Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
ÇUMRA DEĞİŞİYOR DÖNÜŞÜYOR
Cumartesi, 20 Ekim 2012 - (12:18)
Recep Öğütçü

Bütün Anadolu’da yapılaşma ve altyapı yönünden büyük bir değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Eski yapılar yıkılıp yenileri yapılıyor, çamurlu yollar artık ya asfalt ya da kilitli taş oluyor, elektrik ve telefon kabloları yerin altına alınıyor, süper ve hiper marketler açılıp halkın hizmetine sunuluyor. İşte bütün bu gelişmelerden ve dönüşümden Çumra’mız da fazlasıyla nasibini alıyor.

Çumra artık bundan on yıl önceki Çumra değil. Çumra’da artık binaların hemen yarısı doğalgazla ısınıyor. Çumra’nın o daracık ve karmaşık sokak ve caddeleri genişledi, genişliyor. Ulusal bazda isim yapmış marketler ve markalar Çumra’da birer ikişer şubeler açıyor. Yapı kooperatifleri harıl harıl çalışıyor, yapılan evler ve dükkanlar kapış kapış satılıyor. Tabiî ki bu gelişmelerin temelinde önce Hükümetimizin istikrarlı ekonomik politikaları yatıyor. Arkasından Çumra bölgemizde yayılan Konya Şeker’in dev yatırımları geliyor. Belediye Başkanımızın öngörülü ve özverili çalışmaları da Çumra’nın gelişmesinde ve dönüşümünde motor görevi yapıyor.

Buğdaylar, Şahinler, Avdanlı Hacı’lar (Ömer Örs), Gündüzler, Çatallar birbiriyle tatlı bir rekabet içinde adeta Çumra’ya yüksek katlı binalar yapmak ve işyerleri açmak için yarışıyorlar. Çumra’da hepsi birer marka oldu. Yapılan binalarda teknolojinin son malzemeleri kullanılıyor. Çumra’mızın bu değerli işadamlarını kutluyorum. Bu işadamlarımız sayesinde Çumra oturulacak şehir haline geldi. Artık Çumra’da modern ev sıkıntısı çekilmiyor. Amir- memur artık ikamet için Konya merkezine taşınmıyor. Çumra’da çalışan Çumra’da kalıyor, Çumra’da harcıyor.

19 Ekim Cuma günü namı diğer Avdanlı Hacı’nın yaptığı görkemli ve gösterişli binanın altına Pazaryeri Adese market açıldı. Öğrendiğimiz kadarıyla dokuz ilimize yayılan Adese Market, Çumra’mıza ikinci, toplamda yüz kırk beşinci şubesini açtı. Yetkililer, ticari yönden Çumra’nın verimli, market cirolarının yüksek olduğunu söylediler. İçinde olduğumuzdan belki farkında değiliz ama Çumralı zengin. Çumra’da sulak arazide büyük bir üretim patlaması var. Binlerce ton patatesin, tahılın, hububatın, pancarın, ayçiçeğinin, mısırın parası Çumralının cebine giriyor, çoğu Çumra’da harcanıyor. Şeker Fabrikamızın bini aşan çalışanı parasını Çumra’da harcıyor, Çumra’dan ev satın alıyor.

Adese gibi bir markayı Çumra’ya ikinci şubesiyle taşıyan yetkililere teşekkür ediyorum. Pazaryeri Adese için güzde bir mekanı hazırlayan, Çumra ekonomisine ve Çumra’nın dönüşümüne büyük katkı yapan Avdanlı Hacı (Ömer Örs) Ağabeyimize de teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Bütün bu dönüşümü teşvik eden, altyapısını hazırlayan, yaptığı park ve yollarıyla Çumra’mızın yüzünü gülümseten Belediye Başkanımız Yusuf Erdem Bey’i ayrıca kutluyorum.

Çumra’nın işadamlarının ve esnafının kazanması Çumra’nın kazanması demektir. Çünkü kazandıkça Çumra’ya yatırım yapıyorlar. Çumralı daha rahat, ucuz ve huzurlu evlerde yaşıyor, yaşayacak. Marketler sayesinde Çumralı daha ucuz, taze ve kaliteli gıda maddeleri ve ev gereçleri alıyor.

Artık büyük şehirlerde ne varsa Çumra’da da var. Okullarımızın bütün çeşitleri ve dalları Çumra’da açık. Yüksek okulumuzun on civarında bölümü öğretime devam ediyor. İnşaallah fakültemiz de yolda geliyor.

Evet, Çumralı ufkunu geniş tutmalı, hayallerini zorlamalı, yeni üretim merkezleri ve imalathaneler açmalı. Çiftçinin birçok alet- edevatı Çumra’da yapılabilmeli. Bahri Dağdaş örneğinde olduğu gibi, Çumra’nın da bir tohumculuk merkezi olmalı. Çumra Gökhüyük bölgesine gövdesi yapılıp yarım bırakılan Tuğla Fabrikasına sahip çıkılmalı ve üretime geçirilmeli. Çumra’mızda atıl duran salça fabrikası tam kapasite ile faaliyete geçirilmeli. Çumra’mızın Aslım bölgesine organize hayvancılık sanayi kurulmalı ve Çumra merkezindeki ahırlar oraya taşınmalı. Çumralı artık daha ferah, yeşil, çamursuz ve tozsuz ortamda, huzur içinde yaşamalı, başka şehirlerin cazibense kapılıp göç yapmamalı.

Bu arada uzun yıllar Çumra’da çalışıp Çumra’da emekliliğini geçiren öğretmen, imam, işçi ve memur emeklilerimize teşekkür ediyorum. Çumra’da ömrünü geçirdiği halde son yıllarını ve emekliliğini başka yerlerde geçirenlere de üzülüyorum. Uzun yıllar Çumra’da ikamet eden bugün başka merkezlerde yaşayan dostlarımızla karşılaştığımda soruyorum: Çumra dışında daha mı rahatsınız? Bu soruma olumlu cevap veremiyorlar. Çünkü Çumra’daki sıcaklık, dostluk ve komşuluk ilişkileri başka yerlerde yok. Çumra'da sokağa çıktığım zaman selam veren ve selam alan insan bulabiliyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü
   İmam Hatip Okullarının Misyonu
   İmam Hatip Konusu
   Aile Konusu
   Ruh Sağlığı Kanunu

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ufukta Umut Işığı Doğuyor
Mehmet Ali Tekin
Küresellerin Corono Oyunları
Recep Öğütçü
Sabır Şükür Kanaat
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te