Anamenü
  Konya
  İlçeler
  Firmalarımız
  Röportaj
  Eğitim
  Kültür Sanat
  Güncel
  Politika
  Ekonomi
  Dünya
  Tarih ve İnsan
  Gezi
  Spor
  Duyurular
  Okur Köşesi
  Künye
  İletişim
 News Arama

Gelişmiş Arama
 Anket
Sitemizin tasarımını nasıl buluyorsunuz?
Çok güzel
İdare eder
Kötü olmuş

Sonuçlar
 MB Döviz Kuru
Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :

 
TAYYİP’İN ANNE SEVGİSİ
Pazar, 09 Ekim 2011 - (14:21)
Recep Öğütçü

Son yıllarda aile kurumumuzda yıpranmaların, yozlaşmaların, aile bireyleri arasında kopuklukların, dağılmaların olduğu bir gerçek. Evlatlar, anne -babalarına eskisi kadar saygılı değil. Eskisi kadar, aile bireyleri birbirine bağlı değil. Aile içi dayanışma, maalesef giderek yok oluyor. Miras yüzünden, kardeşler arasında kavgalar, küslükler giderek artıyor. Sanayileşmenin sonucunda, iş ve aş bulmak amacıyla dağılan, farklı bölgelerde çalışan, uzak mesafelerde görev yapan aile bireyleri birbirinden uzaklaşıyor, gözden ırak olan gönülden de ırak oluyor, kuzenler birbirini tanımıyor. Yaşlanan anneler –babalar, terk edilmiş halde çocuklarının yolunu gözleyerek, hasret ateşiyle gününü geçiriyor, çoğunluğu da devletin yardım ve bakımıyla ayakta duruyor.

Fıtraten (yaratılış itibariyle) bütün anneler, çocuklarına düşkündür. Çocukları için, her fedakârlığa katlanırlar. Bu, oların elinde olan bilinçli bir şey değil, çocuk sevgisi fıtri olarak onların içlerinde var. Ama çocuklar öyle değil. Çocukların çoğu annesine düşkün değildir. Hele ahiret inançları ve içlerinde Allah korkuları da yoksa, anneleri ve babaları bir yabancı gibidirler onlara. Bazı çocukların anne- babası ölünce gözlerinden bir damla yaş çıkmaz. “Yaşlıydı, öldü, iyi ki çabuk öldü, biz de kurtulduk, kendisi de rezil olmaktan kurtuldu” diyen çok evlat bilirim. Koyacağı mirası da varsa anne babanın adeta ölümü içten içe istenir oldu.

Kur’an-ı kerim’de annelerin-babaların çocuklarına eğitim vermesi öğütlenir ama iyi bakması öğütlenmez. Çünkü o sevgi zaten fıtraten annenin içine konulmuş. Çocukların anne- babalarına itaat etmesi, yaşlanınca iyi davranması, bakımını yapması, yumuşak davranması, tatlı dille muamele etmesi, “öf” bile dememesi öğütlenir. Hem de birçok ayette bu öğüt tekrarlanır. Anneye babaya itaat Allah’a itaatten hemen sonra gelir. Bir hadis-i şerife göre, Allah’ın rızası anane -babanın rızasında gizlidir. Allah’ı razı etmek isteyen öncelikle annesini- babasını razı etsin” buyrulur.

Bildiğiniz gibi, Başbakanımızın biricik annesi Tenzile annemiz vefat etti, rahmet-i Rahman’a kavuştu. İslam dünyasının gözbebeği, Müslümanların hizmetkârı bir büyük insanı doğurup yetiştirmesi onun en büyük ahiret sermayesi. Başbakanımızın yaptığı, yapacağı her hayırlı hizmet Tenzile annemizin de defterine yazılacaktır. Mekânı cennet olsun!

Başbakanı ayakta tutan gücün insanların duası olduğunu biliyordum. Şimdi anladım ki, Başbakanın arkasındaki en büyük manevi güç annesinin duasıdır. Başbakan’da dillere destan bir anne sevgisi vardır. Annesi de aynı şekilde oğluna düşkündür. Fotoğraflara yansıdığı şekilde Başbakanın annesine karşı hürmeti, sevgisi, ilgisi, düşkünlüğü bugünün gençliğine, bugünün insanlarına örnek olmalıdır. Buna çok ihtiyaç vardır.

Tenzile annemizin vefatı bugünün gençlerine büyük bir mesaj ve öğüt oldu. binlerce vaizimiz, bu öğütü veremezdi, bu etkiyi yapamazdı. Başbakanın annesine düşkünlüğü haber programlarında verildi,, ekranlara yansıtıldı ve böylece gençlere büyük dersler verildi. Annesine bakmayan, bir köşeye terk eden, yıllardır ve aylardır ziyaret etmeyen, gönlünü almayan, sudan sebeplerle annesine küsen gençlerin ve evlatların kulakları çınlasın. İnşaallah bu insanlar, “ biz ne yaptık, biz niye başbakan gibi olamadık, biz niye annemizin kıymetini bilmedik?” diye kendilerine sorarlar, hayıflanırlar, pişmanlık duyarlar, tövbe ederler.

Başbakanın annesinin cenazesini bizzat omuzlarında taşıması, kendi elleriyle mezara indirmesi, ilk toprağını atması hep sünnet olan görevlerdir. Ne mutlu böyle bir evlat bırakabilen annelere! Ne mutlu böyle bir evlat olabilenlere!

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Yorum Ekle! Bulunan yorum sayısı: 0
Bu yazıya ilişkin yorum bulunamadı!
Yorum yazmak için tıklayın!

'Recep Öğütçü'in Son 10 Yazısı
   Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
   Teşekkürü Hak Edenler
   Batı Kof Bir Ağaçmış Meğer
   İşte Gerçek Devlet Baba
   Sevmesek de Savaş Farzdır
   Sabır Şükür Kanaat
   Organize Sanayi Bölgeleri ve Çumra OSB
   Medeniyetimizin Temeli Merhamet
   Hapishaneler Islah Etmiyor
   Proje Okulları Tuttu
   Kış Geldi Hoş Geldi

Yazarlar
Mahmut Toptaş
Ayasofya konusunda tekliflerim
Mehmet Ali Tekin
Bizi Kendilerine Benzetmeye Çalışıyorlar
Recep Öğütçü
Kıdem Tazminatı ve Gerçekler
Alıntılar
Selehaddin E Çakırgil
İnqılabçıların da Basîreti Bağlanabilir..
Senai Demirci
Namazı ''satan'' Alışveriş Merkezleri
Haşmet Babaoğlu
Kemal Anadol ve geçmişi!
Selehattin Duman
İşin kolayına kaçacaksan bir Atatürk hikâyesi bul..

sitede
internet'te