Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Kur’an-ı Kerim ve Siyer Seçmeli Ders Oldu
Cuma, 30 Mart 2012 - (14:27)
Recep Öğütçü

TBMM’de bu günlerde kesintili eğitim yasası görüşülüyor. Gergin bir ortam var, karşılıklı ağır ithamlar, küfre varan kaba sözler havada uçuşuyor. Özellikle ana muhalefet partisinin bu kadar gemi ağza almasını, toplumu ayağa kaldırmasını, eğitimle alakası olmayan kurumların bile kesintisize karşı çıkmasını anlamak zor. Neredeyse Mecliste eğitim kanunu görüşülürken eğitimden başka her şey konuşuluyor. Hükümet Partisi, kesintili sistemi çıkarmak için kararlı görünüyor. Çünkü halkta böyle bir talep var. Türkiye’nin gerçekleri, sanayide kalifiye eleman sıkıntısı, hafızlık eğitimi, kesintili ve tercihli eğitimi acil ve zorunlu kılıyor. Ana Muhalefet cenahından çözüm öneren, kesintili sistem içinde kalarak müfredat ve kalite üzerinde konuşan çıkmıyor.

Burada MHP grubunun hakkını teslim edelim. Kur’an-ı Kerim ve Siyer (Peygamberimizin hayatı) derslerinin seçmeli olarak ikinci ve üçüncü kademede okutulmasını teklif ettiler. AK Parti de zaten böyle bir hazırlık ve düşünce içindeydi. Dolayısıyla iki partinin anlaşmasıyla jet hızıyla Kur’an-ı Kerim ve Siyer dersleri isteğe bağlı seçmeli dersler olarak kanunun içinde yer aldı. Aslında seçmeli derslerin tespiti Milli Eğitim Bakanlığının yetkisinde olacaktı. Ancak MHP’nin önerisiyle Kur’an okuma ve siyer dersleri kanunla belirlenmiş oldu. Diğer seçmeli dersler de, Bakanlık tarafından Talim ve Terbiye Kurulu marifetiyle tespit edilecek.

Evet, bundan böyle çocuklarımız, yaz tatilinde aldığı din eğitimini örgün eğitimde de alabilecek. En azından yaz tatillerinde de takviye edilen Kur’an okuma eğitimi, daha sağlam ve kalıcı olacak. Burada velilerimize görev düşüyor. Veliler, çocuklarının Kur’an ve Siyer derslerini seçmelerini sağlamalıdırlar. Her müslüman anne- baba bunu can-ü gönülden ister ve çocuğunu Kur’an eğitimi almaya yönlendirir.

Çocuklarımız, futbolcuları, teknik direktörleri, kulüp başkanlarını tanıdığı kadar Peygamberimizi de tanımalı, hiç olmazsa elli-yüz hadisini öğrenmelidir. İnsan tanımadığını sevemez, benimseyemez. Peygamberimizi Siyer derslerinde yakından tanıyan öğrenci, O’nu sevecek, O’nun ahlakını yaşayacaktır. Dolayısıyla sokaktaki kapkaççılar, hırsızlar, tinerciler, soyguncular, uyuşturucu tacirleri giderek azalacaktır. Peygamberimizin merhametini bilen ve benimseyen baba adayları, aile içi şiddete yönelmeyecek, erkekler kadınları ezmeyecek, öldürmeyecek, ailelerin dağılması ve boşanma olayları en aza inecektir.

Geçen bir yazımda eğitimde kaliteyi de konuşalım demiştim. Kaliteli eğitim için, ferah okul binaları yapmak, akıllı tahtalar koymak, tablet bilgisayarların kolaylığından yararlanmak yetmez. Eğitimde kaliteyi yükseltmek için öğretmenden başlamak gerekir. Eğitim Fakültelerinin müfredatını gözden geçirmeli, en zeki öğrencilerin Eğitim Fakültelerini tercih etmesi için öğremenlik mesleğini cazip hale getirmeli, öğretmen alımı sınavlarında alan derslerinden sorular olmalı, bütün öğretmen adayları ortak KPSS sınavına tabi tutulmamalı, anaokulu öğretmenleri mülakatla alınmalıdır. Üniversite sınavlarında ilk üç tercihini öğretmen okulları yapan adaylar, öncelikle öğretmen olarak atanmalıdır. Çünkü öğretmenlik sevgi ve fedakârlık mesleğidir. Ta baştan öğretmenliği seçenler elbette daha başarılı olurlar ve öğretmeyi severler. Öğretmenliği cazip kılmak için özlük haklarını ve maaşlarını da en üst düzeye çıkarmalı, öğrenciye sınıf geçirmede öğretmenin inisiyatifi daha fazla olmalıdır.

Son olarak, seçmeli Kur’an derslerini verecek öğretmen atamaları oluncaya kadar, ek ders ücreti karşılığında, camilerimizde görevli imam-hatipleri okullarımızda görevlendirmeliyiz. Bu şekilde büyük bir öğretmen tasarrufu yapılacaktır. İmamlarımız da bu kutsal görevi can-ı gönülden yapacaktır.

Artık birçok imam-hatibimiz ilahiyat fakültesi veya ilahiyat meslek yüksek okulu mezunudur. Dolayısıyla öğretmenlik yapabilecek kapasiteleri vardır.

Kur’an ve Siyer derslerini seçmeli ders olarak öneren ve kabul eden vekillerimizi bir kez daha tebrik ediyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi
   3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
Mehmet Ali Tekin
Bir Dostun Tabutuna Uzaktan El Sallamak
Recep Öğütçü
Teşekkürü Hak Edenler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te