rakiplere her türlü iftirayı yaptırabilmekte, milletvekillerini parti liderleri karşısında el-pençe durdurabilmektedir. Mal biriktirme hırsı, haram -helal demeden kazanmaya, birilerinin sırtına basıp ezmeye ve sömürmeye sevk etmektedir. Makam ve mevki hırsı, silahlı güçleri darbeye yöneltmekte, silahsız bürokratları da onların brifinglerinde hazır bulundurmaktadır. Son yıllarda yapılan kavgaların, tartışmaların, yargılamaların temelinde hep hırs duygusu vardır.

O halde fıtratımızda var olan hırs duygusunu nasıl faydalı hale getirebiliriz veya hırsın bize vereceği zararlardan nasıl kurtulabiliriz?

Peygamber Efendimiz(sav)in örnek hayatında ve sözlerinde bu soruların cevabı vardır: O, “Kendine yapılmak istemediğini başkasına yapma” buyurmuş. Yine “Dünyalıkta kendinden aşağıdakine bak, iman ve amel (ahret) noktasında kendinden önde olanlara bak” buyurmuş. “Müslüman, elinden ve dilinden başkalarının emin ve salim olduğu insandır”. “Çalma kapıyı çalarlar kapını”. “Hiç ölmeyecek gibi dünyaya, bugün ölecekmiş gibi ahirete çalış” sözleri hep O’nundur.

Ayrıca Zekât emri, Oruç emri, Haç emri hep içimizdeki kötü hırsı yok etmek içindir. Zekatla, içimizdeki mal biriktirme hırsı, paylaşmaya, yardımlaşma ve merhamet duygusuna dönüşür. Oruç, bize kendimizi başkasının yerine koymayı, empati yapmayı öğretir. Haç, kibir ve gurur duygularımızı yok eder, kullar olarak Allah katındaki eşitliğimizi bize öğretir.

O halde ilk görevimiz, İslam’ı tam olarak öğrenmek ve yaşamaktır. Siyasetçi de, zengin de, makam sahibi de, doktor da, aydın da, ilim adamı da, önce İslam ahlakına sahip olmalı, sonra mesleğini yapmalıdır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te