Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Darbeci Zihniyet Duruyor
Cuma, 04 Ocak 2013 - (00:09)
Recep Öğütçü

Son yıllarda ülkemizde demokrasinin kökleşmesi, halka yansıması, darbeci zihniyetin değişmesi noktalarında epeyce yol alındı. 1980 yılından itibaren yanlış yapanlar, demokrasiyi askıya alanlar, üniformasını ve makamını kullanarak siyasete müdahale edenler sorgulandı, sorgulanıyor. Cumhuriyet dönemi boyunca dokunulamayan, yargı karşısında hep ayrıcalıklı olan Genelkurmay Başkanları ve Generaller bile mahkemelere çıkarılıp tutuklandı. Darbeciler, darbeye niyetlenenler, darbeye zemin hazırlayanlar, bugün Mahkemede Ergenekon, 28 Şubat ve Balyoz davaları adı altında sorgulanıyor. Henüz Medya sektöründe darbe çığırtkanlığı yapanlar, Yargı kurumunda darbecileri alkışlayanlar, İşadamları içinde darbe niyetlilerine destek olanların hepsi henüz sorgulanamadı, belki onlara sıra gelmedi.

Şunu biliyoruz ki, İttihat ve Terakki’den bu tarafa devletin içine yerleşmiş darbeci zihniyetin, “derin devlet” dediğimiz “siyaseti kontrol eden görünmez eller”in tam olarak temizlenmesi mümkün değil. Çünkü insan doğası gereği olarak halkın oyuyla iktidara gelemeyenler hep darbeci zihniyetten medet umacak, sevmediği iktidarı düşürmek için darbe yanlılarını teşvik edecektir. İnsanoğlunda iktidar olma hırsı olduğu müddetçe siyaset yoluyla iktidar olanların koltuğunda hep birilerinin gözü olacak, fırsatını bulduklarında iktidarı düşürmeye çalışacaklardır.

Darbeci zihniyetten kurtulmanın bir tek çaresi var: Askerin eğitimine el atmak, askeri okulların hocalarını ve müfredatını değiştirmek. Kendisini devletin sahibi olarak gören, Cumhuriyeti özelde rejimi koruma ve kollama görevinin kendisinde olduğunu düşünen darbeci zihniyet askeri okullarda yeşermektedir. O yüzden askeri okullarda verilen eğitimin içeriğini yeniden ele almalı, askeri milli ve manevi değerlerle donatmalı, askeri okullara alım kurallarını değiştirmeli, askeri okullarda halkın değerlerine ve tarihine saygılı bir asker profili yetiştirilmelidir.

Bugün askerimiz, özelde subaylarımız, 1920’li yılların zihniyetiyle yetişiyor. Bir kısım subaylarımız, Atatürk’ün sözlerini ve ilkelerini bir dogma olarak görüyor, yeni yorumlara ve değişime şiddetle karşı duruyor. Halbuki “ben dogma bırakmadım, benim yolum ilim ve akıldır” diyen Atatürk, değişime ve dünyaya açıktır. Gel gör ki bugün “Atatürkçüyüm” diyenler, Atatürk’ün her türlü tasarrufunu bir doğma gibi muhafaza emek istiyorlar. O günün şartlarında doğru gibi olan icraatlar bugün yanış olabilir. Dünya bugün demokrasiyi değil, katılımcı ve ileri demokrasiyi konuşuyor. Atatürk’ün devletçilik ilkesi bugün tarihe karıştı. Atatürk’ün devrimlerinin ve ilkelerinin hepsi yeni yorumlara muhtaç.

Bugün yüzün üzerinde emekli veya muvazzaf asker darbecilikten dolayı tutuklansa da, darbeci zihniyet hala kurumlar içinde hayatiyetini sürdürüyor, küllenmiş bir köz halinde duruyor. Sadece sinmişler, vücuda giren mikrop misali vücut direncinin düşmesini, iktidar zafiyeti oluşmasını beliyorlar. Her an külün altındaki köz parlayabilir, belki daha da bilenmiş olarak ortaya çıkabilirler. Bugün iktidar sahipleri, elini çabuk tutmalı ve askeri okulların müfredatına el atmalıdır. Askeri okullarda ders veren hocalar da değiştirilmeli, oralara demokrat zihniyetli hocalar getirilip subay adayları yeni bir anlayışla yetiştirilmelidir.

Evet, yüzyıllık yapının bir anda değişimi mümkün değildir. Kendisini izhar eden, ele veren yüzde onluk subayın bu yapının içinden ayıklanmasıyla darbeci zihniyet bitmiş olmaz. Halkının değerlerine, demokrasiye, seçimle gelmiş hükümetlere saygılı bir zihniyetin yetişmesi onlarca yılı alacaktır. Askeri okullardaki eğitime el atılmadığı müddetçe, yargı kurumunun gayretiyle sadece darbeler ötelenecek, darbeciler geçici bir süre sinecektir. Bugünkü yapılan tutuklamalar, bir kısım darbecileri de bileyecektir ve fırsatını kollayacaklardır.

Türkiye’de öteden beri çarpışan iki zihniyet vardır; Laikçiler ve Dindarlar. Bu iki zihniyet asla birbirini kabullenemiyor, birbirine güvenemiyor. Bugün laikçi zihniyet askere bel bağlarken, muhafazakar-dindar zihniyet de halktan güç almaktadır. 1950 yılından beri hep halktan güç alan sağ hükümetler ülkeyi yönetmiş, ama muktedir olamamışlar, asker destekli sol kadrolar hep bürokraside söz sahibi olmuşlardır Bu iki zihniyet arasındaki güvensizlikler gitmedikçe, demokrasi tam oturmayacak, ülkenin huzurunu bozanlar hep olacaktır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te