Tüm Kitaplar - Türkiye
Tüm Kitaplar - Türkiye'nin Dev Kitap Sitesi
 Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
Ayasofya konusunda tekliflerim
Salı, 21 Temmuz 2020 - (17:30)
Mahmut Toptaş

Emin Saraç hoca efendi, Haseki Eğitim Merkezi’nden ayrıldıktan sonra, Fatih Camii’nde imam odasına 1983 yılında oturmuş; o günden son yıllardaki hastalanmasına kadar, otuz beş yıl ara vermeden her gün Fatih Camii’ne geliyor, yatsı namazına kadar orada oturuyordu. Düzenli öğrencileri olduğu gibi, adını duyup gelen ve “Ben senden ‘Buhari’ okumak istiyorum’ diyene, ‘Ben ‘Hidaye’ okumak istiyorum’ diyene, ‘Ben ‘Celaleyn’ okumak istiyorum’ diyene” hiçbir zaman “Hayır” dememiş ve “kitabın yanında mı?” diyerek, Besmeleyle başlayıvermiştir.

Emin Saraç hoca efendi, kendi kendini görevlendirmiş ve Allah’tan başka kimseden ücret de almamıştır. Ayasofya’da kürsüler vardı. Tefsir Kürsüsü, Hadis Kürsüsü, Fıkıh Kürsüsü gibi. Bu mutlaka kurulmalı.

Maaşı, en az profesör ücreti kadar olmalı ve Diyanet’ten almalı. Sabah namazından, yatsı namazına kadar görevinin başında ve gelen herkese, kitap okutmaktan fetva vermeye kadar yetkili olmalı. O zaman Ayasofya’da canlılık meydana gelir. Ayasofya’nın halıları konusunda, acele edilmemeli.

Açılış için alelacele en değerli halılar serilsin, ama Ayasofya’ya lâyık halılar için bir heyet oluşturulsun. Caminin renklerinin toplamı alınsın ve o toplam renk cümbüşü, bütün halılara yayılsın.

Mimar Sinan, Ayasofya’nın kuzey yönünde, camiye uygun iki minare yapmıştır. O türde bir minareyi, hiçbir yere yapmamıştır. Ayasofya’nın ana binası kaba, hantal bir bina olduğundan, minareleri de ona uygun yapmıştır. Ayasofya’nın renk toplamı olarak, Kazasker Mustafa İzzet efendinin hatlarının renkleri yol gösterici olabilir.

Çünkü Mustafa İzzet Efendi Ayasofya Camii’nin, kubbesinden, direklerinden, kürsüsünden, minberinden, mihrabına… kadar her şeyini dikkatle inceleyip ondan sonra yazmıştır. Şu andaki hattatlarımız ve tezhipçilerimiz de bir mekâna yazı yazıp süsleyeceklerinde, mekanın durumunu da esas alırlar. İzzet Efendi’nin bunlara dikkat ettiğini nereden anlıyoruz? Mustafa İzzet Efendi, bu hat eserlerinin benzerini daha önce yazmadığı gibi, daha sonra da yazmamıştır.

Çünkü Ayasofya’nın yapı tarzı başkadır. O büyük direklere ve yüksek kubbeye uygun, hiçbir yerde hiçbir hattatın yazmadığı büyüklükte yazmış eserlerini. Her bir eseri daire şeklinde yazılmış, bazı yazarlara göre dairenin çapı 7,5 metre bazılarına göre 8 metre. Tahmin ederim ki, sekiz diyenler çerçeveyi de katmışlar ölçünün içerisine.

Fransız devrimini yapanlar (1789-1799) din anlayışlarını açıklarken, “Allah’ı öldürdük, kiliseye gömdük” demişlerdi.

Türkiye’de Ayasofya’yı müzeye çevirirlerken Ayasofya içinde Allah, Muhammed ve cihar- yar-i Güzin’in isimlerinin kalmasına da razı olmamışlar ve yerlerinden indirip dışarı çıkarmak istemişler ama kapıdan dışarı çıkarılamayacak kadar büyük olduğunu görmüşler ve bir kenara, üst üste kereste yığar gibi yığmışlar ve 1949 yılına kadar terkedilmiş vaziyette kalmış.

Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim’i ve Allah Rasülünün sünnet-i seniyyesini okutacak Fatih Medresesi’ni de yıkmışlar.

Fatih Medresesi de derhal aslına uygun yapılmalıdır. Onun planları ilgili yerlerde mevcuttur ve yapıldıktan sonra, en üst düzeyde eğitim ve öğretim başlatılabilir.

Hatta “Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi”, Pendik’ten, Fatih Medresesi’ne nakledilir. Tarihçi İbrahim Hakkı Konyalı’nın ifadesiyle, müzeye çeviren komisyon, minarelerin de yıkılması kararını almış, ancak komisyondaki Mimar Kemalettin Altan, “Minareler yıkılırsa kubbe çöker” diye hesaplı kitaplı rapor sununca vazgeçilir.

Eğer halılarda, Ayasofya’nın renk uyumunun ortalaması alınırsa namaz kılanlar, kıyamda, rükûda, ve secdede renklerin etkisi altında kalmadıkları gibi manevi bir aleme geçişine de yardımcı olacaktır.

Bulunduğunuz mekânın havasının, toprağının, suyunun, ağaçlarının sizi nasıl etkilediğini gördüğünüz gibi, camilerin iç mimarinin, renkleri, desenleri, çizgileri, insanları kendine değil, renkleri, desenleri, çizgileri ve bunları çizenleri yaratana yöneltmelidir.

Bu konuda bir komisyon kurulmaya kalkılırsa, dünya genelinde antika ipek halı konusunda kafa yoranların hepsi tarafından bilinen, aranan, Türkiye’de ve Belçika’da Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu, İngilizce ve Fransızcayı anadili gibi bilen; kök boyalarla, Osmanlı desenli halılar dokutan, Mehmet Çetinkaya’yı da komisyona almalarını teklif ederim.

Not: Mehmet Çetinkaya, 2007 yılında İstanbul’da yapılan uluslararası halı kongresi başkanlığını ve koorditatörlüğünü yapmıştır...

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Mahmut Toptaş'in Son 10 Yazısı
   Müslüman İtalyan Kızın Hatırlattıkları
   Analar Ağlamasın
   Korona günlerinde yapabileceklerimizden
   Kenetlenme ve selamet yolu
   Ufukta Umut Işığı Doğuyor
   Müslüman Öldürmede Birleşiyorlar
   Kerbela Üniversitesi
   Pisler, temizleri yok ediyorlar
   İyi Haberlere Kulak Veriniz
   Önce Biz Düzelmeliyiz

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te